Upútavka

HURÁ 

ilustracia-deti

Bleskovka

Rekonštrukcia web - stránky


Z technických príčin je momentálne nedostupná žiacka knižka a rozvrh hodín.

Ďakujeme za pochopenie!28
May

KRÁĽ ČITATEĽOV 2018

Mestská knižnica Ružomberok zorganizovala súťaž o najšikovnejšieho čitateľa knižnice. Súťaž prebiehala v dvoch kategóriách: I.kategória 4.-6. ročník, II. kategória 7.-9. ročník. Súťažiaci si zmerali sily vo vedomostnom kvíze a vedomostnom teste, kde získavali body. Nakoniec vo voľnej disciplíne mali žiaci spropagovať ich obľúbenú knihu ľubovoľnou formou. Z našej školy sa do súťaže zapojili žiaci 4.E triedy - Richard Jusko, Magdaléna Manťová, Nina Mária Obtulovičová, Laura Marenčíková, Gréta Matejová a Tobiáš Funiak. Najviac sa darilo dvom žiačkam našej školy, ktoré sa aj umiestnili v najpočetnejšej súťažnej kategórii.
1. miesto  Nina Mária Obtulovičová - Kráľovná čitateľov 2018
3. miesto  Gréta Matejová
Oceneným žiačkam srdečne blahoželáme!
Kr-2018-1

22
May

Návšteva uja včelára

21.mája to na Dončovej bzučalo ako v úli. Žiakov 3.D a 4.D totiž navštívil pán včelár, ktorý so sebou priniesol okrem sladkého agátového medu aj malý prenosný včelí domček-úľ. Žiaci sa dozvedeli všeličo zaujímavé o krátkom a namáhavom živote včeličiek,ochutnali pravý medík a vyrobili si sviečku

vcelar

18
May

Triedim, triediš, triedime

Naša škola sa aktívne angažuje v šírení myšlienky enviromentálneho vzdelávania žiakov a pedagógov. Preto sme sa dobrovoľne zapojili do projektu – Triedim, triediš, triedime. Do odborných učební sme umiestnili farebne odlíšené nádoby na separovaný odpad, s rovnako sfarbeným piktogramom. Aj týmto spôsobom podporujeme a vedieme žiakov, že životné prostredie a priestor v ktorom žijeme, je potrebné chrániť si a starať sa oň.

IMG_2388

Fotoalbum

18
May

ČO VIEŠ O HVIEZDACH?

Dňa 25.4.2018 sa Peter Vrbjár, žiak 8.A triedy zúčastnil krajského kola tejto súťaže v Žiline. Vedomostnú astronomickú súťaž vyhlasuje Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci s hvezdárňami, planetáriami a ostatnými astronomickými zariadeniami. Súťaž je určená jednotlivcom, všetkým záujemcom o astronómiu. Obsahovú náplň tvoria otázky z  okruhov: všeobecná astronómia, astrofyzika, história astronómie, slnečná sústava, astronomické prístroje, využitie kozmických prostriedkov v astronómii.

hviezdy

15
May

regionálne kolo IQ olympiády

V stredu, 09.05.2018 sa uskutočnilo regionálne kolo IQ olympiády - Stred v priestoroch parlamentnej miestnosti Žilinského samosprávneho kraja. Do regionálneho kola Stred sa zapojilo v tomto regióne 5 471 detí, z ktorých 20 najlepších postupuje do finále. Za našu školu sa zúčastnili:
Timotej Kotlín (9.E)
Dorota Jankovičová (7.E)
Obaja v tejto súťaži obstáli veľmi dobre a vo veľmi silnej konkurencii obsadili Timotej Kotlín obsadil 34. miesto a Dorota Jankovičová 36. miesto. Gratulujeme k týmto výsledkom a už sa tešíme na budúci ročník.

