Upútavka

Čerstvé hlavičky

Ďakujeme všetkým kolegom,  rodičom, žiakom, priateľom školy, ktorý registrovali bločky pre našu školu a dopomohl nám k víťazstvu. Aj tento rok sa môžeme tešiť na čerstvé ovocie z Kauflandu.

Bleskovka

Navštívte nás na našej novej webovej stránke: 

https://zsbystricka.edupage.org/04
Feb

Na fyzike v 6.B sladko....

Fyzikálne veličiny, značky fyzikálnych veličín, základné jednotky.... kde si to prakticky precvičíme? Predsa v školskej kuchynke, obľúbený recept : odvážime, odmeriame, ochutíme, upečieme a zjeme. Nezabudnem ponúknuť spolužiakov a svojich učiteľov. Tak dobrú chuť....

DSC_0567
Fotoalbum

23
Jan

ŠKOLSKÉ KOLO DEJEPISNEJ OLYMPIÁDY

14.a 17. 12. 2018 sa uskutočnilo školské kolo dejepisnej olympiády. Prebiehalo na oboch pracoviskách – na Bystrickej ceste i na Dončovej ulici. Zapojilo sa doň 27 žiakov , ktorí súťažili v štyroch kategóriách.

V kategórii F (6.ročník) súťažilo 7 žiakov, v kategórii E (7.ročník) súťažilo 8 žiakov, v kategórii D (8.ročník) 8 žiakov, v kategórii C (9.ročník) 4 žiaci. Z každej kategórie prví dvaja žiaci postúpili do okresného kola, ktoré sa uskutoční vo februári 2019.

Kategória C:

 1. 1.Babic Boris (9.E)
 2. 2.Mrnčo Štefan (9.A)
 3. 3.Beňo Samuel (9.B)

Kategória D:

 1. 1.Michlík Samuel (8.E)
 2. 2.Bíroš Samuel (8.E)
 3. 3.Kohútová Viktória (8.A)

Kategória E:

 1. 1.Šavrnochová Ema (7.B)
 2. 2.Keyzlar Timur (7.E)
 3. 3.Konderíková Janka (7.B)

Kategória F:

 1. 1.Maceková Simona (6.A)
 2. 2.Slovíková Simona (6.A)
 3. 3.Tekeljaková Petra (6.D)

 

Postupujúcim žiakom gratulujeme a prajeme veľa úspechov v okresnom kole.
21
Dec

PF 2019

Prajeme Vám 
krásne a pokojné vianočné sviatky 
a úspešný štart do nového roka 2019
kolektív ZŠ Bystrická cesta

pf_9527_4_1
21
Dec

Povedali o nás:

mtr.sk

17.12.2018 krátke správy 2

21
Dec

Ružomberské Vianoce

Dňa 19.12.2018 sa zúčastnili prváci a druháci z Dončovej ulice, podujatia  RUŽOMBERSKÉ VIANOCE  s názvom „Stretnutie s koledami“.  Mrazivé neskoré popoludnie príjemne spestril a navodil vianočnú atmosféru  pekný  kultúrny program našich  detí.

rv

21
Dec

Podeľme sa

Žiaci Základnej školy Dončova sa zapojili v adventnom období do zbierky "Z RUKY DO RUKY", kedy nosili do školy potraviny, rozprávkové knižky a hygienické potreby. Zbierka bola organizovaná v spolupráci s Miestnym spolkom Slovenského červeného kríža Lisková. Vyzbierané potraviny, knižky aj drogéria bude rozdelená a odovzdaná rodinám s deťmi, dôchodcom, ktorí sú v núdzi. Blížia sa Vianoce a pre mnohých ľudí budú mať rôznu príchuť. Pre niekoho je to kvapka v mori, ale ako sa hovorí jedna kvapka, dve kvapky....oceán. Aj týmto spôsobom učíme našich žiakov k empatii, pochopeniu, ako môžeme spoločne pomôcť iným.

