Čo nás čaká


Jarné prázdniny

19 - 23. 2. 2018

nástup do školy 26. 2. 2018

sanky

Bleskovka...


Milí rodičia, budúci prváci

srdečne Vás pozývame na

Deň otvorených dverí

dňa 13.2.2018

od 14,30 - 16,30 hod.

Na oboch pracoviskách našej školy

(Bystrická cesta 14, Dončova 4)

Tešíme sa na spoločné

stretnutie s Vami!

plagát ku dňu otvorených dverí

27
Oct

Opäť sme boli úspešní!

Zapojili sme sa do 3. ročníka okresnej literárnej súťaže pre ZŠ „Každým slovom krok k umeniu“. Do súťaže zaslali pedagógovia práce našich žiakov (ZŠ Bystrická cesta a Dončova), v ktorých mali možnosť ukázať svoje spisovateľské nadanie. Súperilo 12 škôl z okresu Ružomberok a hodnotených bolo 46 prác v troch kategóriách.

Uspeli :

II. kategória (5.-7. ročník ZŠ)

2. miesto:                               Nikola SLIVOŇOVÁ            ZŠ Bystrická cesta RK, el. p. Dončova

Práca ocenená porotou:       Paulína PODOBOVÁ             ZŠ Bystrická cesta RK, el. p. Dončova                                                      

III. kategória (8.-9. ročník ZŠ)

3. miesto:                               Laura DORNIAKOVÁ         ZŠ Bystrická cesta RK

Práca ocenená porotou:       Klaudia HUNTOŠOVÁ         ZŠ Bystrická cesta RK

Z úspechu sa tešíme a nádejným autorom blahoželáme .


20161025_130644-1

Fotoalbum

26
Oct

Ružomberok spoznal najlepších šachistov medzi školákmi

Vo štvrtok 20. októbra sa v Športovej hale Koniareň odohralo okresné kolo základných škôl. Súťaže sa celkovo zúčastnilo až 50 hráčov. Z našej školy to bolo 8 hráčov. Najlepším žiakom sa stal náš žiak Marián Kováč, ktorý neprehral ani jednu partiu a umiestnil sa na 1.mieste. Jedinú remízu v poslednom kole uhral s druhým umiestneným Tiborom Chylom zo ZŠ Sládkovičova. Ďalej postupuje na krajské kolo, ktoré sa bude hrať 3. novembra v Čadci.  Medzi žiačkami prvého stupňa získala Silvia Javorková  2.miesto.

Ďakujeme všetkým hráčom za úspešnú reprezentáciu školy !


ach_1

Fotoalbum


25
Oct

EXKURZIA OSVIENČIM

Dňa 20.10.2016 žiaci deviatych ročníkov a niekoľko žiakov ôsmeho ročníka navštívili koncentračný tábor v poľskom Osvienčime. Domov si odniesli zážitky, ktoré aj pre mladú generáciu znamenajú veľké memento. Bola s nami aj pani sprievodkyňa, ktorá nám dlhú cestu krátila pútavým rozprávaním histórie nielen z obdobia vojny, ale aj zaujímavosti o miestach, ktorými sme v upršanom jesennom počasí prechádzali.
Mesto Osvienčim, ktorého predvojnový počet obyvateľov bol okolo 12 000 sa nachádza 40 km od mesta Krakov v oblasti Horné Sliezko.Tábor vznikol 27. apríla 1940 pod vedením veliteľa Rudolfa Hossa. Jeho zajatcami boli najskôr poľskí politickí väzni a inteligencia. Neskôr sa jeho využitie rozšírilo a začali sa pristavovať nové časti – Auschwitz II a III. Ak by sme však chceli porovnať tábory čo do počtu ľudských obetí, žiadny by sa nevyrovnal Auschwitzu II, tiež známemu pod názvom Brezinka, po nemecky Birkenau. Auschwitz predstavuje vo všetkých smeroch utrpenie a smrť. Ak
väzni neboli zabití v plynových komorách za pomoci jedovatého plynu Cyklonu B, potom zomierali od rozšírených chorôb, hladu a celkového vyčerpania z namáhavej práce v neľudských podmienkach. Deportovaní do Auschwitu boli ľudia z celej Európy vrátane neprispôsobivých Nemcov, sovietskych vojnových zajatcov, Rómov, Poliakov, kňazov a mníchov, francúzskych partizánov, Slovanov a najviac zo všetkých - Židov. Asi 1 a pol milióna ľudí zahynulo na tomto mieste, ktoré sa stalo najväčším cintorínom na svete. V tomto „tábore smrti“ sme si vypočuli výklad sprievodcov, v ktorom nechýbali pútavé a smutné príbehy o osudoch ľudí umučených nielen v plynových komorách. Uvedomili sme si, že celý tábor je jeden veľký cintorín plný ticha, smútku a nezodpovedaných otázok. Deti nechápali prečo a ako sa niečo také mohlo diať. Je veľmi ťažké predstaviť si hyenizmus fašistov a otrasný život väzňov. No aj vďaka tejto exkurzii viacerí pochopili veľa z histórie 2. svetovej vojny, ale hlavne si uvedomili, čo znamená slovo mier a aký slobodný a skvelý život máme a že si máme vážiť a byť vďační za každú chvíľu v mieri s najbližšími.