iqolymp

15
May

Hliadka mladých zdravotníkov

Slovenský červený kríž, územný spolok Liptovský Mikuláš každoročne organizuje súťaž Hliadka mladých zdravotníkov. Poslaním súťaže žiakov je overenie teoretických vedomostí a praktických zručností v poskytovaní prvej pomoci. Vedie žiakov k samostatnosti a upevňuje ich záujem o sebavzdelávanie, k poskytnutiu pomoci osobám pri náhlej zmene zdravotného stavu, úrazoch a dopravných nehodách. Žiaci 1.stupňa – „HMZ I.“, ZŠ Bystrická získali 10.05.2018 krásne 3.miesto. Do súťaže sa zapojili základné školy z okresu Ružomberok a Liptovský Mikuláš.
Žiaci mali tri stanovištia:
1. Testy z vedomostí Červeného kríža a poskytovania 1.pomoci
2. KPR – resuscitácia
3. Praktická časť – ošetrenie dvoch pripravených úrazov
Celá akcia sa konala na Námestí osloboditeľov. S dobrým pocitom, s cenami a chuťou o rok sa opäť zúčastniť, sme sa vracali späť do školy.
Hliadka mladých zdravotníkov:
1. Dominika Pažítková
2. Michaela Hricová
3. Johanka Júlia Jaššáková
4. Edis Timur Tikveš
5. Tobias Lengvarský

05zdr

Fotoalbum

15
May

McDONALD´s CUP

Žiaci tretieho a štvrtého ročníka sa zúčastnili na okresnom kole v minifutbale žiačok a žiakov ZŠ. Turnaj bol pod názvom McDONALD´s CUP a naši žiaci po troch výhrach a jednej prehre obsadili nakoniec pekné 3. miesto. Gratulujeme.

McDONALD

15
May

Futbalisti MFK Ružomberok nás navštívili v škole

Futbalisti MFK Ružomberok nás navštívili v škole , ukázali nám ako sa máme správať na štadióne, povzbudzovať, zahrali sme si s nimi futbal, potešili nás podpisovými kartičkami.....Ďakujeme

DSC_0366

Fotoalbum

14
May

DIVADELNÉ PREDSTAVENIE V ŠKD

Rozprávkový hrniec , tak nazvaný od Prešovského profesionálneho divadla k nám zavítal vo štvrtok 10.5., v ktorom bol príbeh pomiešaných rozprávok. Hudobné rozprávky o pátraní po poriadku , ako Snehulienka a sedem trpaslíkov, Červená čiapočka a Perníková chalúpka. Deti sa nielen zasmiali a zapojili do deja, ale aj poučili, kde vyhráva dobro a spravodlivosť.

IMG_9835

Fotoalbum

09
May

Beseda s pracovníkom Ochrany prírody NP Veľka Fatra

Apríl - mesiac lesov sme si pripomenuli,okrem iného,aj stretnutím s človekom so zaujímavým povolaním - ochranca prírody. Pán Gejdoš, nám deťom so školského klubu, vo štvrtok 3.5., ochotne odpovedal na všetky otázky a porozprával o lesoch v okolí Ružomberka, o zvieratách, o spôsobe ich života, o chránených rastlinách. Videli sme zábery z fotopascí, kde sa pohybovali vlci, rys, medveď, srnce. Na pamiatku sme dostali pekné prospekty, knihu, pexeso.

DSC_0386

Fotoalbum

09
May

Na bicykli bezpečne 2018

V piatok 4. 5. 2018 sa uskutočnilo na dopravnom ihrisku okresné kolo detskej dopravnej súťaže „ Na bicykli bezpečne“. Z našej školy sa zúčastnilo tejto súťaže štvorčlenné družstvo zo 4. D. Adam Pongrácz, Martin Sobčiak , Silvia Javorková a Júlia Vrtichová podali pekné výkony a obsadili krásne 2. miesto. K tomuto úspechu im srdečne blahoželáme !

