Čo nás čaká21.1.2019

konzultácie pre rodičov

od 14.30 hod.- 16.30 hod.


 

Bleskovka

...učme sa, blíži sa polročné vysvedčenie....

kluk-letak2-bez-pozadi-260x300

28
Mar

Deň učiteľov

My rodičia gratulujeme ku DŇU UČITEĽOV a  učitelia ďakujú za sladkú odmenu .

ducdenuc

28
Mar

EXPERT GENIALITY SHOW

Aj tento školský rok sme sa zapojili do vedomostnej súťaže EXPERT GENIALITY SHOW určenej pre žiakov 6.-9. ročníka. Žiaci môžu súťažiť v dvoch súťažných témach, ktoré si vyberú až vtedy, keď vidia súťažný test. Vybrať si môžu z tém: Svetobežník, Mozgolamy, Dejiny, udalosti a umenie, Do you speak English, Tajomstvá prírody. Veľmi zaujímavé je aj bodovanie – otázky nemajú vopred danú bodovú hodnotu, čím menej súťažiacich zodpovie otázku správne, tým vyššiu hodnotu má. V celoslovenskej súťaži si zmeralo sily 16 našich žiakov. Najlepšie sa umiestnili a titul TOP EXPERT získali Boris BABIC (8.E), ktorý sa v téme Svetobežník umiestnil na 2. mieste (z celkového počtu 565 žiakov) a Adam PODBREŽNÝ (8.E), ktorý sa v tej istej téme umiestnil na 10. mieste. Expertom v téme Do you speak English je Frederika Weissová (9.E), ktorá sa umiestnila na 21. mieste (z 519 žiakov).

expertgenial

28
Mar

Svetový deň vody

V pondelok 26.3.2018 sme sa zúčastnili odovzdávania cien víťazom vo výtvarnej súťaži "Svetový deň vody" v Kultúrnom dome A.Hlinku - Jakub Hrkeľ  (2.E) a Kristián Kaprál (7.C). Slávnosť bola spojená aj s kultúrnym programom a zaujímavými prezentáciami o vode, jej šetrení a využití. Víťazom ešte raz srdečne gratulujeme.

186293762174479

Fotoalbum

28
Mar

Beseda so spisovateľkou

V utorok 27.3.2018 sa žiaci 1., 2. E a všetci účastníci školského kola Hviezdoslavov Kubín zúčastnili besedy so zaujímavou spisovateľkou - letuškou - psychologičkou Kristínou Baluchovou. Najskôr si deti v škole spoločne prečítali jednu z jej zaujímavých knižiek: "Kapitán Padák - Straty a nálezy" a pripravili dlhý zoznam zvedavých detských otázok. Teta spisovateľka bola veľmi trpezlivá a na všetky s radosťou a úsmevom na tvári odpovedala. Bola to krásna bodka za mesiacom knihy a veľmi silný zážitok pre všetkých žiakov ukončený autogramiádou.

a010

Fotoalbum

28
Mar

Okresné kolo matematickej Pytagoriády

Dňa 13. marca sa v priestoroch Kultúrneho domu A. Hlinku konalo okresné kolo matematickej Pytagoriády. Aj žiaci našej školy sa popasovali s náročnými úlohami a umiestnili sa nasledovne:
Kategória P5:
2. miesto Matej HRIC (5.A), 3. miesto Liliana LEGERSKÁ (5.E)
úspešný riešitelia: Jakub VILČEK (5.E), Lýdia MILANOVÁ (5.A), Sebastian VESELOVSKÝ (5.A), Marcus MARTON (5.E)
Kategória P8:
1. Miesto Boris BABIC (8.E), 3. miesto Adam PODBREŽNÝ (8.E), 4. miesto Nikola SLIVOŇOVÁ (8.E)
úspešná riešiteľka Ingrid ORAVCOVÁ (8.E)
Náročnosť úloh potvrdzuje aj fakt, že v kategórii P7 nebol v okrese úspešný ani jeden riešiteľ.
Všetkým blahoželáme !

28
Mar

Zimná olympiáda

V stredu, 21.3.,popoludní to v telocvični bzučalo ako v úli. To deti zo školského klubu súťažili v zimných olympijských disciplínach: curling, biatlon, slalom, snowboarding, skok z mostíka, bobovanie. Všetky deti boli ocenené medailou a oddelenie získalo diplom a putovný pohár. Už teraz sa tešíme na letnú olympiádu.

DSC_1293

Fotoalbum


28
Mar

Sobota s pani vychovávateľkou

Sobota s pani vychovávateľkou Likavcovou,ktorá pozvala deti zo školského klubu na zaujímavú akciu- ukážka strihania a ošetrovania ovocných stromov. Počasie bolo konečne ukážkové a deti sa nielen poučili ale aj zabavili.


