UpútavkaMalá vedecká konferencia

6.6.2019
  

BleskovkaV celoslovenskom finále

MINIBASKETSHOW

sme sa umiestnili na úžasnom 2. mieste.

Gratulujeme !

baskt23
Mar

Týždeň práv v ZŠ Bystrická

Urob všetko, čo môžeš...
všetko, čo sa dá...
nehľadaj dôvody, prečo sa to nedá,
ale hľadaj spôsoby ako sa to dá, choď za svojím snom!

Dva týždne sa všetci žiaci školy zamýšľali nad PRÁVOM NA VZDELANIE. Prvý stupeň sa realizoval fixkami, deti z druhého stupňa perom. Odpovede na otázku:
čím by chceli byť a  čo musia urobiť, aby sa ich sen splnil, zdobia vestibul našej školy. Celá téma bola zakončená 14.3. keď trénerka Ivetka Bieliková, na základe svojho životného príbehu deťom priblížila, ako ona právo na vzdelanie využila. Vzory sú všade okolo nás, len sa musíme naučiť otvoriť oči, aby sme ich videli.

DSC_3826Fotoalbum

22
Mar

Budú z nás včelári?

Žiaci z 2.D a 2.G na ZŠ Dončova sa určite nad tým zamysleli vo štvrtok 15. 3. 2018, keď medzi nich prišiel ozajstný včelár. Na prvouke sa učili o spoločenstve včiel a tak si mohli svoje vedomosti rozšíriť a doplniť priamo od odborníka. Pán včelár so sebou priniesol prázdny úľ aj s rámikmi, do ktorých včely ukladajú med. Deti si vyskúšali včelársky klobúk aj „dymák“ a zvedavým otázkam nebolo konca-kraja. Za zaujímavé rozprávanie a ukážky práce so včielkami pánovi včelárovi veľmi pekne ďakujeme!

IMG_0801

Fotoalbum

21
Mar

MATEMATICKÝ KLOKAN 2018

Dňa 19. marca 2018 sa uskutočnila medzinárodná súťaž Matematický klokan, do ktorej sa z našej školy zapojilo 145 žiakov . Deti si prevetrali mozgové bunky rôznymi zaujímavými, hlavne logickými úlohami. Kto z nich bol úspešný sa dozvieme v apríli. Výsledky budú taktiež zverejnené na www.matematickyklokan.sk, kde sa deti prihlásia pomocou kódu, ktorý obdržali.

matklok2018

Fotoalbum

21
Mar

Čo vieš o hviezdach?

Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci s hvezdárňami, planetáriami a ostatnými astronomickými zariadeniami vyhlasuje každoročne vedomostnú astronomickú súťaž ,, Čo vieš o hviezdach?" Súťaž je určená jednotlivcom, všetkým záujemcom o astronómiu. Obsahovú náplň tvorili otázky z okruhov: všeobecná astronómia, astrofyzika, história astronómie, slnečná sústava, astronomické prístroje, využitie kozmických prostriedkov v astronómii. Okresného kola sa dňa 20.3.2018 zúčastnili i naši žiaci . V druhej kategórii z 8.A triedy:Peter Vrbjár (2.miesto), Daniel Kolár (5.miesto), v prvej kategórii zo 6.A Vladimír Chromiak (4.miesto), z 5.B Libuša Vrbjárová  (5.miesto). Súťažiacim gratulujeme.

hviezdy2018

Fotoalbum

20
Mar

Fyzikálna olympiáda

Dňa 16. marca 2018 sa  uskutočnilo v priestoroch CVČ Elán v Ružomberku, ul. Dončova 1 obvodné kolo 59. ročníka Fyzikálnej olympiády kategória E a F. Celkove sa olympiády zúčastnili iba 2 základné školy okresu, medzi nimi aj naša škola, nakoľko ide o veľmi náročnú vedomostnú súťaž. Olympiády sa zúčastnili žiaci 8.A triedy: Daniel Kolár a Peter Vrbjár. Prajeme im veľa optimizmu pri štúdiu fyziky.

fyz2018

19
Mar

Mediátori opäť v akcii

Do našej školy opäť zavítal zástupca Mediačného centra Ružomberok, pobočka Poprad, pán Břetislav Vozník. Neprišiel sám, priviedol významnú posilu, dvoch členov Štátnej ochrany prírody TANAP-u. Pre tretiakov a štvrtákov pripravili pútavú besedu o našej najväčšej šelme – medveďovi hnedom. Deti sa dozvedeli ako spoznať jej prítomnosť v prírode, o spôsobe jej života a o bezpečnom správaní sa pri stretnutí s ňou. Tešíme sa na ďalšie zaujímavé podujatia.