Osvienc
Fotoalbum

25
Oct

Netradičné jablko

Znova sme bodovali vo výtvarnej súťaži "Netradičné jablko" Naši žiaci ročníkov 0. - 4. boli opäť úspešní v VIII. ročníku populárnej súťaže.

V maľbe sa darilo:     1. miesto - Marcel Dúbravec 4.D
                                                     Martin Kmeť 4.D
                                  2. miesto - Klaudia Kermascheková 2.B

V počítačovej grafike: 2. miesto - Tamara Labajová 3.B

V kombinovanej technike: 1. miesto - kolektív 2.D
                                          3. miesto - kolektív 1.B 

Za kreativitu v príprave žiakov ďakujeme pani učiteľkám Hláčikovej, Jakabovej, Urbanovej, Vlkolínskej, Halamovej.

njab

Fotoalbum

20
Oct

Koho zjedla Mikimyška?

V ZŠ Bystrická cesta 14 odštartovali celoročný projekt zameraný na rozvoj čitateľskej gramotnosti Rozhýbme myseľ, lebo myslenie je pohyb, žiaci 1.A a 1.B triedy. Počúvali poéziu Kristy Bendovej: Rozpovie ti táto knižka, koho zjedla Mikimyška. Urobili nádherné ilustrácie. Tie pomôžu pochopiť dej rozprávky všetkým, ktorých kroky dovedú do vestibulu školy. A prváci? Tí vám radi celý príbeh rozpovedia.

Miki
Fotoalbum

18
Oct

Beseda s Martou Hlušíkovou

Dňa 17. októbra 2016 sa žiaci 7.A zúčastnili besedy so slovenskou spisovateľkou Martou Hlušíkovou, ktorej hlas mnohí z nás poznajú z rozhlasu. Žiaci sa dozvedeli veľa informácií nielen o jej tvorbe, ale aj o záľubách a zážitkoch z detstva. Nakoniec sa žiaci mohli započúvať do autorského čítania.

Marta
12
Oct

Beseda

Dňa 10. 10. 2016 sme v našej škole privítali pani doktorku  Ľubicu Benkovú ,ktorá si pre žiakov siedmych a ôsmych ročníkov pripravila v rámci prevencie a boja proti drogám prezentácie: Nadmerné užívanie alkoholu a Nikotín – droga v cigaretovom dyme. Cieľom týchto prezentácií bolo priblížiť žiakom možné devastačné účinky alkoholu/nikotínu na ľudský organizmus, a tým ich odradiť od možného začatia užívania návykových látok.

bes

Fotoalbum

12
Oct

Rodina

Dňa 5. 10. 2016 sa žiaci 8. E triedy zúčastnili literárneho pásma Rodina - chlieb náš každodenný, ktoré organizovala Mestská knižnica v Ružomberku. Poetka Jozefína Hrkotová-Hladká spolu s prozaičkou Máriou Pomajbovou pripravili pre deti výber z ich tvorby, ktorý zaujímavou a poučnou formou zdôrazňuje význam rodiny v súčasnej dobe. Pani Hrkotová-Hladká sa pri svojej tvorbe výrazne inšpirovala dielom Milana Rúfusa, pani Pomajbová zasa čerpala zo skutočných príbehov ľudí, s ktorými sa stretla počas svojej praxe. Deti odchádzali z knižnice spokojné a obohatené o nové dojmy a zážitky.

pani
11
Oct

Výstava ovocia a zeleniny

V dňoch od 3.10. do 7.10. sme sa mohli potešiť milou výstavou ovocia a zeleniny, ktorú pripravili pedagógovia a žiaci v priestoroch obidvoch pracovísk našej školy. Aj keď sa táto výstavka stáva už tradičným spestrením októbrových dní, opäť sme sa potešili z pekných kúskov zeleniny a ovocia, objavili sme so žiakmi niektoré nepoznané, či menej známe plody a všetci sme si na nich aj pochutili. Výstavku dopĺňali výtvarné diela našich žiakov, čím ju tematicky dotvárali. Ďakujeme žiakom a tiež rodičom, ktorí do výstavky prispeli a tak nám ju pomohli zrealizovať.