0001

Fotoalbum

27
Mar

EKOTOPFILM 2018

„Na konci evolúcie nie je krása.” Čaká nás budúcnosť, kde zvieratá nebudú krásne, ale adaptované všemožnými spôsobmi, aby prežili v zničenom životnom prostredí? Takúto a mnohé ďalšie otázky si kládli žiaci našej školy, ktorí sa zúčastnili Junior festivalu. Junior festival prebiehal v rámci filmového festivalu Ekotopfilm v dopoludňajších hodinách a priniesol reálnu environmentálnu výchovu. Pútavou formou deti inšpiroval a nabádal ich k zodpovednejšiemu správaniu a lepšiemu vzťahu k životnému prostrediu.

ekotopfilm

26
Mar

Súťaž Ypsilon - slovina je hra

O tom, že aj slovenský jazyk a literatúra môžu byť zábavné, sa presvedčili žiaci 6.E, 7.E, 8.E a 9.E, ktorí sa zapojili do súťaže Ypsilon - slovina je hra. Cieľom tejto súťaže bolo zábavnou formou motivovať žiakov k úspešnému riešeniu písomných testov a skúšok. Počas jednej vyučovacej hodiny žiaci riešili rôzne úlohy (tajničky, osemsmerovky, doplňovačky, latovky), ktoré rozvíjali ich originalitu, tvorivosť a aktívne myslenie. Každý ročník mal svoju vlastnú kategóriu, v ktorej úlohy zodpovedali získaným vedomostiam žiakov. Riešenie týchto úloh bolo nielen veselé, ale žiaci si zároveň mohli overiť, čo všetko sa už naučili. Z najúspešnejších žiakov boli v každej kategórii vyžrebovaní 3 výhercovia, ktorí získali vecnú odmenu. Z našej školy sa šťastie usmialo na KRISTÍNU KLUKOŠOVÚ z 9.E, ktorá vyhrala značkové slúchadlá. Zároveň bol každý účastník súťaže ocenený diplomom. Všetkým srdečne blahoželáme a už teraz sa tešíme na ďalší ročník.

Najúspešnejší riešitelia v jednotlivých kategóriách:

1.        Nikola Slivoňvoá        8.E                  100%
2.        Dorota Jankovičová   7.E                  97%
           Kristína Klukošová    9.E                  97%
3.        Dorota Kubáňová      8.E                  95%
4.        Timotej Kotlín            9.E                  92%
           Laura Sivoňová          9.E                  92%


20180309_114418Fotoalbum

23
Mar

Siedmaci a ôsmaci mali besedu

Dňa 13.3. 2018 navštívila siedme a ôsme triedy MUDr. Ľubica Benková z Oddelenia podpory zdravia RÚVZ, ktoré sídli v Liptovskom Mikuláši. Spoločne sa venovali vplyvu legálnych drog, teda nikotínu a alkoholu, na riziko vzniku závislostí u detí. Veríme, že spoločné úsilie ľudí zaoberajúcich sa prevenciou sa odrazí aj na správnom rozhodovaní našich žiakov.

DSC_3799

23
Mar

Týždeň práv v ZŠ Bystrická

Urob všetko, čo môžeš...
všetko, čo sa dá...
nehľadaj dôvody, prečo sa to nedá,
ale hľadaj spôsoby ako sa to dá, choď za svojím snom!

Dva týždne sa všetci žiaci školy zamýšľali nad PRÁVOM NA VZDELANIE. Prvý stupeň sa realizoval fixkami, deti z druhého stupňa perom. Odpovede na otázku:
čím by chceli byť a  čo musia urobiť, aby sa ich sen splnil, zdobia vestibul našej školy. Celá téma bola zakončená 14.3. keď trénerka Ivetka Bieliková, na základe svojho životného príbehu deťom priblížila, ako ona právo na vzdelanie využila. Vzory sú všade okolo nás, len sa musíme naučiť otvoriť oči, aby sme ich videli.

DSC_3826Fotoalbum

22
Mar

Budú z nás včelári?

Žiaci z 2.D a 2.G na ZŠ Dončova sa určite nad tým zamysleli vo štvrtok 15. 3. 2018, keď medzi nich prišiel ozajstný včelár. Na prvouke sa učili o spoločenstve včiel a tak si mohli svoje vedomosti rozšíriť a doplniť priamo od odborníka. Pán včelár so sebou priniesol prázdny úľ aj s rámikmi, do ktorých včely ukladajú med. Deti si vyskúšali včelársky klobúk aj „dymák“ a zvedavým otázkam nebolo konca-kraja. Za zaujímavé rozprávanie a ukážky práce so včielkami pánovi včelárovi veľmi pekne ďakujeme!