05Fotoalbum

19
Mar

marec - mesiac knihy

Milí priatelia kníh a literatúry!kniha_pru
Marec je od r.1955 na počesť slovenského buditeľa Mateja Hrebendu mesiacom knihy. Zároveň je to prvý jarný mesiac, keď sa všetko prebúdza, obnovuje. S jarou sa spája aj povestné "jarné upratovanie". Možno sa i vy chystáte urobiť poriadok vo svojich knižniciach, pretriediť poličky s knihami, vyradiť knihy, ktoré máte dávno prečítané, z ktorých ste už vyrástli... Chcete urobiť dobrý skutok? Môžete detské knižky namiesto do pivnice, antikvariátu či dokonca zberných surovín zaniesť do školy a darovať ich našej školskej knižnici. Potešili by nás knižky z posledných rokov (nie staršie ako 15 rokov), hlavne série Klub záhad, Traja pátrači, Tigrí tím, fantasy literatúra (Harry Potter, Pán Prsteňov, Odkaz Dračích jazdcov, Narnia...), dievčenské romány, príbehy o zvieratkách, rozprávky, autori Hevier, Feldek, Rúfus, Moravčík, Futová, Revajová, Hlušíková, Walliams, Dahl... Určite ešte urobia radosť mnohým našim čitateľom. 
Za darované knižky vopred veľmi pekne ďakujeme.

14
Mar

Upozornenie

Upozorňujeme Vás, že po sídlisku Roveň, sa pohybuje muž, ktorý sa predstavuje poverením riaditeľkou ZŠ Bystrická cesta Ružomberok a vykonáva finančnú zbierku na podporu školy. Jedná sa o podvodníka . V prípade, že Vás osloví, žiadame Vás podať informáciu na tel. č. 0444353185, alebo kontaktovať políciu. Ďakujeme

14
Mar

Hviezdoslavov Kubín 2018

Vo štvrtok 8. marca 2018 sa žiaci 2. stupňa zišli na ZŠ Bystrická, aby predviedli svoje výkony v prednese poézie a prózy v recitačnej súťaži Hviezdoslavov Kubín v II. a III. kategórii. Porota mala veľmi ťažké rozhodovanie, aby vybrala tých najlepších. V jednotlivých kategóriách sa žiaci umiestnili nasledovne:

II. kategória (žiaci 5. - 7. ročníka)

Poézia:
1. miesto: neudelené
2. miesto: Matej Mach z 5.B
3. miesto: Alexandra Vámošová zo 6.B

Próza:
1. miesto: Mathias Šimalčík z 5.E
2. miesto: Desiree Julia Ault zo 6.E
3. miesto: Lea Dobáková z 5.B

III. kategória (žiaci 8. - 9. ročníka)

Poézia:
1. miesto: Monika Krajčiová zo 7.B
2. miesto: Paulína Podobová z 8.E
3. miesto: Ingrid Oravcová z 8.E

Próza:
1. miesto: neudelené
2. miesto: Terézia Lauková zo 7.B
3. miesto: Tomáš Klučka z 8.E

DSC_3765Fotoalbum

13
Mar

Namaľovali svojho tigra, vyhrali a získali krásne knihy

Od októbra žiaci prvého stupňa čítali knihu Tiger robí uááá, uáááá. Zoskenované obrázky svojich tigrov sa poslali do súťaže, ktorú organizoval KMČ Albatros. Vďaka ochotným dospelým aj deťom, ktorí lajkovali, sa podarilo 2. A triede vyhrať celoslovenskú súťaž, ktorej cieľom bolo:
* ukázať deťom existenciu tigrieho sveta a tigra v každom z nás ako súčasť našej osobnosti
* podporiť deti v pochopení, že tiger v nás je niečo prirodzené, čo si môžu nechať a pozitívne rozvíjať
* pomôcť deťom stať sa krotiteľmi svojich vlastných tigrov a prevziať za ne zodpovednosť
* podporiť spoluprácu v triede
 12.3.2018 prišiel konečne deň pre všetkých, ktorí sa do súťaže zapojili. Našu školu navštívili Kamila a Petr Kopsovci, autori kníh o tigroch. Prišli aj Viera Jantová , Janka Rariková, lektorky Životných máp a Silvia Masárová, organizátorka súťaže. Manželia Kopsovci poďakovali za zapojenie sa do súťaže, porozprávali ako vzniká kniha a predstavili svoju najnovšiu KNIHU KÚZIEL pre malých i väčších tigrov. Potom navštívili víťaznú triedu. V 2.A strávili príjemné tvorivé chvíle a odovzdali každému žiakovi najnovšiu knihu a odznak s nápisom mám tigrie srdce. Aj knižnicu potešili veľkým množstvom kníh. Pani učiteľka víťaznej triedy získala celú sadu kníh o tigroch.