Všetkým žiakom a rodičom, ktorí sa to tejto zbierky zapojili veľmi pekne ďakujeme a veríme, že ich bude hriať úžasný pocit, že spríjemnili mnohým ľuďom najkrajší deň v roku.

pod1

pod3

pod2

21
Dec

Šikanovanie - nie

V pondelok 10.12.2018 sa žiaci 3.E zúčastnili besedy v mestskej knižnici ku knižke "Škola za rohom", alebo ŠIKANOVANIE - NIE !!! Rozprávali sme sa o tom, ako sa šikane máme brániť, koho osloviť, čoho sa vyvarovať. Naučili sme sa aj "detskú definíciu šikany"...Ak niekto silnejší opakovane ubližuje slabšiemu fyzicky, alebo psychicky. Určite na to nezabudneme a ak budeme mať problém, vyhľadáme pomoc dospelých.
sik1
sik2
21
Dec

Beseda s Gabrielou Futovou

Vo štvrtok 13.12.2018 sa uskutočnila v našej škole na Dončovej ulici beseda so spisovateľkou detskej literatúry s Gabrielou Futovou. Zúčastnili sa jej žiaci 1. aj 2. stupňa. Pani spisovateľka porozprávala žiakom zaujímavé zážitky, ktoré ju inšpirovali k napísaniu mnohých kníh. Zaujímavé je, že pracuje aj ako knihovníčka v Prešovskej knižnici, takže ak by sme ju navštívili, mohla by nám porozprávať, napríklad kto je to Dokonalá Klára, alebo prečo si Hľadala lepšiu mamu...Celá beseda bola ukončená autogramiádou.

gf1

gf2
21
Dec

Vianočná besiedka

V stredu 12.12.2018 sa uskutočnila Vianočná besiedka spojená so spaním v škole v 3.E triede. Vianočnými vinšami, pripomenutím vianočných zvykov a tradícií z celého sveta sa deti prezentovali pred svojimi rodičmi a starými rodičmi. Bolo zaujímavé zistiť, že napríklad v Taliansku rozdáva darčeky škaredá, ale veľmi dobrá čarodejnica Befana, alebo, že vo Fínsku žije Ukko, ktorý je ako Santa Claus a učí deti vianočné piesne.
Vyvrcholením bolo spanie v škole a vzájomné obdarovanie sa darčekmi pod vianočným stromčekom.

vb2
vb3
19
Dec

Hodina fyziky v 7.B netradične

Aj tak sa dá, spojiť príjemné s užitočným. Na hodine fyziky sme si zrealizovali meranie teploty topenia  čokolády. Experiment sme "premostili"  do príjemnejšej predvianočnej nálady a pripravili sme si chutné čokoládové koláčiky. Ako chutili? Zistíme neskôr, nakoľko práve prebieha opačný dej topenia, čiže tuhnutie. Dobrú chuť.

pec1

pec3

19
Dec

NAJKRAJŠÍ VIANOČNÝ DARČEK

17.12.2018 si žiaci z 1.B triedy pozvali do svojej triedy na triednu besiedku rodičov a súrodencov, aby sa spoločne zamysleli nad decembrovými darmi. A to, že je darov neúrekom, zistili počas veselého putovania posledným mesiacom v roku. Po objavení najkrajšieho daru, deti prítomným popriali všetko dobré v roku 2019 a odovzdali vlastnoručne zhotovené darčeky.

dar1

dar2

dar3


17
Dec

ŠKOLSKÉ KOLO GEOGRAFICKEJ OLYMPIÁDY

10.12. 2018 sa uskutočnilo školské kolo geografickej olympiády. Prebiehalo na oboch pracoviskách – na Bystrickej ceste i na Dončovej ulici. Zapojilo sa doň 42 žiakov , ktorí súťažili v troch kategóriách.

V kategórii 5.ročníka súťažilo 17 žiakov, v kategórii 6. a 7. ročníka súťažilo 12 žiakov, v kategórii 8. a  9. ročníka 13 žiakov. Z každej kategórie prví traja žiaci postúpili do okresného kola, ktoré sa uskutoční vo februári 2019. Postupujúcimi žiakmi sú:

5.ročník:

1. miesto: Lea Petríková (5.A)

2. miesto: Radovan Marton (5.A)

3. miesto: Marek Fúra (5.B)

6.,7.ročník:

1. miesto: Tatiana Prílepková (7.E)

2. miesto: Alexandra Kotlínová (7.E)

3. miesto: Damián Karniš (7.E)

8.,9.ročník:

1. miesto: Štefan Mrnčo (9.A)

2. miesto: Boris Babic (9.E)

3. miesto: Ingrid Oravcová (9.E)

Postupujúcim žiakom gratulujeme a prajeme veľa úspechov v okresnom kole.

