Upútavka

Čerstvé hlavičky

Ďakujeme všetkým kolegom,  rodičom, žiakom, priateľom školy, ktorý registrovali bločky pre našu školu a dopomohl nám k víťazstvu. Aj tento rok sa môžeme tešiť na čerstvé ovocie z Kauflandu.

Bleskovka

Navštívte nás na našej novej webovej stránke: 

https://zsbystricka.edupage.org/02
Dec

Astrostop

Dňa 27.11.2019 sa na našej škole, tradične ako každý rok, uskutočnila súťaž Astrostop. Tejto súťaže z tajomného a pútavého vesmíru sa zúčastnili : žiak 9.B triedy: Adam Baďo a  žiačka 7.B triedy Libuša Vrbjárová . Veríme , že si zo súťaže odniesli zaujímavé informácie a hlavne dobrú náladu.

V prvom súťažnom kole riešia súťažiaci kvíz. Otázky sú premietané pomocou dataprojektora na plochu, súťažiaci vyberá z viacerých možností správnu odpoveď. V druhom súťažnom kole je dôležitá aj rýchlosť a pohotovosť. Súťažiacim je premietnutá animácia alebo fotografia nejakého astronomického úkazu alebo objektu. Kto najrýchlejšie zareaguje, má právo odpovedať. V prípade nesprávnej odpovede dostáva súťažiaci mínusové body. Do semifinálového kola postupuje päť súťažiacich, ktorí získali v predchádzajúcich kolách najväčší počet bodov. V tomto kole lúštia tajničku, ktorá skrýva nejaký astronomický výraz. Finálové kolo absolvujú dvaja najlepší súťažiaci. Toto kolo býva variabilné. Víťazom sa stáva súťažiaci, ktorý ako prvý vyrieši kvíz, zamaskovaný obrázok, doplňovačku alebo inú úlohu.

astrostoptitulna22019
02
Dec

Okresné kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry

Dňa 27.11.2019 sa uskutočnilo okresné kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry, ktorej hlavným cieľom je zvyšovať záujem žiakov o slovenský jazyk a literatúru. Okresného kola sa zúčastnili žiaci 8. a 9. ročníka, víťazi školských kôl. Popasovali sa s otázkami z gramatiky, literatúry, s transformáciou textu na zadaný slohový útvar. Okrem písomnej časti boli ich schopnosti preverené aj prednesením rečníckeho prejavu na zadanú tému. Našu školu reprezentovala žiačka Dorota Jankovičová z 9.E, ktorá sa umiestnila na vynikajúcom 1. mieste a postupuje do krajského kola, ktoré sa uskutoční 13. februára 2020. Víťazke srdečne blahoželáme a želáme jej veľa šťastia!

okolzosjlaltitulna

26
Nov

Čerstvé hlavičky

V piatok  v spolupráci s Kauflandom sme sa zapojili do akcie Čerstvé hlavičky, aby sme podporili zdravú výživu  školákov. Pre deti bol pripravený beh v dvojtričkách, prekážková dráha, veslársky trenažér, mätúce okuliare,lyže a  rôzne pohybové aktivity. Tvorivé dielne zaujali rozmanitou výrobou črepníkov, omaľovánkami, včielkami. Na ochutnávke ovocia a zeleniny si deti pošteklili chuťové kanáliky. Na prednáškach a kvízoch s výživovou poradkyňou sme sa dozvedeli zaujímavé informácie o zdravej výžive. Zo školy sme odchádzali spokojní so spomienkovou fotografiou. Ďakujeme!

cerstvehlavickytitulna

Fotoalbum

26
Nov

iBobor 2019

V dňoch 11. - 15. novembra sa uskutočnila súťaž iBobor. Išlo o informatickú súťaž, ktorej cieľom bolo podporiť záujem o informačné technológie u všetkých žiakov, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. Naši žiaci súťažili tento rok v 3 kategóriách:

1. kategória: Drobec (3. ročník) sa medzi úspešnými riešiteľmi umiestnilo 23 žiakov z 3.D a 3.E, z toho 4 sa zaradili medzi najlepších na Slovensku so 100% úspešnosťou. Konkrétne to boli:

Emília Cabanová (3.D), Nina Darániová (3.E), Bianca Vargová (3.E) a Karin Zara Švantnerová (3.E)