DSC_3787Fotoalbum

13
Mar

ŠPORTOVÁ OLYMPIÁDA V ŠKD

Dňa 8.3.2018 sa konala zimná olympiáda ŠKD. Síce sme nemali vonku sneh, ale nám to nevadilo a zimné športové disciplíny sme si napodobnili aj v našej telocvični. Zúčastnili sa jej deti z oddelení na Dončovej ulici, ktoré medzi sebou súťažili v štyroch disciplínach: hokej, hod loptou do koša, trojskok, slalomový beh. Radosť z hry, súťaživosť a predovšetkým dobrá nálada nás sprevádzala celé popoludnie. Na záver všetkých súťažiacich čakala medaila a sladká odmena, pretože víťazmi boli všetky deti, ktoré sa olympiády zúčastnili a strávili tak príjemné popoludnie.

IMG_0722Fotoalbum

12
Mar

ROZHODNEŠ SA SPRÁVNE ?

Žiaci 4.D triedy sa dňa 9. 3. 2018 zúčastnili na realizácií preventívneho projektu „Rozhodneš sa správne“ na Obvodnom oddelení PZ v Ružomberku. Jeho cieľom bolo eliminovať trestnú činnosť páchanú pod vplyvom návykových látok a informovať o škodlivosti ich užívania so zameraním na tabak, alkohol a marihuanu. Výučba prebiehala formou interaktívnej tvorivej dielne. Žiaci mali možnosť aktívne sa zapájať do diania, komunikovať s policajtmi, riešiť zadané úlohy, vyjadrovať svoje názory a postrehy. Na úvod sa žiaci oboznámili s jednotlivými problematikami ( alkohol, fajčenie, marihuana a trestná zodpovednosť), následne pokračovali spätnou väzbou pri okrúhlom stole, kde deti odpovedali na otázky čo nové sa tu dozvedeli. Pokračovali hrou na koberci, kde boli rozoberané najmä negatívne následky fajčenia a pitia alkoholu, užívania marihuany v ďalšom živote z hľadiska vplyvu na organizmus a trestnoprávnej zodpovednosti, ktoré ich môžu v živote posunúť späť. Záverom stretnutia bola prehliadka skutočnej cely policajného zaistenia, pričom deti mali možnosť vidieť reálne priestory, kde je obmedzovaná osobná sloboda osobám, ktoré sa dopustili trestnej činnosti. Žiaci dostali prezentačné materiály s obalom hry, ktorú sa môžu hrať doma so súrodencami, rodičmi či kamarátmi, aby mali mať stále na pamäti názov projektu „Rozhodneš sa správne“, - vždy je v živote voľba výberu a záleží len na nich akou cestou sa bude uberať ich smer v živote.

rozhodnes

09
Mar

volejbal žiakov a žiačok

V posledných dňoch boli odohrané prvé kolá vo volejbale žiakov a žiačok, ktoré sa už tradične konali na našej škole. Naši volejbalisti a volejbalistky predviedli peknú hru, ktorú potvrdili aj výsledkovo a zaslúžene postúpili do ďalších bojov o medaily.

IMAG0084IMAG0123

09
Mar

UČÍME A ZABÁVAME SA NA DONČOVOM ŠKOLSKOM DVORE

Vážení rodičia!

Projekt, ktorý podala naša škola UČÍME A ZABÁVAME SA NA DONČOVOM ŠKOLSKOM DVORE postúpil do verejného hlasovania. Chceme Vás touto cestou poprosiť, hlasujte za projekt Učíme a Zabávame sa na Dončovom školskom dvore na zlepšenie svojho okolia, na ktorý Raiffeisen banka prispeje sumou 1000 a získajte dobrý pocit.
https://www.gestopremesto.sk/hlasovanie/ruzomberok/1766

Ďakujeme za každý hlas.