IMG_0801

Fotoalbum

21
Mar

MATEMATICKÝ KLOKAN 2018

Dňa 19. marca 2018 sa uskutočnila medzinárodná súťaž Matematický klokan, do ktorej sa z našej školy zapojilo 145 žiakov . Deti si prevetrali mozgové bunky rôznymi zaujímavými, hlavne logickými úlohami. Kto z nich bol úspešný sa dozvieme v apríli. Výsledky budú taktiež zverejnené na www.matematickyklokan.sk, kde sa deti prihlásia pomocou kódu, ktorý obdržali.

matklok2018

Fotoalbum

21
Mar

Čo vieš o hviezdach?

Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci s hvezdárňami, planetáriami a ostatnými astronomickými zariadeniami vyhlasuje každoročne vedomostnú astronomickú súťaž ,, Čo vieš o hviezdach?" Súťaž je určená jednotlivcom, všetkým záujemcom o astronómiu. Obsahovú náplň tvorili otázky z okruhov: všeobecná astronómia, astrofyzika, história astronómie, slnečná sústava, astronomické prístroje, využitie kozmických prostriedkov v astronómii. Okresného kola sa dňa 20.3.2018 zúčastnili i naši žiaci . V druhej kategórii z 8.A triedy:Peter Vrbjár (2.miesto), Daniel Kolár (5.miesto), v prvej kategórii zo 6.A Vladimír Chromiak (4.miesto), z 5.B Libuša Vrbjárová  (5.miesto). Súťažiacim gratulujeme.

hviezdy2018

Fotoalbum

20
Mar

Fyzikálna olympiáda

Dňa 16. marca 2018 sa  uskutočnilo v priestoroch CVČ Elán v Ružomberku, ul. Dončova 1 obvodné kolo 59. ročníka Fyzikálnej olympiády kategória E a F. Celkove sa olympiády zúčastnili iba 2 základné školy okresu, medzi nimi aj naša škola, nakoľko ide o veľmi náročnú vedomostnú súťaž. Olympiády sa zúčastnili žiaci 8.A triedy: Daniel Kolár a Peter Vrbjár. Prajeme im veľa optimizmu pri štúdiu fyziky.

fyz2018

19
Mar

Mediátori opäť v akcii

Do našej školy opäť zavítal zástupca Mediačného centra Ružomberok, pobočka Poprad, pán Břetislav Vozník. Neprišiel sám, priviedol významnú posilu, dvoch členov Štátnej ochrany prírody TANAP-u. Pre tretiakov a štvrtákov pripravili pútavú besedu o našej najväčšej šelme – medveďovi hnedom. Deti sa dozvedeli ako spoznať jej prítomnosť v prírode, o spôsobe jej života a o bezpečnom správaní sa pri stretnutí s ňou. Tešíme sa na ďalšie zaujímavé podujatia.

05Fotoalbum

19
Mar

marec - mesiac knihy

Milí priatelia kníh a literatúry!kniha_pru
Marec je od r.1955 na počesť slovenského buditeľa Mateja Hrebendu mesiacom knihy. Zároveň je to prvý jarný mesiac, keď sa všetko prebúdza, obnovuje. S jarou sa spája aj povestné "jarné upratovanie". Možno sa i vy chystáte urobiť poriadok vo svojich knižniciach, pretriediť poličky s knihami, vyradiť knihy, ktoré máte dávno prečítané, z ktorých ste už vyrástli... Chcete urobiť dobrý skutok? Môžete detské knižky namiesto do pivnice, antikvariátu či dokonca zberných surovín zaniesť do školy a darovať ich našej školskej knižnici. Potešili by nás knižky z posledných rokov (nie staršie ako 15 rokov), hlavne série Klub záhad, Traja pátrači, Tigrí tím, fantasy literatúra (Harry Potter, Pán Prsteňov, Odkaz Dračích jazdcov, Narnia...), dievčenské romány, príbehy o zvieratkách, rozprávky, autori Hevier, Feldek, Rúfus, Moravčík, Futová, Revajová, Hlušíková, Walliams, Dahl... Určite ešte urobia radosť mnohým našim čitateľom. 
Za darované knižky vopred veľmi pekne ďakujeme.

