Upútavka

Ovocie v škole

 Naša škola sa v minulom školskom roku zapojila do súťaže DOSTAŇME OVOCIE A ZELENINU DO ŠKÔL, vyhlásenej obchodným reťazcom Kaufland, ktorú sme v našom okrese vyhrali. Čerstvého ovocia a zeleniny nie je nikdy dosť, sme zdravší, odolnejší, ľahšie sa nám rozmýšľa. Naše deti dostali obrovské množstvo, viac ako 561 prepraviek, ovocia a zeleniny. Jablká, hurmikaki, mandarínky, banány, mrkva, hrozno, kaleráby, broskyne, nektárinky nám šteklili chuťové poháriky každý týždeň. Utorok bol magický. Ďakujeme všetkým, ktorý súťaž vymysleli a realizovali, tiež rodičom, žiakom, priateľom školy, ktorí registrovali svoje bločky. A čo ďalej? Súťaž pokračuje! Zahlasujte za školu zaregistrovaním svojho pokladničného bločku z KAUFLANDU a na budúci školský rok sa môžeme tešiť na extra porcie zdravého ovocia a zeleniny. Súťaž trvá od 24.6.2020 do 29.7.2020. Ďakujeme!
Bleskovka

Úradné hodiny počas letných prázdnin

Počas letných prázdnin mesiaci júl 2020 bude škola otvorená v čase od 10.00 hod. do 12.00 hod. v týchto dňoch:

02.07.2020; 07.07.2020

09.07.2020; 28.07.2020

30.07.2020; 04.08.2020

06.08.2020; 25.08.2020

27.08.2020

 Tel. Kontakt Bystrická: 0918 782 423,

0907 966 460

Tel. kontakt Dončova: 044  432 05 85,

0948 882 328

A

25
Nov

Prednáška v Mestskej knižnici

V piatok 18. októbra sa v ružomberskej Mestskej knižnici odohralo zaujímavé podujatie pre žiakov 6.D a 6.E. Vedecký publicista a autor populárno-náučných článkov Dušan Valent, nám prednášal o zaujímavých a prekvapivých faktoch našej slnečnej sústavy. Vyštudovaný geológ a paleontológ pútavou prednáškou zaujal žiakov a aj pedagógov. Vtiahol nás do sveta vesmíru a odpovedal aj na zvedavé otázky. Budeme sa tešiť na ďalšiu príležitosť dozvedieť sa nové fakty o svete okolo nás.

mestskakniznoica102019-1

mestskakniznoica102019-2

25
Nov

Olympiáda z anglického jazyka

V utorok 19.11.2019 sa už tradične uskutočnila olympiáda z anglického jazyka, ktorej sa zúčastnili žiaci 6.-9. ročníkov. Súťažilo sa v dvoch kategóriach.

Medzi angličtinármi v 1.kategórii jednoznačne dominoval Sebastian Veselovský /7.B/, ktorý sa umiestnil na 1.mieste.

Za ním nasledovali Lýdia Milanová/7.A/ a Daniel Benek/6.B/, ktorí rovnako dosiahli skvelé výsledky. 

ajolympiada1
V 2.kategórii výsledky boli veľmi tesné. Po ústnej časti nakoniec zvíťazil Adam Plško/8.B/.
2.miesto patrí Viktórii Kohútovej/9.A/ a 3.miesto obsadil Marko Klopta/9.B/.
ajolympiada2
Víťazi oboch kategórií nás budú reprezentovať v januári na okresnom kole. Srdečne blahoželáme:)
25
Nov

Ako sova líške bájky čítala

Dňa 18. novembra sa v priestoroch telocvične uskutočnilo detské divadlo s názvom - Ako sova líške bájky čítala, na ktorom sa zúčastnili všetky naše oddelenia ŠKD. Predstavenie bolo veľmi veselé - deti sa zasmiali ale ako to už pri bájkach býva - aj poučili. 
akosovatitulna
20
Nov

Hodina deťom - zbierka

Zástupcovia 8. a 9. ročníkov zo ZŠ Bystrická sa 14.11.2019 zapojili do celoslovenskej zbierky Hodina deťom, ktorá sa konala po celom Slovensku na podporu detí z detských domovov.

Spoločne sme vyzbierali takmer 412,24 €. Všetkým prispievateľom zo srdca ďakujeme.

hodinadetomtitulna

Fotoalbum

19
Nov

Bubnovačka - „Aby bolo deti dobre počuť“

20. november je Svetový deň detí, ktorý vyhlásila organizácia UNICEF.