17
Dec

oznam

Cestovné žiakom za obdobie september - december 2018 sa vypláca v období od

19.12.- 20.12.2018

 v čase od 08.00-15.00 hod.

v kancelárii ZŠ na Bystrickej ceste 14 Ružomberok

 

Kontakt:0918/782 423

17
Dec

Astrostop

Dňa 28.11.2018 sa na našej škole, tradične ako každý rok, uskutočnila súťaž Astrostop. Tejto súťaže z tajomného a pútavého vesmíru sa zúčastnili aj naši žiaci 9.A triedy: Matej Balaban, Peter Vrbjár, Daniel Kolár a žiačka 6.B triedy Libuša Vrbjárová . Veríme , že si zo súťaže odniesli zaujímavé informácie a hlavne dobrú náladu.

V prvom súťažnom kole riešia súťažiaci kvíz. Otázky sú premietané pomocou dataprojektora na plochu, súťažiaci vyberá z viacerých možností správnu odpoveď. V druhom súťažnom kole je dôležitá aj rýchlosť a pohotovosť. Súťažiacim je premietnutá animácia alebo fotografia nejakého astronomického úkazu alebo objektu. Kto najrýchlejšie zareaguje, má právo odpovedať. V prípade nesprávnej odpovede dostáva súťažiaci mínusové body. Do semifinálového kola postupuje päť súťažiacich, ktorí získali v predchádzajúcich kolách najväčší počet bodov. V tomto kole lúštia tajničku, ktorá skrýva nejaký astronomický výraz. Finálové kolo absolvujú dvaja najlepší súťažiaci. Toto kolo býva variabilné. Víťazom sa stáva súťažiaci, ktorý ako prvý vyrieši kvíz, zamaskovaný obrázok, doplňovačku alebo inú úlohu.

astro18

Fotoalbum

17
Dec

STRETNUTIE S KOLEDAMI

Je už tradíciou, že v období Adventu sa žiaci základných škôl stretávajú, aby si pripomenuli naše prekrásne predvianočľudové zvyky, medzi ktoré patrí aj spev slovenských vianočných kolied. Dňa 12.12.2018 to bol už 26. ročník a veru ani trošku nezaostával za tými predchádzajúcimi. Vianočný stromček, sviatočný odev, kroje, krásne hlásky a predovšetkým koledy vo všetkých zúčastnených navodili predvianočnú atmosféru a vôbec nevadilo, že sme nezvíťazili. Možno nabudúce.

koledy

14
Dec

Vianočná latka

Dňa 12.12.2018 sa uskutočnilo okresné kolo  v skoku do výšky pod názvom Vianočná latka.  Aj tento rok nás naši žiaci krásne reprezentovali a vybojovali pre našu školu pódiové umiestnenia.  V kategórii mladších žiakov získal 1.miesto R. Jamsila a žiačok 2. miesto S. Královenská . Našim reprezentantom ďakujeme a gratulujeme.

vl1

vl2

13
Dec

Oznam školskej jedálne

Žiadame zákonných zástupcov žiakov, ktorí doposiaľ neuhradili poplatky za stravovanie podľa zápisných lístkov na stravovanie za mesiace 1-6 / malí žiaci 36,00€, veľkí 39,78€/, taktiež za pokuty za neodhlásené obedy do 24.januára 2020.
Ak nebudú poplatky uhradené, dieťa bude vylúčené zo stravy.
Ďakujeme za pochopenie
12
Dec

Kúsok z vianoc

Kúsok z Vianoc. Tak sa volalo podujatie, ktorým chceli žiaci a učitelia ZŠ Bystrická cesta ,už druhý rok , spríjemniť svojim blízkym a všetkým priateľom školy  predvianočný čas. Z každého kúta dýchala sviatočná atmosféra, blikotali svetielka, ozývala sa vianočná hudba, po chodbách sa prechádzali deti a vianočne vyobliekaní pedagógovia. Návštevníci mali možnosť vyskúšať svoju šikovnosť pri výrobe rôznych vianočných drobností, ozdôb a pozdravov, zdobení medovníčkov. Športovo založení súťažili vo futbale, stolnom tenise alebo zdolávali opičiu prekážkovú dráhu. Prišli celé rodiny, aby spolu s nami zažili neopakovateľnú atmosféru predvianočného času . Občerstvili sa, porozprávali so známymi, strávili príjemné popoludnie. Odchádzali s úsmevom , vianočným prianím a s kúskom Vianoc vo svojich srdciach...

ksv

06
Dec

Zaujímavosti z IT Akadémie

V rámci aktivít národného projektu IT Akadémia, do ktorého sú zapojení žiaci a pedagogickí zamestnanci na Bystrickej ceste, sa realizoval v mesiacoch október a november krúžok "3D tlač", ktorý navštevovali vybraní žiaci 8., 9.ročníka a žiak 5.A triedy Samuel Vozník. 

