Čo nás čaká21.1.2019

konzultácie pre rodičov

od 14.30 hod.- 16.30 hod.


 

Bleskovka

...učme sa, blíži sa polročné vysvedčenie....

kluk-letak2-bez-pozadi-260x300

02
Nov

Ako druháci Ľudovíta Fullu našli

2.A a 2.B trieda hľadala informácie, kde sa dalo, aby našli veľa informácií o Ľudovítovi Fullovi. Na hodinách čítania čítali Trojružu, ktorej ilustrátorom bol práve on. Navštívili galériu, kde sa oboznámili s jeho životom, pracovňou, obývačkou, tvorbou. Dozvedeli sa, čím sú jeho obrazy charakteristické. Naučili sa odhaľovať detaily v umeleckých dielach – čítať obrazy. Spoznali slovo piktogramy a naučili sa ich hľadať pomocou pexesa a nie len to! Pohybom a hrou získali informácie o názvoch obrazov Ľudovíta Fullu. Mesačné snaženie im umožnilo spoznať tvorbu a život človeka, ktorý by určite mohol byť ich vzorom. Vďaka nemu zistili, že trpezlivý prístup ruže prináša a to nie len na obrazy Ľudovíta Fullu, ale aj v živote.
Informovať deti o správnych vzoroch, je veľmi potrebné.

lfulla
Fotoalbum

31
Oct

Netradičné jablko


IX. ročník výtvarnej súťaže "Netradičné jablko" opäť priniesol svoje plody vo forme dvoch víťazných ocenení pod vedením pani učiteľky Hláčikovej a Matisovej.
V maľbe:   2.miesto - Dalibor Dobál 1.B
V kombinovanej technike:   1. miesto - kolektív 3.C

nj2
Fotoalbum

31
Oct

Ako prváci a druháci objavili čaro minulosti

Júj, aký dlhý kopec! A to naozaj tam vysoko niekto býva? A prečo je cesta taká úzka? Čo je to senník? Veľa zaujímavých otázok kládli deti z 1.A, 1.B, 2.A, 2.B po dlhej ceste za poznatkami. Veď z Trlenskej doliny na Vlkolínec je to veru ďaleko! Kto sa pýta, veľa sa dozvie! A veru sa deti toho veľa dozvedeli. Najskôr ich privítali dreveničky, potom sa v Roľníckom dome oboznámili so životom v minulosti i o tom, že v dome je aj pitvor a komora. V humne spoznali krosná a vyskúšali si tkanie. Nezabudli nazrieť cez okienko, aby uvideli drevený Betlehem. Prekvapil ich potôčik tečúci stredom ulice a zistili, že voda v ňom je skutočná a v minulosti slúžila na napájanie dobytka a pranie. Zoznámili sa so zrubovou dvojpodlažnou zvonicou, zrubovou rumpáľovou studňou, kostolom, školou. Deti pochopili, prečo je Vlkolínec už 20 rokov zapísaný v svetovom dedičstve UNESCO. A o to, nám všetkým išlo. Veď spoznanie minulosti vedie k iným pohľadom na súčasnosť.

vlkolinec2017
Fotoalbum - spoločný        Vlkolínec Dončova

31
Oct

helloween

V 6.oddelení sa  piatok 27.10. niesol v duchu Hellowenu - klubovňa sa zaplnila príšerami, mátohami,strigami. Spoločne hodovali aj sa zabávali až kým neprišiel čas ísť domov...na jesenné prázdniny

helloween2017
Fotoalbum

31
Oct

Zdravotná výchova - základy prvej pomoci v ŠKD

V stredu, 25.10.,k nám do 1.a 2. oddelenia zavítali mladí dobrovoľníci zo Slovenského červeného kríža. Poučili deti,čo znamená ohrozenie života, bezvedomie,šok. Odskúšali si uloženie zraneného do stabilizovanej polohy a protišokovej polohy. Prezreli si obsah zachranárkej tašky a dozvedeli sa načo sa používajú jednotlivé veci - obväzy,rúška termofólia. Veľmi ochotne a s radosťou sa deti hlásili a zapájali do praktickej činnosti a skúšali úlohu pacienta aj záchranára. Ďakujeme ôsmakovi Tomášovi Hudecovi za sprostredkovanie peknej vzdelávacej aktivity.