07
Mar

Hviezdoslavov Kubín

Dňa 1.marca 2018 sa žiaci z  tried na elokovanom pracovisku zúčastnili školského kola súťaže Hviezdoslav Kubín. Pripravili si rôzne ukážky poézie a prózy od známych či menej známych autorov. V úvode sa zbavili stresu s p. učiteľkou I. Matúšovou pohybovou chvíľkou. Do súťaže sa zapojilo 13 žiakov.
Vyhodnotenie:
Poézia 1.miesto: Liana Resutíková 3.E - Mesto kúzelníkov
            2.miesto: Alica Vrtichová 2.D - Sen namyslenej hviezdy
            3.miesto: Dominika Pažítková 2.G - Popletené písmená
                          Elias Khoshab 2.E - Zasadil som telefón
Próza   1.miesto: Caroline Kubáňová 3.E - Ema a barón v meste
            2.miesto: Gréta Matejová 4.E - Flora a Odyseus
            3.miesto: Júlia Vrtichová 4.D - Ako sa Beta Analfabeta takmer zabuchne do Harryho Pottera


IMG_0650Fotoalbum

07
Mar

Návšteva predškolákov na našej Základnej škole – Dončova 4

V mesiaci február nás navštívili predškoláci z MŠ A. Bernoláka, MŠ Š. Moyzesa, MŠ Riadok 4 a Súkromnej materskej školy TatraKUK . Na otvorenej hodine v triedach 1.D, 1.E, 2.D, 2.E a 2.G si spoločne vypracovali pripravené pracovné listy, spoločne si zaspievali slovenské či anglické piesne, riešili rôzne úlohy na tabuli či premietané cez dataprojektor na stenu, stavali stavby z kociek podľa plánu, slabikovali, počítali. Každý predškolák pracoval s „asistentmi“, žiakmi prvých a druhých ročníkov v danej triede. Za splnené úlohy im žiaci pripravili medaile a lízatkové kvietky, ktoré si aj s vypracovanými pracovnými listami predškoláci odniesli. Ale aj naši žiaci dostali krásne záložky a kvietky od predškolákov, čo nás milo potešilo J. Tešíme sa mnohých prváčikov v septembri 2018.

IMG_0575Fotoalbum

05
Mar

Ovce v 2.A a 2.B triede

Internet a nové technológie sú stále prirodzenejšie súčasťou každodenného života detí. Nechtiac tak môžu čeliť hrozbám alebo sa stať ich obeťou. Preto 28. 2. 2018 navštívila druhákov Ing. Gabriela Tkáčová z PZSR. Priblížila im nevhodné správanie na internete a zároveň ich poučila, ako sa mu môžu vyhnúť.

IMG20180228

05
Mar

OH v školskom klube

V školskom klube sme sa o ZOH v Kórei veľa zhovárali aj o športových disciplínach, spoločne sme sledovali otvárací ceremoniál, povzbudzovali našich športovcov. Svoje poznatky deti nakreslili a napísali ako spoločný projekt o olympiáde.

DSC_1087

02
Mar

ZŠ Bystrická v elitnom programe

Škola v elitnom programe Základná škola na Bystrickej ceste sa stala partnerom projektu IT Akadémia - vzdelávanie pre 21. storočie. Ide o národný projekt na, účely trvalo udržateľného systému výchovy a vzdelávania špecialistov v súlade s potrebami trhu práce a požiadavkami' IT sektoru. "Od spustenia výberového procesu základných škôl na celom Slovensku sme mali vysoký záujem sa uchádzať o účasť v elitnom programe spolupráce na rozšírenej úrovni. Dôvodom je predovšetkým možnosť úzkej spolupráce so slovenskými univerzitami a prestížnymi IT spoločnosťami, ale najmä pilotné využívanie a testovanie IT ScienceLab pre základné školy a tvorbu edukačných materiálov pre budúce kurikulum informatiky a robotiky pre primárne a nižšie sekundárne vzdelávanie na Slovensku," uviedla Eliška Pavlíková, zástupkyňa ZŠ Bystrická. Podľa jej slov, zámer sa vydaril: "Po vyhodnotení projektových zámerov škôl z celého Slovenska sme boli zaradení do implementácie my, práve kvôli tomu, že máme predpoklady zvládnuť v tomto projekte náročné úlohy. Komisia zhodnotila náš projektový zámer, predchádzajúce aktivity, projekty a celkovú angažovanosť našej školy v oblasti IT a boli sme vybratí medzi 60 základných škôl celého Slovenska, ktoré v projekte budú pracovať ako IT Akadémia partner na rozšírenej úrovni s využitím IT Science Laboratória." Pre pedagógov školy je toto zaradenie novou výzvou na skvalitnenie vzdelávacieho procesu, získavanie nových skúseností, ich šírenie a disemináciu až na úroveň zmien národného kurikula, "Pre našich terajších a budúcich žiakov je to ale predovšetkým výnimočná príležitosť vzdelávať sa moderne a s novým obsahom v nadštandardných podmienkach na pomery ostatných slovenských škôl. Ako jedna zo šesťdesiatich škôl budeme počas nasledujúcich mesiacov vybavení špičkovou technológiou, ktorá zmení vyučovanie predmetov informatika, biológia, fyzika, či chémia," dodala E. Pavlíková.
Zdroj: Ružomberský hlas: Michaela Milá