Žiaci mali možnosť nahliadnúť do tajov moderných technológií, ktoré už určujú smer vývoja ľudstva. Spolu s Ing. Majherovou z Centra vedecko-technických informácií Liptovský Mikuláš, ktorá zastrešovala metodické vedenie krúžku, si naprogramovali rôzne telesá, ktoré si následne pomocou zapožičanej 3D tlačiarne "vytlačili".
V krátkom čase bude zrealizovaná dodávka 3D tlačiarne spolu s ďalšou IKT technikou aj priamo na našu školu, a tak aj ostatní žiaci kmeňovej školy získajú možnosť sa naučiť pracovať s novinkami v oblasti IKT.

3Dtlac2

3D tlac1
28
Nov

okresné kolo ang. maratónu

Dňa 21.11.2018 sa uskutočnilo okresné kolo súťaže English Primary Marathon. Našu školu reprezentovali dvaja žiaci z pracoviska na Bystrickej ceste a dvaja žiaci z Dončovej ulice. V konkurencii štvrtákov z celého okresu získali žiaci 4.E Hugo Eliáš a Matúš Manťo krásne 2. a 3. miesto. Touto cestou im blahoželáme a tešíme sa z ich úspechu.

28
Nov

NÁBOJ JUNIOR

Náboj Junior je medzinárodná matematicko-fyzikálna súťaž určená pre štvorčlenné tímy žiakov druhého stupňa základných škôl. Nejde tu o bezhlavú aplikáciu už nadobudnutých vedomostí – úlohy sú dosť náročné, vyžadujú istú dávku invencie a dôvtipu. Úspech závisí nielen od schopností jednotlivých členov, ale hlavne od efektívnej tímovej spolupráce. Aj my sme sa do tejto súťaže zapojili a dňa 23.11. v Liptovskom Mikuláši sa náš tím (v zložení Damián Karniš, Dorota Jankovičová, Marián Kováč a Boris Babic) snažil vyriešiť čo najviac úloh. Celá súťaž trvala 120 minút a za ten čas tím vyriešil 18 úloh. Z celkového počtu 20 tímov z okresu L. Mikuláš a Ružomberok sme sa umiestnili na 7. mieste. Bola to pre nás dobrá skúsenosť a tešíme sa na budúci ročník súťaže.

SAM_5616


28
Nov

ŠKOLSKÉ MAJSTROVSTVÁ V ŠACHU

V piatok 9. novembra 2018 sa v Športovej hale Koniareň konali Školské majstrovstvá okresu Ružomberok žiakov a študentov v šachu. Turnaj organizoval Šachový klub Ružomberok s podporou Krajského šachového zväzu Žilina. Súťaže sa zúčastnilo 63 hráčov, ktorí medzi sebou zabojovali o postup na Krajské majstrovstvá. Našu školu úspešne reprezentoval Marián Kováč (8.E), ktorý si z tejto súťaže odniesol striebornú medailu. Gratulujeme!

SAM_5615


28
Nov

OLYMPIÁDY Z ANGLICKÉHO JAZYKA

Dňa 22.11.2018 sa konalo školské kolo Olympiády z anglického jazyka. Žiaci si preverili svoje vedomosti v písomnej aj ústnej časti. Na okresnom kole, ktoré sa uskutoční 16.1.2019, nás budú reprezentovať títo žiaci:
Kategória 1.A (6. – 7. ročník) Lucia Mydliarová
Kategória 1.B (8. – 9. ročník) Viktória Kohútová
Všetkým súťažiacim blahoželáme a víťazom držíme palce v okresnom kole súťaže!

Výsledné umiestnenie:

Kategória: A1

1. Damián Karniš
2. Gregor Marián Chmelár
3. Nina Janovcová

Kategória: A2

1. Karin Petráková
2. Samuel Michlík
3. Boris Babic

OA1
28
Nov

iBobor

V roku 2004 založila prof. dr. Valentina Dagienė v Litve informatickú súťaž. Symbolom súťaže sa stal usilovný, inteligentný a čulý bobor. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie (IKT) u všetkých žiakov. Aj naša škola sa súťaže pravidelne zúčastňuje , no tento rok sme mali v kategórii „Bobrík“ mimoriadny úspech. Žiačka 5.A triedy, Tamarka Labajová vyriešila svoje úlohy na plný počet bodov. Všetkým úspešným riešiteľom iBobra srdečne blahoželáme.

IMG_0558

Učiteľ ské

Kto je online

We have 11 guests online