zv6
Fotoalbum

31
Oct

Vystúpenie starkým

Október je mesiac úcty k starším, preto 25. 10. 2017 boli starí rodičia žiakov 2.A triedy pozvaní do školy. Ich vnúčatká celý mesiac spievali, vyrábali, pozvánky písali, tvorili, nacvičovali, aby tento deň potešili, poďakovali za všetko, čo od starkých dostávajú. Veselé a milé stretnutie zakončili odovzdaním darčekov – starkým darovali vysvedčenie, samozrejme aj s hodnotením! A pretože starkí sú na jednotku, detičky si vystískali a na stoloch všetkých čakalo sladké prekvapenie. Prežili spolu krásne popoludnie a spoločne ruka v ruke odkráčali s úsmevom a peknými spomienkami domov.

vysstarkym

Fotoalbum

26
Oct

Ako si 2. D a 2. G uctili starých rodičov

Október je aj mesiacom úcty k starším. Tým našim starkým sme vďační za veľmi veľa vecí - za lásku, starostlivosť, čas, pochopenie a mnoho iných vecí, ktoré nás s láskou a trpezlivosťou učia. Za to všetko sa im chceme poďakovať vlastnoručne vyrobenými pozdravmi. V CVČ Elán sme v spolupráci s pani V. Tokárikovou vyrábali pozdravy, pričom tí najšikovnejší z nás boli  ocenení krásnymi cenami. Či sa nám práca podarila posúďte sami ... 

uctakstarsim
Fotoalbum

25
Oct

Šarkaniáda v ŠKD Bystrická

Príjemne sme využili krásne,asi posledné  "baboletné", popoludnie vo štvrtok 19.10.2017. Prial nám vetrík a šarkany rôzneho druhu a rozmerov ako aj schopnosti vzlietnuť spestrili priestor pred našou školou.

lenka
Fotoalbum

24
Oct

Pasovanie prvákov a nulťákov do ŠKD

V piatok 13.10.2017 sme v 1. a 2. oddelení mali slávnostný deň: Pasovanie nových členov do Školského klubu, ktorý sme nazvali Šmolko klub.
Pani vychovávateľky Červeňová a Filická mali super pomocníkov z krajiny šmolkov:

Šmolinka – Ivanka Šarayová,
Bavlnka – Andrejka Krajčiová,
Fixi – Timejka Horváthová,
Mudroška – Lea Petríková.
Prišiel aj obávaný Gargamel – Adam Bakoš so svojim kocúrom Azraelom – Linda Kuniaková

Po absolvovaní úloh – štafeta s loptou, hod do cieľa, skok cez rebrík, hádanie hádaniek, nasledovala diskotéka. Všetci sa výborne spoločne zabávali.
Gargamel uznal, že máme šikovných šmolkov a s radosťou ich pasoval do našich klubov za členov. Každý dostal šmolko-čiapku, fixy od Fixi a sladkosť.

Bodkou bol posledný tanec a spoločné foto na pamiatku pekného dňa.

pomocnici
Fotoalbum   Imatrikulačný sľub

20
Oct

Jesenná prehliadka

Jeseň sa od nepamäti pýši nielen farebnosťou, ale aj štedrosťou svojich darov. Žiaci našej školy každoročne pripravujú prehliadku zdravého ovocia a zeleniny. Aj tohto roku sa nenechali zahanbiť a priniesli zo záhrad od jabĺčok, hrušiek, hrozna , tekvíc, cibule, mrkvy až po zemiaky. Na túto výstavu nás pozvali, a to starým slovanským zvykom – chlebom a soľou. Nebol to len taký hocijaký chlebík, líšil sa tvarom, farbou, vôňou a ingredienciami. Rozvoniaval zdravý a čerstvo upečený ražný, zemiakový, celozrnný či kváskový chlebík. A to tiež nebola náhoda, že sme výstavu otvorili ochutnávkou chlebíka, o ňom sme v triedach diskutovali a pripravili nástenky, prečo je dôležitý pri správnej a zdravej výžive.


