Čo nás čaká21. 11. 2018

Testovanie T5 - 2018


 

Bleskovka...

Pri príležitosti 700. výročia vzniku mesta
Ružomberok boli ocenené mnohé osobnosti,
ktoré sa pričinili o zviditeľnenie a rozvoj
nášho mesta. Teší nás, že aj naša pani
riaditeľka Elena Volanská bola jednou
z ocenených osobností.

Srdečne blahoželáme !

Volanska IMG_9886a
 

30
Jun

Oznam - ŠKD

Vážení rodičia,

upozorňujeme Vás na zmenu platby za ŠKD.

V školskom roku 2017/2018 sa bude táto platba uhrádzať bankovým prevodom alebo poštovou poukážkou. Bližšie informácie získate na začiatku školského roka a na stránke školy.

30
Jun

Oznam - cestovné žiakom

Cestovné žiakom za obdobie január - jún 2017
sa vypláca v období
od 03.07.- 14.07.2017 (v pracovných dňoch)
v čase od 8.00-12.00 hod.
Kontakt:0918/782 423

21
Jun

Exkurzia v Čutkove

Žiaci I.D a I.G so svojimi pani učiteľkami Zuzanou a Marianou boli 13.06.2017 na exkurzii v Čutkove. Náš program začal v Obrove, kde sme si vyskúšali svoju zdatnosť v lezení, skákaní, strieľaní lukom a zo vzduchovky, skladaní hlavolamov a iných úžasných atrakciách. V závere sme mali súťaž družstiev, kde na víťaza čakala sladká odmena. Videli sme aj rôzne obrovské predmety, ktoré patrili obrovi Čutkovi. O príjemnú atmosféru sa postaral ujo Hruška a jeho milé animátorky. Náš program ani zďaleka nekončil. Presunuli sme sa ku kolibe Richtárka, kde na nás čakal ujo Bačkor, ktorý mal na sebe veľmi pekný pastiersky odev ako ozajstný bača. Ukázal nám, ako sa zaháňajú ovce do košiara, ako sa prenáša mladé jahniatko, ktoré nestihlo ísť so svojim stádom. Porozprával nám, aký rozdiel je medzi ovečkou a baranom, kedy sa rodia mladé jahniatka, čo žerú, aký úžitok z nich máme a mnoho iných zaujímavostí. Potom sme išli na neďalekú lúku, a tam nám predviedol, ako sa plieska bičom. Bolo to úžasné, cítili sme sa ako vo filme. Niektorí z nás si to mohli aj vyskúšať, no bolo to veľmi náročné. Následne sme spoločne išli pozrieť pstruhy v rybníku, ktoré za kolibou chovajú. Tie sme všetci nakŕmili, takže im žrať nemusia dať niekoľko dní. Našu exkurziu sme ukončili super opekačkou v altánku vedľa koliby Richtárka. Do školy sme sa vracali síce poriadne zadymení, ale s množstvom nezabudnuteľných zážitkov. Veľká vďaka patrí ujovi Hruškovi a Bačkorovi za ich ochotu a príjemnú atmosféru, ktorú nám vytvorili. Taktiež sa chceme poďakovať aj rodičom – sponzorom, ktorí prispeli k zrealizovaniu tejto exkurzie.

cutko2017
Fotoalbum

19
Jun

Škola v prírode Račkova dolina

Prvý júnový týždeň sa žiaci 5. E, 6. E, 7. E a 8. E zúčastnili školy v prírode v Račkovej doline. Chata sa nachádza v krásnom prostredí liptovskej časti Západných Tatier, a tak sme mali možnosť spoznávať túto časť nášho malebného Slovenska. Slnečné počasie nám umožnilo uskutočniť vychádzky do okolia a svoju súťaživosť sme predviedli počas športových hier, ktoré sme absolvovali v okolí chaty. Nechýbal ani spoločný večerný program a diskotéka, pri ktorej sme sa všetci dobre zabavili. Počas celého pobytu nebola núdza o dobrú náladu. Na záver pobytu potešili p. učiteľky žiakov krásnou tortou, na ktorej si všetci pochutili. Škola v prírode v nás zanechala množstvo príjemných zážitkov, na ktoré budeme dlho spomínať.