V tento deň si svet  pripomína prijatie medzinárodného Dohovoru o právach dieťaťa.

19. november je  Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí.

18. november je Európsky deň ochrany detí pred vykorisťovaním a zneužívaním. 

Pri príležitosti týchto dní sa 19.11.2019 v mestách a obciach v celej SR uskutočnila Bubnovačka.  Cieľom bolo  pripomenúť širokej verejnosti, že aj deti majú svoje práva na ochranu pred rôznymi formami násilia.  K tejto aktivite sa pripojila aj naša škola, lebo osud detí nám nie je ľahostajný.

bubnovanietitulna 

Fotoalbum

+

Video 1

Video 2

18
Nov

Svetový deň detí

Vážení rodičia, milí žiaci, priatelia školy,

20. november je Svetový deň detí, ktorý vyhlásila organizácia UNICEF. V tento deň si svet pripomína prijatie medzinárodného Dohovoru o právach dieťaťa. 19. november je Svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí. 18. november je Európsky deň ochrany detí pred vykorisťovaním a zneužívaním. Pri príležitosti týchto dní sa 19.11.2019 v mestách a obciach v celej SR uskutoční Bubnovačka. myšlienkou Bubnovačky je „Aby bolo deti dobre počuť“. Cieľom je pripomenúť širokej verejnosti, že aj deti majú svoje práva na ochranu pred rôznymi formami násilia. K tejto aktivite sa pripojí aj naša škola. Lebo osud detí nám nie je ľahostajný.

Preto prosíme všetkých žiakov našej školy, aby si v utorok dňa 19.11. priniesli dve malé prázdne plastové fľaše.

14
Nov

Výtvarná súťaž: V OTROCTVE DROG

Súťaže, ktorú vyhlásilo CVČ Elán v Ružomberku, sa zúčastnili žiaci všetkých MŠ a ZŠ z Ružomberka. Veľmi nás teší, že spomedzi nich túto ťažkú tému skvelo spracovali naši žiaci, ktorí získali umiestnenia hneď v dvoch kategóriách.

Kategória 3. - 4. ročník ZŠ:

1. miesto - Dominik Priesol 3.D

3. miesto - Diana Brtáňová 4.D

Kategória 5. - 6. ročník ZŠ:

1. miesto - Soňa Šulíková 6.B

2. miesto - Miroslav Margorín 5.B

Srdečne im blahoželáme a prajeme ešte veľa úspechov v ich tvorivej umeleckej práci!

IMG_20191112_131138

Fotoalbum

14
Nov

DR. ZEMBOLÍ

Veselý a poučný detský program, plný melodických pesničiek, sa milou a nenásilnou formou zaoberá otázkami ekológie, ľudskou chamtivosťou a krátkozrakosťou. Počas koncertu sa k deťom vtipne prihováral spevák skupiny AYA, Boris Lettrich, ktorý spolu s kolegami rozohrali na pódiu miestami až divadelné predstavenie s tematickými pesničkami, ktoré prilákali  pozornosť a udržali našich žiakov v dobrej nálade.   

zembolititulna

Fotoalbum

14
Nov

Hodina biológie trochu inak

V októbri sa deviataci našej školy zúčastnili vzdelávacieho podujatia v Slovenskom múzeu ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Zvolená téma v nadväznosti na školský vzdelávací program bola minerály – ich rozmanitý svet, kryštálové tvary, drahokamy a chránené minerály. Zaujímavá prednáška spojená s prezentáciou, praktické poznávanie minerálov, ako aj spoznanie slovenských unikátov s celosvetovou hodnotou a významom spestrili vyučovanie hodín biológie.

titulnahodinabiologia

Fotoalbum

14
Nov

Okresný kvíz k 1. sv. vojne

Dňa 8. 11.2019 sa žiaci 9. E triedy, Samuel Bíroš a Samuel Kotrík zúčastnili Okresného kvízu k l. svetovej vojne, kde sa umiestnili na 3 mieste a tak úspešne reprezentovali našu školu za čo im srdečne ďakujeme a zároveň gratulujeme.

okresnykviztitulna

14
Nov

TAJOMSTVÁ MIKROSVETA

Aj žiaci našej školy sa zúčastnili podujatia v rámci Týždňa vedy a techniky Tajomstvá mikrosveta. Podujatie bolo zamerané na pozorovanie mikroskopických preparátov z botaniky, zoológie a detailov neživej prírody. Žiaci pracovali v skupinách pod vedením lektorov z múzea. A čo všetko pozorovali? Bunky rastlín, zub žraloka, numulity, vtáčie perá, kliešte, drobné vodné organizmy...