2. kategória: Bobrík (4. a 5. ročník) sa medzi úspešnými riešiteľmi umiestnilo 29 žiakov zo 4.D, 4.G, 4.E, 5.D a 5.E, z toho medzi najlepších na Slovensku so 100% úspešnosťou patrí Hugo Eliáš (5.E)

3. kategória: Benjamín (6. a 7. ročník) sa medzi úspešnými riešiteľmi umiestnili 4 žiaci zo 6.E a 7.E, z toho Gréta Matejová (6.E) dosiahla z našich žiakov najlepšie skóre s 95% úspešnosťou, čo ju zaradilo medzi 1000 najlepších na Slovensku.

ibobor19titulna

25
Nov

Prednáška v Mestskej knižnici

V piatok 18. októbra sa v ružomberskej Mestskej knižnici odohralo zaujímavé podujatie pre žiakov 6.D a 6.E. Vedecký publicista a autor populárno-náučných článkov Dušan Valent, nám prednášal o zaujímavých a prekvapivých faktoch našej slnečnej sústavy. Vyštudovaný geológ a paleontológ pútavou prednáškou zaujal žiakov a aj pedagógov. Vtiahol nás do sveta vesmíru a odpovedal aj na zvedavé otázky. Budeme sa tešiť na ďalšiu príležitosť dozvedieť sa nové fakty o svete okolo nás.

mestskakniznoica102019-1

mestskakniznoica102019-2

25
Nov

Olympiáda z anglického jazyka

V utorok 19.11.2019 sa už tradične uskutočnila olympiáda z anglického jazyka, ktorej sa zúčastnili žiaci 6.-9. ročníkov. Súťažilo sa v dvoch kategóriach.

Medzi angličtinármi v 1.kategórii jednoznačne dominoval Sebastian Veselovský /7.B/, ktorý sa umiestnil na 1.mieste.

Za ním nasledovali Lýdia Milanová/7.A/ a Daniel Benek/6.B/, ktorí rovnako dosiahli skvelé výsledky. 

ajolympiada1
V 2.kategórii výsledky boli veľmi tesné. Po ústnej časti nakoniec zvíťazil Adam Plško/8.B/.
2.miesto patrí Viktórii Kohútovej/9.A/ a 3.miesto obsadil Marko Klopta/9.B/.
ajolympiada2
Víťazi oboch kategórií nás budú reprezentovať v januári na okresnom kole. Srdečne blahoželáme:)
25
Nov

Ako sova líške bájky čítala

Dňa 18. novembra sa v priestoroch telocvične uskutočnilo detské divadlo s názvom - Ako sova líške bájky čítala, na ktorom sa zúčastnili všetky naše oddelenia ŠKD. Predstavenie bolo veľmi veselé - deti sa zasmiali ale ako to už pri bájkach býva - aj poučili. 
akosovatitulna
20
Nov

Hodina deťom - zbierka

Zástupcovia 8. a 9. ročníkov zo ZŠ Bystrická sa 14.11.2019 zapojili do celoslovenskej zbierky Hodina deťom, ktorá sa konala po celom Slovensku na podporu detí z detských domovov.

Spoločne sme vyzbierali takmer 412,24 €. Všetkým prispievateľom zo srdca ďakujeme.

hodinadetomtitulna

Fotoalbum

19
Nov

Bubnovačka - „Aby bolo deti dobre počuť“

20. november je Svetový deň detí, ktorý vyhlásila organizácia UNICEF.

V tento deň si svet  pripomína prijatie medzinárodného Dohovoru o právach dieťaťa.

19. november je  Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí.

18. november je Európsky deň ochrany detí pred vykorisťovaním a zneužívaním. 

Pri príležitosti týchto dní sa 19.11.2019 v mestách a obciach v celej SR uskutočnila Bubnovačka.  Cieľom bolo  pripomenúť širokej verejnosti, že aj deti majú svoje práva na ochranu pred rôznymi formami násilia.  K tejto aktivite sa pripojila aj naša škola, lebo osud detí nám nie je ľahostajný.

bubnovanietitulna 

Fotoalbum

+

Video 1

Video 2

18
Nov

Svetový deň detí

Vážení rodičia, milí žiaci, priatelia školy,

20. november je Svetový deň detí, ktorý vyhlásila organizácia UNICEF. V tento deň si svet pripomína prijatie medzinárodného Dohovoru o právach dieťaťa. 19. november je Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí. 18. november je Európsky deň ochrany detí pred vykorisťovaním a zneužívaním. Pri príležitosti týchto dní sa 19.11.2019 v mestách a obciach v celej SR uskutoční Bubnovačka. myšlienkou Bubnovačky je „Aby bolo deti dobre počuť“. Cieľom je pripomenúť širokej verejnosti, že aj deti majú svoje práva na ochranu pred rôznymi formami násilia. K tejto aktivite sa pripojí aj naša škola. Lebo osud detí nám nie je ľahostajný.