DSC_3251
Fotoalbum

20
Oct

Výstava „Plody jesene“

V mesiaci október nám pani jeseň ponúka mnoho chutného ovocia a zeleniny. Preto sme si aj na našich obidvoch školách urobili v týždni od 9. 10. – 13. 10. 2017 jesennú výstavu týchto darov prírody. Obrovská vďaka patrí všetkým šikovným rodičom a starým rodičom, ktorí nám prispeli svojou vypestovanou zeleninou a ovocím zo svojich záhrad. Dievčatá a chlapci sa mali možnosť celý týždeň oboznamovať s názvami plodov. Táto forma zážitkového učenia je jedným z najúčinnejších spôsobov, akým sa žiakom zdôrazňuje význam zdravého stravovania. Preto sme dary prírody zúžitkovali v podobe smoothie nápojov, ktoré chutili naozaj výborne a dodali nášmu telu dávku vitamínov.


DSC_3272
Fotoalbum

19
Oct

Komu sa nelení, tomu sa zelení

A tak sa nám zelenilo. Prečo? Lebo 13. októbra 2017 prišiel medzi žiakov nultého až tretieho ročníka Mgr. Art. Ondrej Daniš, so svojim spolupracovníkom z Umeleckej agentúry H.A.N. art. s hudobno-vzdelávacím environmentálnym predstavením. Počas neho sa deti dozvedeli, že v minulosti žil človek ako rovnocenná súčasť prírody, v súlade s prírodnými zákonmi a čerpal z prírody len toľko, koľko potreboval. Postupne sa však menil spôsob jeho života, ako aj jeho vzťah k prírode. Svojím sebeckým konaním sa stal veľkou hrozbou pre prírodu. Deti získali alebo si zopakovali poznatky o kolobehu vody, o jej ochrane, o množstve pitnej vody u nás a vo svete. Potom sa deti oboznámili o princípoch a spôsoboch hospodárenia s odpadmi, o ich likvidácii, triedení, recyklovaní. V programe zazneli populárne piesne o vode a našom krásnom Slovensku. Nechýbali súťažné otázky a vecné ceny. Veríme, že aj vďaka tomuto podujatiu sa podporil prístup detí k tvorbe a ochrane životného prostredia a posilnil ich pocit zodpovednosti vo vzťahu k prírode.


IMG_9624
Fotoalbum

17
Oct

Ocenenie pre 8.E

Ocenenie 8.E triedy riaditeľkou školy za 1. miesto v zbere papiera

torta

13
Oct

Ako sa Stela so štvrtákmi učila

Nevšednú hodinu slohu zažili žiaci zo 4.A. S opisom zvieratka im prišla pomôcť štvornohá Stela, 2-ročná labradorka. Jej majiteľ Marek Fúra ochotne predviedol svoju zverenkyňu. Žiaci tak ľahšie opisovali jej zovňajšok a zakrátko odhalili aj jej inteligentnú a priateľskú povahu. Z tejto úlohy budú iste samé jednotky!


stela

Fotoalbum

11
Oct

Chemická show

Chemická show! Hurá!  Žiaci sa  mohli zahĺbiť do tajov chémie pri sledovaní „Veľkej chemickej show"  a predvádzaní rôznych chemických reakcií sprevádzaných úžasnými vizuálnymi efektmi. Žiakom bola prezentovaná chémia hravou a zábavnou formou. Vieme, že to nie je veľmi obľúbený predmet, ale táto show ukázala chémiu zo zábavnejšej stránky a žiakov oslovila. Žiaci  mohli obdivovať pokusy: slonia pasta, horiace bubliny, dymová bublina, výroba nechutného slizu, vybuchujúci balón, roztok chameleón a iné... Žiaci každý pokus odmenili potleskom. Počas 60 minútového programu bolo formou pokusov prebraté učivo od šiesteho po deviaty ročník.