Snmkaa1

09
May

VČIELKY - zážitkové vyučovanie v 2.E

Vo štvrtok 3.6.2018 sa žiaci 2.E triedy zúčastnili krásnej vyučovacej hodiny Prvouky v Ludrovskej doline. Ujo včelár Peťo  im vysvetlil veľa zaujímavého o včelých spoločenstvách, úlohe včelej kráľovnej, robotníc a trúdov v úli. Dozvedeli sa, prečo je včelia kašička taká zdravá a ako sa využíva v medicíne aj včelí jed. Bolo to veľmi zaujímavé a poučné...zážitok, z ktorého môžu žiaci veľa čerpať i v ďalšom projektovom vyučovaní.

vcielky

Fotoalbum

07
May

EXKURZIA BRATISLAVA

V posledný aprílový deň sa 5.A vybrala na exkurziu do Bratislavy. Naše prvé kroky viedli na Slavín, kde sme si pripomenuli základné údaje 2. svetovej vojny, dozvedeli sme sa, že je tu pochovaných viac ako 6800 vojakov Červenej armády, ktorí oslobodzovali západné Slovensko a Bratislavu. Úzkymi uličkami sme sa potom presunuli na Bratislavský hrad, odkiaľ bol nádherný výhľad na Dunaj, mosty a mesto. Odtiaľ sme sa šli pozrieť pred budovu Národnej rady Slovenskej republiky, potom sme sa ešte potúlali uličkami starého mesta, kde sme si pozreli Michalskú bránu, prešli sme sa Hlavným námestím, no a na záver sme sa boli naobedovať a ponakupovať v Eurovei. Na Hlavnú stanicu sme sa odviezli trolejbusom, čo prispelo k mnohým nezabudnuteľným zážitkom. Okrem toho, že sme spoločne strávili skvelý deň, videli sme pekné a zaujímavé miesta , veľa sme sa aj naučili.

bratisl

Fotoalbum

03
May

MATEMATICKÁ OLYMPIÁDA

Tento rok sa nám to znova podarilo! Máme víťaza okresného kola matematickej olympiády. A nie jedného!
V kategórii Z7 (siedmaci) zvíťazila v silnej konkurencii Dorota JANKOVIČOVÁ, hneď za ňou na druhom mieste sa umiestnil Marián KOVÁČ (obidvaja žiaci 7.E triedy).
V kategórii Z8 (ôsmaci) prvé miesto získal Boris BABIC, na piatom mieste úspešne skončil Adam PODBREŽNÝ (obidvaja z 8.E triedy).
Nezaostali ani šiestaci. Najlepším bol Damián KARNIŠ, ktorý získal 3. miesto a Viktor BUSCHBACHER (obidvaja zo 6.E triedy), ktorý so stratou jedného bodu skončil štvrtý.

03
May

BOTANIKA A ZOOLÓGIA

V okresnom kole Biologickej olympiády - kategórie E si zmerali sily mladí botanici, zoológovia a geológovia. Najlepší mladý zoológ je Dominik LIŠIAK, v odbornosti botanika Ingrid ORAVCOVÁ získala druhé miesto. Obidvaja postupujú do krajského kola, ktoré bude 9. mája v Čadci. Gratulujeme a držíme palce!

botanika

02
May

Hodina informatiky netradične

Najlepšie sa učí , keď sa teoretické vedomosti spoja s praktickými ukážkami. To sa aj stalo. Žiaci 6.A triedy navštívili pána informatika, ktorý ich poinformoval  o spôsobe zapojenia počítačov  do sietí. Žiaci si utvrdili informácie o počítačovej sieti, ktorá  je vzájomným  prepojením počítačov za účelom ich komunikácie a zdieľania sieťových prostriedkov. Sieť vzniká za jednoty mechanických, elektrických a programových vlastností. Jednotlivé spojovacie súčiastky musia do seba presne zapadať, aby bolo vytvorene dokonale mechanické a elektrické spojenie. Žiaci „miniexkurziu“ privítali  so záujmom.

info

27
Apr

Štúrov Zvolen

26.4.2018 sa uskutočnilo školské kolo 32. ročníka súťaže v rétorike Štúrov Zvolen. Súťažiaci v I.kategórii si vyžrebovali text a po krátkej príprave museli rozpovedať jeho obsah so samostatným dotvorením príbehu. Žiaci II. kategórie to mali ťažšie. V 1. kole predniesli doma pripravenú úvahu na ľubovoľnú tému, v 2. kole si tému vyžrebovali a opäť po krátkej príprave vyjadrili vlastný názor.
Výsledky súťaže:
I. kategória:
1. miesto - Barbora Hykelová (6.B)