02
Mar

Hviezdoslavov Kubín

O kráse umeleckého prednesu a vzťahu dnešných detí k nemu nás opäť presvedčili žiaci prvého stupňa, ktorí sa 15.02. zišli v školskom kole recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. Umenie prednesu slovenskej reči predviedlo 21 žiakov v žánroch poézie a prózy. Všetci súťažiaci sa veľmi snažili a podali skvelé výkony. Porota mala ťažké rozhodovanie, veď mohla udeliť len tri miesta. Žiaci sa umiestnili nasledovne:
Poézia:
1. miesto: Matúš Borek (2.A)
2. miesto: Radovan Marton (4.A)
3. miesto: Andrea Krajčiová (4.B)
Próza:
1. miesto: Dorota Cíbiková (3.A)
2. miesto: Paulína Škutová (3.C)
3. miesto: Soňa Šulíková (4.A)
Víťazi umiestnení na prvom mieste nás budú reprezentovať na okresnom kole súťaže. Držíme im palce!

hviezdoslavFotoalbum

28
Feb

Exkurzia v Múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva

Žiaci 1.G, 2.E, 2.D a 2.G dňa 15.02.2018 navštívili Múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Expozície sú umiestnené na štyroch podlažiach. V suteréne sme videli expozíciu Kras a jaskyne Slovenska – jaskynnú výzdobu, rôzne nerasty a horniny, dozvedeli sme sa o práci ľudí (jaskyniarov), počuli úžasné zvuky “jaskyne”, ktoré nás sprevádzali celou exkurziou. Ďalšou časťou múzea bola expozícia Chránená príroda Slovenska – Zem miesto pre život. Premietnutým filmom sme sa dozvedeli, ako vznikol vesmír a naša planéta Zem. Pokračovali sme prehliadkou živej prírody – rastliny, živočíchy, ohrozené druhy, huby. Návštevu múzea sme ukončili v podkroví s názvom Chránená príroda Slovenska – Človek, hory, NATURA 2000. Obohatili sme novými poznatkami o včelárstve, poľovníctve, ovčiarstve, rabárstve. Veľký záujem žiaci prejavili o horolezectvo a záchranárstvo. Cieľom tejto exkurzie bolo dozvedieť sa nové informácie zo živej a neživej prírody, ale hlavne uvedomiť si potrebu chániť život na našej palnéte

exkurziaFotoalbum

27
Feb

Najlepší športovci mesta za uplynulý rok aj v našej škole !

Medzi ocenených športovcov primátorom mesta Igorom Čomborom za uplynulý rok, patrí aj Karolína Javorková z 2.D a Adam Antol z 8.D. Plavec Adam Antol získal v ankete tretie miesto a dosiahol vlani na dva republikové tituly na 100 aj 200 metrov  prsia. Majsterka Slovenska a celkovo druhá v Slovenskom pohári v krasokorčuľovaní dievčat do sedem rokov Karolína Javorková, získala medzi najlepšími športovcami – mládežníkmi, piate miesto. Našim športovcom srdečne blahoželáme a prajeme veľa ďalších športových úspechov!

20180226_105006

28
Feb

Valentínska súťaž

Pri príležitosti sviatku zamilovaných sa aj nástenka pred školskou knižnicou obliekla do "srdiečkových šiat", ktoré boli skrášlené známymi ľúbostnými básňami slovenských i svetových autorov. Zároveň sa žiaci 2.stupňa mohli zapojiť do zaujímavej súťaže. Ich úlohou bolo pospájať z mien na nástenke aspoň 3 slávne zamilované dvojice z kníh, filmov či histórie. Niektorí súťažiaci sa poriadne "vytiahli" a podarilo sa im správne spojiť všetkých 13 dvojíc.
Z pekných cien sa po žrebovaní mohli tešiť: Ema Šavrnochová (6.B), Janka Konderíková (6.B), Karin Debnárová a Bianka Stašová (7.C) a žiaci zo 6.A triedy.

valentin

16
Feb

Oznam

Oznamujeme rodičom,
že stravu v ŠJ je možné
odhlásiť aj cez stránku EduPage.

21
Feb

Škola dokorán...

V  utorok navštívili našu školu všetci, ktorých zaujímalo čo sa v škole ukrýva. Množstvo záhad a tajomstiev odhalili naši budúci prváci, rodičia, starí rodičia...

DSC_3672Fotoalbum