rackova2017
Fotoalbum

16
Jun

Netradičný Deň otcov

Tretiu júnovú nedeľu oslavujú ockovia svoj sviatok, a tak sme ich na Prvotriedny futbal skupiny A pozvali. A nie len ich! Mamičky, dievčatá, starkí a mladší súrodenci povzbudzovali. Ockovia a synovia si to rozdali na ihrisku pod prísnym okom rozhodcu pána Róberta Hazuchu. Na začiatku sa všetci spravodlivo rozdelili na červených a zelených. Prvý polčas skončil 2:1 v prospech zelených Po druhom polčase bol konečný výsledok 3:3. A tak sa kopali penalty. Kto vyhral? Všetci. Oteckovia získali krásne medaily, ktoré im vyrábali ich deti. Chlapci boli ocenení zlatou medailou, ktorej pravosť hneď vyskúšali a samozrejme boli ocenení aj za SUPER VÝKON na ihrisku. Dievčatá získali odmenu za povzbudzovanie. Odmenou pre všetkých bolo milé pohostenie, ktoré pripravili šikovné ruky mamičiek.

ndo2017
Fotoalbum

13
Jun

deň detí na Dončovom dvore

Dňa 2.6 sa na Dončovom dvore konal Deň detí . Deti si mohli preveriť svoje sily v desiatich športových  disciplínach, ktoré pripravili pani učiteľky. Museli zvládnuť  skok cez švihadlo, hod na kôš, skákanie vo vreci a iné, aby získali celý počet pečiatok. Tento deň sme úspešné a s radosťou zvládli a oslávili ako sa patrí jahodovou slávnosťou.

mdd12017
Fotoalbum

13
Jun

Úspech v rétorickej súťaži Štúrov Zvolen

Liptovské kultúrne stredisko v Liptovskom Mikuláši v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja uskutočnilo 12. mája 2017 v Centre voľného času Nábrežie Dr. A. Stodolu v Liptovskom Mikuláši regionálne kolo súťaže v rétorike 31. ročníka ŠTÚROVHO ZVOLENA. Súťažilo 33 rétorov zo základných a stredných škôl z regiónu Liptova. Našu školu výborne reprezentovali víťazi školského kola Desiré Adut, Erik Kavenský a Adela Almášiová. Desire Ault bola tak vynikajúca, že získala nádherné 3. miesto. Blahoželáme!

stur12017

08
Jun

Výtvarná súťaž STROM

Michelle Benková z 2.D triedy sa vo výtvarnej súťaži STROM umiestnila na 1. mieste.
Srdečne gratulujeme!

strom2017


07
Jun

FAIR PLAY DEŇ

Naša škola  zorganizovala pre ružomberské školy podujatie  o putovný pohár  FAIR PLAY DEŇ , ktoré sa konalo v spolupráci s občianskym združením „Zober loptu, nie drogy“. Akcie sa zúčastnilo 5 škôl so 110 športovcami. Cieľom akcie je  myšlienka viesť deti k pohybu , tolerancii, rešpektu, vzniku nových priateľstiev, športovaniu ako prevencii závislostí a ďalších sociálno-patologických javov a tým aj k podpore duševného zdravia. Žiaci boli zapojení  do štyroch loptových hier . Najlepší tím  získal víťaznú trofej, v tomto roku obhájila titul naša škola ZLND2017

Fotoalbum

07
Jun

Výtvarná súťaž Fullova Paleta

Naši žiaci si pripísali ďalší úspech vo výtvarnej súťaži Fullova paleta, ktorú organizuje ZUŠ Ľudovíta Fullu v Ružomberku. Tento rok sa tvorilo na tému „Život zvierat“. Pod rukami detí vznikli zaujímavé leporelá, ich snaha bola ocenená a v silnej konkurencii detí z celého Žilinského kraja, získali naši nasledovné umiestnenie:

Kolektív 1.B - 1.miesto v 1. kategórii najmladších žiakov a MŠ
Kolektív 3.A - 2. miesto v 2. kategórii mladších žiakov 3.- 4. roč.

fulpal1fulpal2


05
Jun

Opäť prvé miesto !