14
Mar

Upozornenie

Upozorňujeme Vás, že po sídlisku Roveň, sa pohybuje muž, ktorý sa predstavuje poverením riaditeľkou ZŠ Bystrická cesta Ružomberok a vykonáva finančnú zbierku na podporu školy. Jedná sa o podvodníka . V prípade, že Vás osloví, žiadame Vás podať informáciu na tel. č. 0444353185, alebo kontaktovať políciu. Ďakujeme

14
Mar

Hviezdoslavov Kubín 2018

Vo štvrtok 8. marca 2018 sa žiaci 2. stupňa zišli na ZŠ Bystrická, aby predviedli svoje výkony v prednese poézie a prózy v recitačnej súťaži Hviezdoslavov Kubín v II. a III. kategórii. Porota mala veľmi ťažké rozhodovanie, aby vybrala tých najlepších. V jednotlivých kategóriách sa žiaci umiestnili nasledovne:

II. kategória (žiaci 5. - 7. ročníka)

Poézia:
1. miesto: neudelené
2. miesto: Matej Mach z 5.B
3. miesto: Alexandra Vámošová zo 6.B

Próza:
1. miesto: Mathias Šimalčík z 5.E
2. miesto: Desiree Julia Ault zo 6.E
3. miesto: Lea Dobáková z 5.B

III. kategória (žiaci 8. - 9. ročníka)

Poézia:
1. miesto: Monika Krajčiová zo 7.B
2. miesto: Paulína Podobová z 8.E
3. miesto: Ingrid Oravcová z 8.E

Próza:
1. miesto: neudelené
2. miesto: Terézia Lauková zo 7.B
3. miesto: Tomáš Klučka z 8.E

DSC_3765Fotoalbum

13
Mar

Namaľovali svojho tigra, vyhrali a získali krásne knihy

Od októbra žiaci prvého stupňa čítali knihu Tiger robí uááá, uáááá. Zoskenované obrázky svojich tigrov sa poslali do súťaže, ktorú organizoval KMČ Albatros. Vďaka ochotným dospelým aj deťom, ktorí lajkovali, sa podarilo 2. A triede vyhrať celoslovenskú súťaž, ktorej cieľom bolo:
* ukázať deťom existenciu tigrieho sveta a tigra v každom z nás ako súčasť našej osobnosti
* podporiť deti v pochopení, že tiger v nás je niečo prirodzené, čo si môžu nechať a pozitívne rozvíjať
* pomôcť deťom stať sa krotiteľmi svojich vlastných tigrov a prevziať za ne zodpovednosť
* podporiť spoluprácu v triede
 12.3.2018 prišiel konečne deň pre všetkých, ktorí sa do súťaže zapojili. Našu školu navštívili Kamila a Petr Kopsovci, autori kníh o tigroch. Prišli aj Viera Jantová , Janka Rariková, lektorky Životných máp a Silvia Masárová, organizátorka súťaže. Manželia Kopsovci poďakovali za zapojenie sa do súťaže, porozprávali ako vzniká kniha a predstavili svoju najnovšiu KNIHU KÚZIEL pre malých i väčších tigrov. Potom navštívili víťaznú triedu. V 2.A strávili príjemné tvorivé chvíle a odovzdali každému žiakovi najnovšiu knihu a odznak s nápisom mám tigrie srdce. Aj knižnicu potešili veľkým množstvom kníh. Pani učiteľka víťaznej triedy získala celú sadu kníh o tigroch.

DSC_3787Fotoalbum

13
Mar

ŠPORTOVÁ OLYMPIÁDA V ŠKD

Dňa 8.3.2018 sa konala zimná olympiáda ŠKD. Síce sme nemali vonku sneh, ale nám to nevadilo a zimné športové disciplíny sme si napodobnili aj v našej telocvični. Zúčastnili sa jej deti z oddelení na Dončovej ulici, ktoré medzi sebou súťažili v štyroch disciplínach: hokej, hod loptou do koša, trojskok, slalomový beh. Radosť z hry, súťaživosť a predovšetkým dobrá nálada nás sprevádzala celé popoludnie. Na záver všetkých súťažiacich čakala medaila a sladká odmena, pretože víťazmi boli všetky deti, ktoré sa olympiády zúčastnili a strávili tak príjemné popoludnie.

IMG_0722Fotoalbum

12
Mar

ROZHODNEŠ SA SPRÁVNE ?