2. miesto - Erik Kavenský (6.B)
3. miesto - Lea Dobáková (5.B), Simona Maceková (5.A)

II. kategória:
1. miesto - Lea Veselovská (8.A)

2. miesto - Tímea Veselovská (7.B)
3. miesto - Jana Hurajová (8.B) 


DSC_0363

Fotoalbum

27
Apr

Deň Zeme v školskom klube

V stredu, 25.apríla, sa deti zo školského klubu na Bystrickej poobzerali okolo svojej školy a uznali, že sa treba pričiniť o poriadok a chopili sa metiel, lopát, vedier. Vyzbierali 3 vrecia odpadkov, pozametali ihrisko aj školský dvor.
Súčasťou Dňa Zeme boli aj tvorivé dielne, rozhovory o ochrane životného prostredia, praktické rady ako triediť odpad vo svojej triede.

DSC_1392

Fotoalbum

27
Apr

SLÁVIK SLOVENSKA 2018

Aj tento rok sa v našej škole súťažilo o najlepších „Slávikov Slovenska“. Bolo to 25.4. 2018 a do súťaže sa prihlásilo 28 žiakov, ktorí súťažili v troch kategóriách. Všetci spievali s radosťou a veľkým nasadením. Porota vybrala víťazov nasledovne.
1. kategória
1. miesto: Rafael Loncko 3.E
2. miesto: Lenka Grejtáková 3.C Sofia Pajunková 2.E
3. miesto: Nicolas Domiter 2.B

2. kategória
1. miesto: Lukáš Rakučák 4.E

3. Kategória
1. miesto: Saskia Borovská 7.B
Víťazom srdečne blahoželáme.


IMG_9774

Fotoalbum

25
Apr

Moja família

Ide o finančné vzdelávanie žiakov základných škôl spoločnosťou  OVB Allfinanz Slovensko a.s.  Do tohto vzdelávacieho projektu sa zapojili aj naši žiaci: 5.B, 8.A,8.B,9.A a 9.B triedy s  cieľom zvýšiť si finančnú gramotnosť. Ide tu o porozumenie otázkam zo sveta financií, pochopenie princípu toku peňazí, riadenie rodinného rozpočtu a v neposlednom rade uvedomenie si hodnoty peňazí. Znalostným testom, ktorý overuje predovšetkým vedomosti termínov zo sveta  financií prešli žiaci vyšších ročníkov. Druhou aktivitou je internetová hra Moja Família, ktorá je simulátorom rodinného hospodárenia. Hráč v úlohe manažéra rodiny plní potreby jednotlivých členov domácnosti, rieši fixné a variabilné výdavky a snaží sa počas hry ušetriť rodine peniaze na vysnívanú dovolenku .Naším lektorom je pán Milan Slimák, ktorý nám ozrejmil stratégiu súťažnej verzie hry, ktorá vychádza zo stratégie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a Ministerstva financií SR týkajúcej sa výučby finančnej gramotnosti (vyjadrenú najmä Národným štandardom finančnej gramotnosti) a zároveň odráža moderné trendy v súčasnom vzdelávaní mládeže. Všetkým súťažiacim  držíme palce, aby sa im podarilo zahrať čo najlepšie skóre.


DSC_3903

Fotoalbum

24
Apr

IQ olympiáda

Počas minulého týždňa od 9. do 13.4.2018 prebiehala na našej škole IQ olympiáda. Bol to už 8. ročník súťaže a zúčastnilo sa ho 14.612 detí z celého Slovenska, zo 705 základných škôl a osemročných gymnázií v 375 mestách a obciach na Slovensku. Spomedzi našich žiakov sa najlepšie umiestnili:

V rámci kraja:
7. - 11. mieste Timotej Kotlín
43. - 48. mieste Dorota Jankovičová