V piatok sa naša škola zúčastnila futbalového turnaja Don Bosco RK-up 2017, organizovanom Nízkoprahovým denným centrom pre deti a rodinu v Ružomberku . Po výbornej hre sa chlapci umiestnili na 1.mieste. Samko Široň  bol vyhlásený za najlepšieho útočníka vo svojej kategórii.  Ivko Baláž zo 4.B, bol vyhlásený za najlepšieho hráča svojej kategórie, hral  bojovne a s oduševnením . Celkovo chalani boli  výborní , disciplinovaní, bojovali jeden za druhého a ešte hrali aj pekný futbal. Gratulujeme !

futbal2017

Fotoalbum

05
Jun

Okresné kolo v atletike

Dňa 30.5.2017 sa konalo už tradične na atletickom ihrisku ZŠ Zarevúca OK v atletike. Zúčastnilo sa po 17 družstiev chlapcov aj dievčat z celého okresu. Po náročnom zápolení v jednotlivých disciplínach sa družstvo žiačok umiestnilo v prvej polovici a družstvo žiakov získalo pekné 4. miesto. V súťaži jednotlivcov sa žiačka Erika Šefránková umiestnila vo vrhu guľou na výbornom 2. mieste. Gratulujeme...

efr


02
Jun

MDD

a takto sme si užívali náš sviatok

mdd2017

Fotoalbum

02
Jun

Mini basket Liptov 2017

opäť výborná hra a úžasné 1. miesto pod vedením Ivety Bielikovej a Laca Šaffa patrí našej škole. Gratulujeme!

minibasket2017

Fotoalbum

02
Jun

Eurofit 2017

Naša škola sa snaží o skvalitnenie pohybových schopností našich žiakov a tak ako na začiatku školského roka testujeme deti vstupným testom EUROFIT , tak aj na konci školského roku opakujeme testovanie,  aby každé dieťa videlo v čom sa zlepšilo a na čom treba pracovať na zlepšení svojich pohybových schopností. Každá trieda má svoju databázu, ktorá je k dispozícii k nahliadnutiu rodičom u triedneho učiteľa.
Na stránku dávame z každej triedy  troch najlepších žiakov, ktorí urobili veľmi pekné výkony v tých činnostiach v ktorých boli testovaní.


eurofit2017

Fotoalbum
Výsledky Eurofit 2017

02
Jun

Čítajme si

Dňa 31.5.2017 sa naša škola zapojila do 10. ročníka detského čitateľského maratónu Čítajme si... 2017, ktorý organizuje Linka detskej istoty. Jeho podstata spočíva v tom, že počas 6 hodín žiaci nepretržite čítajú knižku. Väčší či menší úryvok, podľa veku a čitateľských zručností. U nás sa čítalo na dvoch miestach – mladší žiaci v čitateľskom kútiku a starší žiaci v školskej knižnici. Každý čitateľ dostal za svoj výkon malú odmenu v podobe záložky, ale predtým sa musel zapísať do prezenčnej listiny. Tá sa utešene zapĺňala a posledný podpis v nej mal poradové číslo 343. Aj my sme teda svojou „kvapkou“ prispeli do mora čitateľov a pomohli sme prekonať rekord z vlaňajška, pretože... REKORD SA NAOZAJ PODARILO PREKONAŤ!!! Oficiálny počet detí, ktoré 31. 5. 2017 na Slovensku čítali, je 46 040 (vlani to bolo 40 954 detí). Ďakujeme všetkým čitateľom!