044

Fotoalbum

11
Oct

Týždeň zdravej výživy

V prvý októbrový týždeň sa na našej škole uskutočnila akcia Týždeň zdravej výživy. Potrebu zdravého stravovania sme poňali naozaj zodpovedne. Začali sme besedou s pani doktorkou MUDr. Závackou o  zdravých raňajkách ako základe zdravého životného štýlu. Pani doktorka ukázala prváčikom ako majú zdravé raňajky vyzerať a spoločne ich s nimi aj pripravila, za čo jej veľmi ďakujeme.

Okrem raňajok si žiaci spolu s učiteľmi a vychovávateľmi pripravovali zdravé desiaty, ovocné šaláty, jablkové koláče aj ovocné šťavy. Na triednických hodinách sa žiaci oboznámili s pyramídou zdravých potravín, v triedach si vytvorili tematické nástenky, maľovali a modelovali ovocie a zeleninu, pripravili si triedne mini –výstavky, besedovali o zdravom životnom štýle. Naši najmenší - prváci sa naučili, čo všetko obsahuje vitamín A, prečo je taký potrebný a naučili sa pripraviť si mrkvičkový šalát. Vydarený bol aj jabĺčkový deň, na ktorom žiaci prelúskali jablkové príklady na matematike, prečítali si jabĺčkové rozprávky, objavili silu a moc tohto ovocia, a za odmenu za správne vypracovaný kvíz o jablku získali cenu: krásne sladké jabĺčko. Tento týždeň sme aj zdravo ukončili. Z prineseného ovocia a zeleniny, ktoré sme cez týždeň obdivovali na výstave, nám pán Mrva prišiel namiešať úžasné zdravé smoothie, ktoré sme potom s chuťou vypili.

Dúfajme, že deti si z tohto týždňa veľa zapamätali a  častejšie zaradenie zdravých potravín do ich jedálnička neskončí Týždňom zdravej výživy.        

TZD

Fotoalbum

07
Oct

Testovanie 5. ročníkov 2016

Informácie o testovaní 5. ročníkov 2016 nájdete tu:

Klikni sem

05
Oct

Viedeň

"Nastrašil nás dinosaurus!" "Tie kostry boli obrovské!" Také a podobné ohlasy u mladších žiakov vyvolala návšteva Prírodovednohistorického múzea vo Viedni dňa 29.09.2016. Starší si prezreli obrazy od svetoznámych umelcov ako napríklad: Raffael, Tizian, Rubens, Klimt, Cranach, Velasquez, tiež artefakty z Egyptu a Orientu v Kultúrnohistorickom múzeu. Žiakov nadchli aj pompézne stavby cisárskeho dvora v Hofburgu, či gotická katedrála Dómu Svätého Štefana. Exkurzia do hlavného mesta Rakúska pomôže žiakom pri osvojovaní si geografických poznatkov na hodinách nemeckého jazyka.

vied

Fotoalbum

04
Oct

Pasovanie v ŠKD

V piatok 30.09. 2016 sa v školskom klube detí konala veľká slávnosť. Ako každý rok zavítal medzi deti kúzelník Mágio a jeho pomocník Šašo Jašo z čarovnej krajiny Klubákovo  aby preverili odvahu a šikovnosť nových členov školského klubu - prvákov a nulťákov. Deti boli veľmi šikovné a všetky disciplíny bez problémov zdolali. Kúzelník Mágio a Šašo Jašo ich slávnostne pasovali za nových členov školských klubov. Na deti čakala sladkosť, darček, kopa zábavy, maľovanie na tvár a diskotéka. Nových členov medzi nami vítame a prajeme im veľa pekných zážitkov prežitých v školskom klube detí.

pas

Fotoalbum

29
Sep

Imatrikulácia 2016

V pondelok 26.9.2016 sa naši piataci slávnostne zaradili medzi žiakov druhého stupňa. Predstavili sa nám triedy-5.A,5.B,5.C a 5.E. Na úvod odprezentovali  svoju triedu vtipnou básničkou alebo pesničkou.Veľkú pochvalu si zaslúži Desiree Júlia Ault za krásny prednes piesne Love of my life. Prechod medzi starších žiakov nebol jednoduchý. Museli splniť rôzne úlohy ako napríklad šikovnosť či obratnosť preliezaním kruhu bez pustenia rúk alebo beh s vajíčkom na lyžičke. Chlapci zapletaním vlasov dievčatám zas dokázali svoju šikovnosť aj v tejto ,,dievčenskej práci",pri ktorej sme sa veľa nasmiali. Po splnení všetkých disciplín boli slávnostne imatrikulovaní. Imatrikulačné listy,ktoré získali sú právom zaslúžené. Týmto sme potvrdili,že celý obrad prebehol regulérne a podľa pravidiel. Vitajte medzi nami!