Preto prosíme všetkých žiakov našej školy, aby si v utorok dňa 19.11. priniesli dve malé prázdne plastové fľaše.

14
Nov

Výtvarná súťaž: V OTROCTVE DROG

Súťaže, ktorú vyhlásilo CVČ Elán v Ružomberku, sa zúčastnili žiaci všetkých MŠ a ZŠ z Ružomberka. Veľmi nás teší, že spomedzi nich túto ťažkú tému skvelo spracovali naši žiaci, ktorí získali umiestnenia hneď v dvoch kategóriách.

Kategória 3. - 4. ročník ZŠ:

1. miesto - Dominik Priesol 3.D

3. miesto - Diana Brtáňová 4.D

Kategória 5. - 6. ročník ZŠ:

1. miesto - Soňa Šulíková 6.B

2. miesto - Miroslav Margorín 5.B

Srdečne im blahoželáme a prajeme ešte veľa úspechov v ich tvorivej umeleckej práci!

IMG_20191112_131138

Fotoalbum

14
Nov

DR. ZEMBOLÍ

Veselý a poučný detský program, plný melodických pesničiek, sa milou a nenásilnou formou zaoberá otázkami ekológie, ľudskou chamtivosťou a krátkozrakosťou. Počas koncertu sa k deťom vtipne prihováral spevák skupiny AYA, Boris Lettrich, ktorý spolu s kolegami rozohrali na pódiu miestami až divadelné predstavenie s tematickými pesničkami, ktoré prilákali  pozornosť a udržali našich žiakov v dobrej nálade.   

zembolititulna

Fotoalbum

14
Nov

Hodina biológie trochu inak

V októbri sa deviataci našej školy zúčastnili vzdelávacieho podujatia v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Zvolená téma v nadväznosti na školský vzdelávací program bola minerály – ich rozmanitý svet, kryštálové tvary, drahokamy a chránené minerály. Zaujímavá prednáška spojená s prezentáciou, praktické poznávanie minerálov, ako aj spoznanie slovenských unikátov s celosvetovou hodnotou a významom spestrili vyučovanie hodín biológie.

titulnahodinabiologia

Fotoalbum

14
Nov

Okresný kvíz k 1. sv. vojne

Dňa 8. 11.2019 sa žiaci 9. E triedy, Samuel Bíroš a Samuel Kotrík zúčastnili Okresného kvízu k l. svetovej vojne, kde sa umiestnili na 3 mieste a tak úspešne reprezentovali našu školu za čo im srdečne ďakujeme a zároveň gratulujeme.

okresnykviztitulna

14
Nov

TAJOMSTVÁ MIKROSVETA

Aj žiaci našej školy sa zúčastnili podujatia v rámci Týždňa vedy a techniky Tajomstvá mikrosveta. Podujatie bolo zamerané na pozorovanie mikroskopických preparátov z botaniky, zoológie a detailov neživej prírody. Žiaci pracovali v skupinách pod vedením lektorov z múzea. A čo všetko pozorovali? Bunky rastlín, zub žraloka, numulity, vtáčie perá, kliešte, drobné vodné organizmy...

Starší žiaci si pozreli aj expozíciu Chránená príroda Slovenska – prehliadka začala prezentáciou ako vznikol vesmír a naša planéta. V mineralogickej časti sa dozvedeli o mineráloch, meteoritoch, ťažbe surovín a minerálov. Ďalšia časť expozície bola venovaná živej prírode. Pani lektorka nám pútavou formou priblížila život rastlín, húb a živočíchov. Zaujali nás aj skameneliny. Jedna návšteva nám nestačila a určite sa sem radi vrátime.