Celoslovenské umiestnenie:
51. - 64. mieste Timotej Kotlín
260. - 277. mieste Dorota Jankovičová
Hore uvedení žiaci postupujú do regionálneho kola IQ olympiády, ktoré sa uskutoční 9.5.2018 v Žiline. Gratulujeme!
24
Apr

Logická olympiáda 2018

Dňa 11.4.2018 sa uskutočnilo celoslovenské kolo logickej olympiády. Otvorenie podujatia sa nieslo vo sviatočnej atmosfére. Viac ako stovka finalistov (víťazov školských kôl) zasadla do vysokoškolských lavíc. Za našu školu sa zúčastnili Veronika Vozárová a Timotej Kotlín, obaja z 9.E. Logická olympiáda intelektovo nadaných žiakov sa uskutočnila už šiestykrát počas existencie tried pre intelektovo nadaných žiakov pri základných školách na Slovensku a predstavuje svojim rozsahom najväčšiu akciu, ktorá bola doposiaľ na Slovensku realizovaná pre túto skupinu detí.Testovanie prebehlo v dvoch súťažných kategóriách: v kategórii A - žiaci 1. -4. ročníka základných škôl a v kategórii B - žiaci 5. -9. ročníka základných škôl. Súťaž sa začala školskými kolami, ktoré sa uskutočnili vo februári 2018, víťazi školských kôl sa stretli vo finále na celoslovenskom kole Logickej olympiády.V školských kolách sa súťaže zúčastnilo viac ako 2280 žiakov so všeobecným intelektovým nadaním z celého Slovenska. Úlohy v testoch boli zamerané na matematický úsudok, priestorový úsudok, logický úsudok a verbálne myslenie.Naši žiaci sa ale medzi touto konkurenciou vôbec nestratili a obsadili 34. a 40. miesto. Gratulujeme k tomuto výsledku a želáme im veľa šťastia v ďalších súťažiach a olympiádach.

DSC_0227

24
Apr

Deň narcisov 2018

22-krát. Ulice miest a obcí v jediný deň v roku – tentokrát 13. apríla 2018 - zaplavili žlté narcisy. Každý, kto si narcis pripol na svoj odev, týmto gestom vyjadril podporu a spolupatričnosť s tými, ktorí bojujú s rakovinou. Vhodením dobrovoľného príspevku do pokladničky dobrovoľníkov z našej školy Deň narcisov je jedinečná verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine a tento rok sa konala už po pomohli vyzbierať finančné prostriedky na konkrétnu praktickú pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám na celom Slovensku. Žiakom našej školy sa podarila vyzbierať 1829.02 eur.

IMG_2338

Fotoalbum

18
Apr

Oznam - odstávka vody

Oznamujeme, že vo štvrtok 19.04.2018 majú žiaci ZŠ Bystrická cesta 14 Ružomberok aj elokovaného pracoviska na Dončovej ulici riaditeľské voľno z dôvodu konania slávnostnej akadémie pri príležitosti založenia školy. Vzhľadom k nahlásenej odstávke vody v daný deň školská jedáleň na Bystrickej ceste nebude v prevádzke. Školské obedy budú zabezpečené len pre žiakov, ktorí sú v daný deň prihlásení do ŠKD.

Oznam_voda

17
Apr

okresné kolo v gymnastickom štvorboji

V stredu 11.4. sa konalo okresné kolo v  gymnastickom štvorboji družstiev. Naši reprezentanti podali pekné výkony začo  im ďakujeme  a zároveň gratulujeme chlapcom k tretiemu miestu v kategórii C.

gymn4

17
Apr

MINIBASKETBAL SHOW

Uskutočnil sa ďalší už tradičný turnaj MINIBASKETBAL SHOW zmiešaných družstiev ZŠ okresu Ružomberok. S veľkou radosťou môžeme konštatovať, že smerovanie školy s dôrazom na všestrannú športovú prípravu žiakov prvého a druhého stupňa sa potvrdilo i formou získania ZLATÝCH MEDAILÍ ML. ŽIAKOV A STRIEBORNÝCH MEDAILÍ ST. ŽIAKOV.
Našim reprezentantom srdečne gratulujeme.

baskettt

Fotoalbum