rema

Fotoalbum

29
Sep

Európsky deň jazykov

Európsky deň jazykov, ktorý sa každoročne uskutočňuje 26.09.2016, si žiaci našej školy pripomenuli premietaním filmu Zdeňka Svěráka Tři bratři. Tohto roku sme si vybrali český jazyk, pretože Česká republika a reč našich susedov je nám jazykovo a srdcom najbližšia. Pred premietaním filmu sa dievčatá a chlapci dozvedeli najvýznamnejšie udalosti z dejín Čiech, ale spomenuli sme aj českých spevákov, hercov, spisovateľov a názvy firiem, ktorých výrobky sú našou každodennou súčasťou. Žiaci sa venovali aj rozdielom medzi českým a slovenským jazykom. Akcia sa vydarila a keďže úlohou samotného ED je motivovať žiakov k štúdiu cudzích jazykov, už teraz sa tešíme na jazyk, ktorým si pripomenieme EU v nasledujúcom školskom roku.

den_jazykov

Fotoalbum

21
Sep

Nemčina hravo a chutne

Aj sladko, aj slano môže chutiť nemčina. Na úvodných hodinách nemeckého jazyka si žiaci 8.E zamaškrtili na dobrotách, ktoré sami pripravili. Suroviny na výrobu dobrôt ako aj postup práce prezentovali (ako inak) po nemecky. Takto hravo a tvorivo s chuťou vykročili k novým vedomostiam.

nem
16
Sep

Oznam

Dňa 21.9.2016 o 16:00 hod. sa uskutoční plenárna schôdza Rady rodičov a Výbor Rady rodičov bude o 15:30 hod. v školskej jedálni na Bystrickej ceste.
13
Sep

Milá návšteva z Anglicka

Dnes sme na našej škole privítali hostí Sayeedu, Mattewa a Paula z anglického mesta  Manchester. Pani učiteľka Ružičková ich spolu s deťmi "vyskúšala" zo slovnej zásoby a po milom stretnutí sme im popriali krásny pobyt na Slovensku.

aj
aj2
13
Sep

Deň finančnej gramotnosti

Deň finančnej gramotnosti -  si pripomíname 8. septembra.Ako dospelí platíme účty, využívame rôzne bankové produkty, narábame s platobnými kartami, máme rôzne poistenia. Vyznať sa v ponuke produktov rôznych finančných inštitúcií nie je jednoduché. Pod pojmom finančná gramotnosť chápeme všeobecné znalosti a vedomosti ľudí v peňažnej oblasti. Dôležité je rozumieť peniazom, vedieť ako ich zarobiť, ale aj naučiť sa, ako šetriť a investovať a ako ochrániť svoj majetok. To je našim cieľom na hodinách finančnej gramotnosti v deviatom ročníku.

fg

fg2
13
Sep

Úspech našich žiačok

Žiačky našej školy Vanda Kučerková, Mária Mračková a Natália Pšenová (všetky z 9.B) sa pod vedením p. uč. Dorníkovej zapojili do celoslovenskej ekologickej súťaže Krajina bez tieňa - návrh časopisu. Zo svojím časopisom sa umiestnili na krásnom 2. mieste. Žiačky boli ocenené vecnými cenami. Za reprezentáciu školy im ďakujeme a želáme veľa ďaľších úspechov.

20160907_1020571
09
Sep

Štrajk

Vážení rodičia a žiaci,

vedenie školy oznamuje žiakom a rodičom našej školy, že 13. 09. 2016 (utorok) sa naša škola do štrajku nezapojí.

Ďakujeme za Vašu podporu a vopred sa ospravedlňujeme za problémy, ktoré Vám týmto mohli vzniknúť.


31
Aug

Slávnostné otvorenie šk. roka 2016/2017

Bystrická cesta: 5. 9. 2016 o 8:00 hod.

Dončova: 5. 9. 2016 o 8:30 hod.

Drevena-skola

Tešíme sa na Vás.

11
Jul

koniec školského roka

Rozlúčka so školou...

ROzl

Fotoalbum