citajmesi2017

Fotoalbum

02
Jun

DOPRAVNO - PREVENTÍVNA AKCIA JABLKO - CITRÓN

Policajti na cestách celého Slovenska odštartovali tento týždeň dopravno-preventívnu akciu s názvom Jablko – Citrón. Počas nej budú policajtom pomáhať aj deti zo základných škôl. Aj v Ružomberku boli vytvorené zmiešané hliadky policajtov a detí, ktoré zastavovali vodičov 30. mája. Pri tejto akcii sa na nedodržiavanie dopravných predpisov upozorňuje netradičnou formou - zodpovedných šoférov deti odmenili sladkým jablkom a veselým obrázkom, pri porušení predpisov dostali vodiči ako výstrahu kyslý citrón. Hlavným cieľom akcie je upozorniť vodičov, deti, ale aj širokú občiansku verejnosť na problém nerešpektovania dopravných predpisov, predovšetkým na porušovanie maximálnej povolenej rýchlosti.

jablko2017

Fotoalbum

30
May

čitateľský maratón

Minulý rok čítalo 40 954 detí z celého Slovenska, naša škola verí, že v stredu bude tento rekord aj vďaka žiakom ZŠ Bystrická prekonaný! Držme si palce a knihy!

marat
29
May

Máte doma budúceho prváka?

Milí rodičia,

tento zoznam by Vám mohol pomôcť  uľahčiť nákup pomôcok pre Vašich prváčikov

Zošity:
511-7 ks bez pomocných čiar,
512-5 ks,
5110-1ks,
644-2ks,
460-1ks.

Do peračníka: ceruzky č.2/HB – 3 kusy, strúhadlo, guma, 12 kusové 3-hranné pastelky /najlepšie KOH-I- NOR alebo FABER CASTEL/, trojuholníkové pravítko s ryskou. Všetky pomôcky je potrebné podpísať nezmývateľnou fixkou.

VV: nožnice, disperzné lepidlo - Wurstol, tyčinkové lepidlo, anilínové farby, štetec hrubý plochý č. 12, štetec okrúhly č. 6, umelohmotný pohár na vodu, voskovky12 kusové, plastelína, stará košeľa s dlhým rukávom, 20 ks hrubých výkresov A4 a A3, farebné papiere, čierny tuš, 24 kusové fixky, PVC obrus na ochranu lavice. Všetky pomôcky je potrebné podpísať nezmývateľnou fixkou a uložiť do krabice.

TV: tričko s krátkym rukávom, krátke nohavice, tenisky s bielou podrážkou, tepláky, náhradné ponožky, švihadlo. Veci je potrebné podpísať a uložiť do pláteného podpísaného vrecka.

Ďalšie potreby: vrecko s prezúvkami (nie šľapky), plastová nádoba na desiatu, plastová fľaša na pitie, malý uterák na ruky. Aj tieto pomôcky je potrebné podpísať.

Hygienické potreby: tekuté mydlo, 4 kusy toaletného papiera a jedno balenie papierových vreckoviek (10 balíčkov).

29
May

Ako podať prvú pomoc

Ako, kedy a prečo sa podáva prvá pomoc, čo konkrétne rozumieme pod týmto pojmom, ako aj to čo je pri jej poskytnutí najdôležitejšie sa dozvedeli žiaci druhých a tretích ročníkov od odborníkov – záchranárov zo záchranárskej skupiny FALCK minulý týždeň. Na inštruktážnej besede si žiaci nielen vypočuli postupy oživovania a zachraňovania života, ale si aj vyskúšali, ako podať masáž srdca, dýchanie z úst do úst, či pomôcť dusiacemu sa človeku. Vďaka tejto besede sa aj naši žiaci na chvíľu stali záchranármi, čo sa im v budúcnosti môže stať nápomocným.