Žiaci 4.D triedy sa dňa 9. 3. 2018 zúčastnili na realizácií preventívneho projektu „Rozhodneš sa správne“ na Obvodnom oddelení PZ v Ružomberku. Jeho cieľom bolo eliminovať trestnú činnosť páchanú pod vplyvom návykových látok a informovať o škodlivosti ich užívania so zameraním na tabak, alkohol a marihuanu. Výučba prebiehala formou interaktívnej tvorivej dielne. Žiaci mali možnosť aktívne sa zapájať do diania, komunikovať s policajtmi, riešiť zadané úlohy, vyjadrovať svoje názory a postrehy. Na úvod sa žiaci oboznámili s jednotlivými problematikami ( alkohol, fajčenie, marihuana a trestná zodpovednosť), následne pokračovali spätnou väzbou pri okrúhlom stole, kde deti odpovedali na otázky čo nové sa tu dozvedeli. Pokračovali hrou na koberci, kde boli rozoberané najmä negatívne následky fajčenia a pitia alkoholu, užívania marihuany v ďalšom živote z hľadiska vplyvu na organizmus a trestnoprávnej zodpovednosti, ktoré ich môžu v živote posunúť späť. Záverom stretnutia bola prehliadka skutočnej cely policajného zaistenia, pričom deti mali možnosť vidieť reálne priestory, kde je obmedzovaná osobná sloboda osobám, ktoré sa dopustili trestnej činnosti. Žiaci dostali prezentačné materiály s obalom hry, ktorú sa môžu hrať doma so súrodencami, rodičmi či kamarátmi, aby mali mať stále na pamäti názov projektu „Rozhodneš sa správne“, - vždy je v živote voľba výberu a záleží len na nich akou cestou sa bude uberať ich smer v živote.

rozhodnes

09
Mar

volejbal žiakov a žiačok

V posledných dňoch boli odohrané prvé kolá vo volejbale žiakov a žiačok, ktoré sa už tradične konali na našej škole. Naši volejbalisti a volejbalistky predviedli peknú hru, ktorú potvrdili aj výsledkovo a zaslúžene postúpili do ďalších bojov o medaily.

IMAG0084IMAG0123

09
Mar

UČÍME A ZABÁVAME SA NA DONČOVOM ŠKOLSKOM DVORE

Vážení rodičia!

Projekt, ktorý podala naša škola UČÍME A ZABÁVAME SA NA DONČOVOM ŠKOLSKOM DVORE postúpil do verejného hlasovania. Chceme Vás touto cestou poprosiť, hlasujte za projekt Učíme a Zabávame sa na Dončovom školskom dvore na zlepšenie svojho okolia, na ktorý Raiffeisen banka prispeje sumou 1000 a získajte dobrý pocit.
https://www.gestopremesto.sk/hlasovanie/ruzomberok/1766

Ďakujeme za každý hlas.


07
Mar

Hviezdoslavov Kubín

Dňa 1.marca 2018 sa žiaci z  tried na elokovanom pracovisku zúčastnili školského kola súťaže Hviezdoslav Kubín. Pripravili si rôzne ukážky poézie a prózy od známych či menej známych autorov. V úvode sa zbavili stresu s p. učiteľkou I. Matúšovou pohybovou chvíľkou. Do súťaže sa zapojilo 13 žiakov.
Vyhodnotenie:
Poézia 1.miesto: Liana Resutíková 3.E - Mesto kúzelníkov
            2.miesto: Alica Vrtichová 2.D - Sen namyslenej hviezdy
            3.miesto: Dominika Pažítková 2.G - Popletené písmená
                          Elias Khoshab 2.E - Zasadil som telefón
Próza   1.miesto: Caroline Kubáňová 3.E - Ema a barón v meste
            2.miesto: Gréta Matejová 4.E - Flora a Odyseus
            3.miesto: Júlia Vrtichová 4.D - Ako sa Beta Analfabeta takmer zabuchne do Harryho Pottera


IMG_0650Fotoalbum

07
Mar

Návšteva predškolákov na našej Základnej škole – Dončova 4

V mesiaci február nás navštívili predškoláci z MŠ A. Bernoláka, MŠ Š. Moyzesa, MŠ Riadok 4 a Súkromnej materskej školy TatraKUK . Na otvorenej hodine v triedach 1.D, 1.E, 2.D, 2.E a 2.G si spoločne vypracovali pripravené pracovné listy, spoločne si zaspievali slovenské či anglické piesne, riešili rôzne úlohy na tabuli či premietané cez dataprojektor na stenu, stavali stavby z kociek podľa plánu, slabikovali, počítali. Každý predškolák pracoval s „asistentmi“, žiakmi prvých a druhých ročníkov v danej triede. Za splnené úlohy im žiaci pripravili medaile a lízatkové kvietky, ktoré si aj s vypracovanými pracovnými listami predškoláci odniesli. Ale aj naši žiaci dostali krásne záložky a kvietky od predškolákov, čo nás milo potešilo J. Tešíme sa mnohých prváčikov v septembri 2018.

IMG_0575Fotoalbum