titulnatajomstvamikro

Fotoalbum

14
Nov

Osvienčim

Dňa 29.10.2019 sa žiaci 9.a 8.ročníka zúčastnili exkurzie do Osvienčimu, známeho koncentračného tábora na poľskom území, v ktorom počas 2.svetovej vojny zahynulo viac ako milión ľudí. Osvienčim-Brezinka (Auschwitz-Birkenau) je nielen najväčším "cintorínom" v dejinách ľudstva, ale aj mementom pre dnešnú dobu, že podobné udalosti sa nesmú opakovať...

titulnaosviencim

Fotoalbum

14
Nov

Olympiáda zo slovenského jazyka

Dňa 8.11.2019 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry pre žiakov 8. - 9. ročníka. Súťaž pozostávala z 3 častí - vedomostného textu, trvorivej písomnej úlohy a rečníckeho prejavu na určenú tému.

Výsledky boli veľmi tesné: 

1.miesto: Dorota Jankovičová (9.E)
2.miesto: Viktória Kohútová (9.A)
3.miesto: Veronika Šefranková (9.A)

Víťazke srdečne blahoželáme a držíme jej palce v okresnom kole.

11
Nov

Pedikulóza

Žiadame zákonných zástupcov žiakov o vykonanie kontroly vlasov u svojich detí. Pedikulóza sa vyskytuje opakovane. V prípade, že sa u žiaka vši vyskytnú, zákonný zástupca žiaka je povinný informovať triedneho učiteľa alebo vedenie školy. Žiak môže nastúpiť do školy po odstránení pedikulózy. Ďakujeme za porozumenie a trpezlivosť.  

LEGISLATÍVA
Zákon NR SR č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona NR SR č. 140/2008 Z. z. ustanovuje v § 51 povinnosti fyzických osôb a v § 52 povinnosti fyzických osôb – podnikateľov a právnických osôb plniť opatrenia na predchádzanie ochoreniam. Podľa § 12 ods.2 písm. e) citovaného zákona medzi takéto opatrenia patrí aj dezinfekcia a regulácia živočíšnych škodcov. Regulácia živočíšnych škodcov, t.j. dezinsekcia a deratizácia sú preventívne opatrenia vykonávané na zamedzenie vzniku a šírenia prenosných ochorení. Pri vzniku a šírení prenosných ochorení sa vykonávajú opatrenia priamo v ohnisku nákazy. Takýmto škodcom je pre človeka aj voš detská, na ktorej reguláciu výskytu sa vykonáva dezinsekcia. Vyhláška MZ SR č. 527/2007 Z.z. o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež, § 10 náležitosti prevádzkového poriadku. Vyhláška MZ SR č. 585/2008 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení.

11
Nov

Noc strašidiel

Vo štvrtok 7.11.2019 večer prišli na návštevu k deťom 1. stupňa na Dončovu ulicu STRAŠIDLÁ...Najskôr si spolu zatancovali na diskotéke v telocvični a zasúťažili si spolu s dievčatami z 9.E triedy. Spoločne sa vyšantili a vôbec sa nezdalo, že by niektorému z detí naháňali strach. A čo by to bolo za strašidelnú noc, keby sa neskončila aj spoločným spaním v škole. Bola to SUPER akcia.
nocstrasidieltitulna
11
Nov

Exkurzia v planetáriu

V pondelok 4.11.2019 sa žiaci 4. D, 4. E, 4. G zúčastnili exkurzie do planetária v Žiari nad Hronom. Deti mali možnosť sledovať našu slnečnú sústavu, planéty i súhvezdia priamo v " teréne" . Dozvedeli sa veľa zaujímavého o vesmíre a jeho skúmaní. Bolo to skvelé ukončenie tematického celku VESMÍR. 

planetariumtitulna

Fotoalbum

11
Nov

Knižničný Vševedko 2019

V stredu, 6. novembra 2019 sa v Kysuckej knižnici v Čadci uskutočnilo krajské kolo Knižného Vševedka 2019. Najlepší vševedkovia knižníc zo Žiliny, Martina, Dolného Kubína, Liptovského Mikuláša a domácej Čadce si v kysuckom detskom rozprávkovom kráľovstve zmerali úroveň svojich knižných vedomostí.