zachr2017

Fotoalbum

29
May

Prezentácia ročníkových prác

Ako každý rok v tomto čase, na našej škole prebiehala v čase od 11.5.2017 do 17.5.2017 prezentácia ročníkových prác. Bolo zaujímavé a pre nás všetkých obohacujúce sa opäť dozvedieť niečo viac zo sveta hudby, športu, sveta, histórie, vedy a techniky. Žiaci boli   zodpovedne pripravení a ukázali nám svojimi prácami, že dokážu množstvo poznatkov a vedomostí odborne spracovať a následne zaujímavou formou odprezentovať. Všetkým žiakom blahoželáme k úspešnej prezentácii a už teraz sa tešíme na ďalší rok a množstvo nových informácii získaných prostredníctvom prezentácie ročníkových prác.


rp2017d

Fotoalbum

24
May

Medzinárodný deň mlieka

Minulý týždeň na našej škole prebehla výstavka výrobkov z obalov mliečnych produktov. Výstava bola spojená s prezentáciou ovčích, kozích a kravských výrobkov. Dievčatá z 9.B  nám vysvetlili ,že mlieko v ľudskej výžive sa dá považovať za skutočne najhodnotnejšiu potravinu, pretože obsahuje všetky živiny, nevyhnutné pre zachovanie a vývoj života. Mlieko obsahuje najhodnotnejšie živočíšne bielkoviny, ľahko stráviteľný tuk a celý rad dôležitých minerálnych látok. Nachádza sa v ňom veľa esenciálnych aminokyselín a vitamínov, enzýmy, mliečny cukor a mnohé stopové prvky nevyhnutné pre výživu a vývoj ľudského organizmu, pre normálnu funkciu látkovej výmeny a ochranu zdravia človeka. Mlieko a výrobky z neho sú tiež významným zdrojom vápnika. Inšpirovali žiakov , aby mlieko a mliečne výrobky zaradili do denného jedálnička. Najkrajšie výrobky boli ocenené mliečnymi cenami z Kozieho vŕšku

denmlieka2017

Fotoalbum

24
May

Bojník

Dňa 24.5.2017 zavítali na našu školu členovia Historicko – umeleckej spoločnosti BOJNÍK. V dobových kostýmoch nám predviedli historické zbrane z obdobia renesancie a baroka, oboznámili nás s módou tohto obdobia a pridali aj zaujímavé „pikošky“ o životnom štýle vtedajších ľudí v Európe. Žiaci (a ich uši) si asi najviac budú pamätať záverečný výstrel z pušky mušketiera...

bojnik2017

Fotoalbum

23
May

Archimediáda

Dňa 16. mája 2017 v priestoroch Centra voľného času Elán, Dončova 1 v Ružomberku uskutočnilo obvodové kolo 58. ročníka Fyzikálnej olympiády kategória G - Archimediáda. Celkove sa olympiády zúčastnili 2 základné školy okresu. Podmienku úspešnosti bol celkový zisk najmenej 15 bodov a úspešné riešenie aspoň jednej úlohy za 5 bodov. Našu školu reprezentovali Peter Vrbjár (2.miesto), Adam Podbrežný (3.miesto) a Boris Babic.

Výhercom blahoželáme.

DSC26802017

Fotoalbum

22
May

ZVYKY A TRADÍCIE LIPTOVA

Žiaci 4.B objavovali zvyky a tradicie Liptova. Námety na svoje projekty si mohli vybrať z viacerých tém: remeslá, architektúra, kroje, výšivky, jedlo. Po úspešnej prezentácií vznikla pútavá výzdoba triedy.

zatl2017

Fotoalbum

22
May

Deň matiek u 1.D a 1.G

"Prváci z 1.D a 1.G  spoločným programom potešili svoje mamičky, obdarovali ich vlastnoručne vyrobenými darčekmi a vyjadrili im lásku a vďaku za všetko, čo pre nich mamy robia."

001DM2017

Fotoalbum