DSC_3320
Fotoalbum

09
Oct

Európsky deň jazykov - 26.9.2017

K tomuto významnému dňu si žiaci našej škôly pripravili projekty. Rozhodli sa priblížiť život, zvyky, jedlá, pamiatky, osobnosti v krajine, ktorú si zvolili. Rozhovorili sa o rôznych krajinách napr. Nemecku, Rakúsku, Anglicku, Austrálii, Švédsku či Taliansku. Žiaci sa zhostili svojej úlohy kreatívne, pretože svoje projekty doplnili o rôzne rekvizity, kostýmy či jedlá, tanec, spev . Veríme, že sme nielen oslávili tento deň jazykov trocha inak- inovatívnejšie, ale hlavne dali naším deťom chuť učiť sa cudzie jazyky, lebo tie im otvárajú dvere do sveta a ponúkajú možnosť sa úspešne realizovať.

DSC_3124
IMG_0064

Fotoalbum

06
Oct

INDIÁNSKA JESEŇ

Dva týždne sme v 2.E žili životom indiánov. Kmeň „ÉČKÁROV“ získal nové informácie ohľadom ich indiánskeho spôsobu života, lovenia, mien, kultúry. Vytvorili si čelenky, típí, lapače zlých snov, vypracovali indiánske projekty, pracovné listy, namaľovali indiánske pravidlá, skúsili si lovenie šiškami a zdolávali rôzne prekážky a úlohy.

indian

06
Oct

Deň otvorených dverí MFK Ružomberok

Žiaci našej školy sa zúčastnili Dňa otvorených dverí MFK Ružomberok a zažili popoludnie plné prekvapení. Futbal, autogramiáda, fotenie s A-tímom, prehliadka štadióna, sprievodné akcie boli spríjemnením dňa aj v chladnom  počasí.fotbalista

Dobrý deň,
chcem sa veľmi pekne poďakovať za Vašu ochotu a spoluprácu sa zapojiť do nášho turnaja škôl  v rámci Dňa otvorených dverí na našom štadióne aj v nepriaznivom počasí . Zároveň chcem poďakovať aj pánovi učiteľovi Martinovi Fabianovi , ktorý mal tú námahu prísť s chlapcami na štadión a urobiť niečo navyše pre deti,  pre chalanov. Základná škola Bystrická cesta si zaslúži veľké ďakujem  a verím, že v budúcnosti budeme ešte spolupracovať na podobných akciách  a projektoch.

S pozdravom a prianím pekného dňa Bezák, MFK Ružomberok


04
Oct

cezpoľný beh

Štvrtok 28. septembra sme sa zúčastnili cezpoľného behu, ktorý sa konal v Hrabovskej doline. Do preteku sme zapojili družstvo chlapcov ako aj dievčat. Naši reprezentanti dosiahli pekné kolektívne a aj individuálne umiestnenia. Za to im ďakujeme a gratulujeme.

cezpolny17

27
Sep

Imatrikulácia 2017

V pondelok 25. septembra sme slávnostne prijali našich  piatakov medzi žiakov druhého stupňa. Najskôr  ich triedne učiteľky predstavili všetkým spolužiakom. Preliezaním kruhu bez pustenia  sa skupiny preukázali, že vedia spolupracovať . Prechádzaním sa s  knihou na hlave  a tlačením fúrika ukázali svoju obratnosť aj šikovnosť. Aby mohli prejsť na druhý stupeň bolo potrebné postaviť si kanoe a dostať ho  fúkaním  na druhý breh . Nakoniec  triedy s pomocou  starších žiakov si zmerali sily medzi sebou v preťahovaní lanom.  Po splnení všetkých disciplín boli imatrikulovaní. Imatrikulačné listy sú dokladom, že celý obrad prebehol regulárne.

imatrikulacia2017
Fotoalbum

25
Sep

Deň otvorených dverí vo VÚ 1115

22. september vojaci oslavujú ako Deň ozbrojených síl SR, preto v piatok otvorili svoje brány a pozvali deti základných a materských škôl na návštevu. Žiaci nultého ročníka a 2.A s nadšením skúšali vojenské vybavenie, naučili sa pracovať s vysielačkou, nasadiť si plynovú masku, maskovať sa v teréne, preskúmali vojenské autá a vybavenie v nich, vyskúšali si beh cez prekážky, za ktorý získali sladkú odmenu.