Po spočítaní všetkých bodov, odborná porota zložená z pani knihovníčok, oblečených v slávnostných rúchach kysuckého rozprávkového kráľovstva, vyhlásila najlepších troch tohtoročných vševedkov. Titul knižného vševedka aj vicevševedka pre rok 2019 ostáva v Čadci. Z liptovskej knižnice sa najlepšie umiestnila Michaela Jusková zo 4.E na 4. mieste.

knizvsevedtitul

Fotoalbum

11
Nov

Zlatý drak 2019 priletel aj k nám

Malí umelci z 3.B Monika Hricová, Sofia Puklová, Bianka Pukajová a zo 4.B Gabriel Bartoš, Kristína Silleová, Martin Zuskin, Melisa Sliacka, Jasmína Zubajová sa zapojili do piateho ročníka Medzinárodnej detskej výtvarnej súťaže. V silnej konkurencii 800 prác z piatich krajín: Rusko, Maďarsko, Poľsko, Česko a Slovensko, zvíťazili v kategórii kolektívnych prác ZŠ a MŠ.

K tomuto výnimočnému úspechu im srdečne blahoželáme.

titulnazlatydrak

Fotoalbum

08
Nov

Tajomstvá mikrosveta - Týždeň vedy a techniky

Dňa 7.11.2019 sa trieda 5.B rozhodla objaviť mikrosvet pod drobnohľadom mikroskopov. Žiaci absolvovali edukačnú prednášku TAJOMSTVÁ MIKROSVETA, ktorá bola realizovaná v TÝŽDNI VEDY A TECHNIKY. Táto prednáška prebehla v nádherných priestoroch Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Bolo skvelé vidieť, ako sa z malých piatačikov stali výskumníci, ktorí bádali, pozorovali a robili si zápisky. Touto cestou sa chceme poďakovať za skvelú akciu a výborný odborný prístup lektorov, ktorí dokázali žiakom odpovedať na ich zvedavé otázky.

titulnatajmikros

Fotoalbum

06
Nov

Medzinárodný deň stromov

20.10. majú sviatok naše stromy. Teší nás, že ich ešte máme, lebo sú nevyhnutné pre život. Pripomínať deťom ich dôležitosť je nevyhnutnosťou, preto sme sa rozhodli poprepájať túto tému na viacerých vyučovacích predmetoch. Výsledok práce našich žiakov, interaktívna výstava, sa nachádza do 15.11. na prvom poschodí. Srdečne na ňu všetkých pozývame.

titulnamedzidenstromov

Fotoalbum

06
Nov

Bratislava

24.10. sa žiaci 9.,8. a 7. ročníka zo ZŠ Bystrická cesta a ZŠ Dončova, ako jediných škôl z Ružomberka, zúčastnili veľmi zaujímavého výletu v Bratislave. Okrem návštevy Bratislavských pamiatok počas krásneho slnečného dňa, sa žiaci vo večerných hodinách zúčastnili zápasu Európskej ligy UEFA medzi Slovanom Bratislava a anglickým klubom Wolverhampton Wandererers. 20 000 detí z celého Slovenska na novom štadióne Tehelného poľa spravilo neuveriteľnú atmosféru. Počas zápasu sa spievalo, fandilo, tancovalo, ale nadväzovali sa aj nové priateľstvá. Pod pedagogickým dozorom pánov učiteľov Tadeáša Lacka, Tomáša Pažítku a pani učiteľky Mariany Hankovej mali deti možnosť zažiť atmosféru najväčšieho európskeho futbalu, ktorú si sami vytvorili. A aj keď sa žiaci  vrátili až v neskorých  nočných hodinách, únava po celom dni určite stála za to.

titulnabratislava

Fotoalbum

06
Nov

Každým slovom krok k umeniu

Vyhodnotenie súťaže Každým slovom krok k umeniu

Už šiesty rok sa konala okresná súťaž Každým slovom krok k umeniu. Nezaháľali sme a zapojili sme sa do tejto súťaže. Zo školského kola sme poslali do troch kategórií najúspešnejšie práce žiakov. V okresnom kole bolo odbornou porotou hodnotených 55 prác v troch kategóriách a zapojilo sa 10 základných škôl okresu Ružomberok.

Darilo sa nám a dôkazom sú ocenenia.

I. kategória

3. miesto: Marko Ďaďo zo 4.E

II. kategória
1. miesto: David Klačko z 5.D

titulnakskku2

III. kategória
1. miesto: Sebastián Gerec z 8.E

titulnakskku1


Víťazom srdečne blahoželáme a dúfame, že naši mladí autori neprestanú písať, ale budú naďalej rozvíjať svoj talent.


Učiteľ ské

Kto je online

We have 12 guests online