DSC_04711

20
Sep

krúžky

ZŠ Bystrická

Názov krúžku                                                         vedúci                    

Informatika hrou - 2. stupeň (obmedzený počet)  Vrbjárová
Slovenčina pre deviatakov                                    Valihorová
Volejbal                                                                 Tabak
Matematický krúžok - 5.-7. ročník                        Štefáneková
Informatika pre tretiakov (obmedzený počet)       Jakabová
Športový krúžok 0.-1. roč. (BUBO)                      Mrvová
Športový krúžok 0.-1. roč. (BUBO)                      Bírošová

Športové hry 2. roč. (BUBO)                                Matisová
Športové hry 3.-4. roč. (BUBO)                            Tabak
Športové hry 3.-4. roč. (BUBO                             Bieliková
Futbalový krúžok - ml. žiaci                                 Fabian
Futbalový krúžok - st. žiaci                                  Fabian
Robotika 2. stupeň (obmedzený počet)                Sališová


ZŠ Dončova

Názov krúžku vedúci Čas
Moderný tanec 1.-5. ročník Šlacká Streda 14,00-16,00
Turistický krúžok Šlacká, Vlkolínska Piatok, Sobota
Pohybová príprava 1.-2. ročník Hanková Pondelok 13,30
Zdravotnícky krúžok 2.-4. roč. Hanková Štvrtok 13,45
Cvičenia z matematiky 5.-9. roč. Babicová Streda 14,00
Počítačový krúžok 3.-9. ročník Maták Utorok 14,00
Cvičenia zo SJ a literatúry 5.-9. Demková Štvrtok 14,00
11
Sep

DEŇ FINANČNEJ GRAMOTNOSTI

Deň 8. september je dňom finančnej gramotnosti. Finančná gramotnosť je pojem, ktorý hovorí o všeobecných znalostiach a vedomostiach ľudí v oblasti financií, ako aj o schopnosti ľudí rozumieť a vedieť sa efektívne rozhodovať pri správe svojich peňazí a finančných aktív. Ako dospelí platíme účty, využívame rôzne bankové produkty, narábame s platobnými kartami- kreditnými, debetnými, máme rôzne poistenia, šetríme si na dôchodok. Vyznať sa v ponuke produktov rôznych finančných inštitúcií nie je jednoduché. Dôležité je rozumieť peniazom, vedieť ako ich zarobiť, ale aj naučiť sa, ako šetriť a investovať a ako ochrániť svoj majetok. Informácie k týmto témam poskytol pán Ing.Bakoš na besede pre žiakov 8. a 9.ročníka, za čo mu veľmi ďakujeme.


IMG_20170908_104949

30
Aug

Oznam - ŠKD

ŠKD - ZŠ Bystrická 14 bude v školskom roku 2017/2018 denne otvorená od 5,30 - 17,00

ŠKD - elokované pracovisko - Dončova 4 bude v školskom roku 2017/2018 denne otvorená od 6,00 - 17,00


28
Aug

Oznam - ŠKD

Informácia o príspevku do ŠKD

Vážení rodičia,

Od 1.9.1017 sa mesačný príspevok do ŠKD - suma 10€, bude uhrádzať bankovým prevodom alebo poštovou poukážkou.

Pri úhrade bankovým prevodom, alebo poštovou poukážkou zadávajte do správy pre prijímateľa:

triedu (napr: 1A)
mesiace / rok  ( za ktoré platíte
napr: 9,10/2017)

Príspevok do ŠKD sa bude uhrádzať zálohovo vždy 2 mesiace dopredu. Dieťa, ktoré nebude mať uhradený poplatok do ŠKD, bude z ŠKD vylúčené.
Číslo účtu: SK33 0900 0000 0050 7046 6829

1. platba do 15.9.2017 za mesiace IX,X, t.j.20,-€
2. platba do 15.11.2017 za mesiace XI,XII, t.j. 20,-€
3. platba do 15.1.2018 za mesiace I,II,t.j. 20,-€
4. platba do 15.3.2018 za mesiace III,IV,t.j. 20,-€
5. platba do 15.5.2018 za mesiace V,VI,t.j. 20,-€