Starší žiaci si pozreli aj expozíciu Chránená príroda Slovenska – prehliadka začala prezentáciou ako vznikol vesmír a naša planéta. V mineralogickej časti sa dozvedeli o mineráloch, meteoritoch, ťažbe surovín a minerálov. Ďalšia časť expozície bola venovaná živej prírode. Pani lektorka nám pútavou formou priblížila život rastlín, húb a živočíchov. Zaujali nás aj skameneliny. Jedna návšteva nám nestačila a určite sa sem radi vrátime.

titulnatajomstvamikro

Fotoalbum

14
Nov

Osvienčim

Dňa 29.10.2019 sa žiaci 9.a 8.ročníka zúčastnili exkurzie do Osvienčimu, známeho koncentračného tábora na poľskom území, v ktorom počas 2.svetovej vojny zahynulo viac ako milión ľudí. Osvienčim-Brezinka (Auschwitz-Birkenau) je nielen najväčším "cintorínom" v dejinách ľudstva, ale aj mementom pre dnešnú dobu, že podobné udalosti sa nesmú opakovať...

titulnaosviencim

Fotoalbum

14
Nov

Olympiáda zo slovenského jazyka

Dňa 8.11.2019 sa uskutočnilo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry pre žiakov 8. - 9. ročníka. Súťaž pozostávala z 3 častí - vedomostného textu, trvorivej písomnej úlohy a rečníckeho prejavu na určenú tému.

Výsledky boli veľmi tesné: 

1.miesto: Dorota Jankovičová (9.E)
2.miesto: Viktória Kohútová (9.A)
3.miesto: Veronika Šefranková (9.A)

Víťazke srdečne blahoželáme a držíme jej palce v okresnom kole.

11
Nov

Pedikulóza

Žiadame zákonných zástupcov žiakov o vykonanie kontroly vlasov u svojich detí. Pedikulóza sa vyskytuje opakovane. V prípade, že sa u žiaka vši vyskytnú, zákonný zástupca žiaka je povinný informovať triedneho učiteľa alebo vedenie školy. Žiak môže nastúpiť do školy po odstránení pedikulózy. Ďakujeme za porozumenie a trpezlivosť.  

LEGISLATÍVA
Zákon NR SR č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona NR SR č. 140/2008 Z. z. ustanovuje v § 51 povinnosti fyzických osôb a v § 52 povinnosti fyzických osôb – podnikateľov a právnických osôb plniť opatrenia na predchádzanie ochoreniam. Podľa § 12 ods.2 písm. e) citovaného zákona medzi takéto opatrenia patrí aj dezinfekcia a regulácia živočíšnych škodcov. Regulácia živočíšnych škodcov, t.j. dezinsekcia a deratizácia sú preventívne opatrenia vykonávané na zamedzenie vzniku a šírenia prenosných ochorení. Pri vzniku a šírení prenosných ochorení sa vykonávajú opatrenia priamo v ohnisku nákazy. Takýmto škodcom je pre človeka aj voš detská, na ktorej reguláciu výskytu sa vykonáva dezinsekcia. Vyhláška MZ SR č. 527/2007 Z.z. o podrobnostiach a požiadavkách na zariadenia pre deti a mládež, § 10 náležitosti prevádzkového poriadku. Vyhláška MZ SR č. 585/2008 Z.z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení.

11
Nov

Noc strašidiel

Vo štvrtok 7.11.2019 večer prišli na návštevu k deťom 1. stupňa na Dončovu ulicu STRAŠIDLÁ...Najskôr si spolu zatancovali na diskotéke v telocvični a zasúťažili si spolu s dievčatami z 9.E triedy. Spoločne sa vyšantili a vôbec sa nezdalo, že by niektorému z detí naháňali strach. A čo by to bolo za strašidelnú noc, keby sa neskončila aj spoločným spaním v škole. Bola to SUPER akcia.
nocstrasidieltitulna
11
Nov

Exkurzia v planetáriu

V pondelok 4.11.2019 sa žiaci 4. D, 4. E, 4. G zúčastnili exkurzie do planetária v Žiari nad Hronom. Deti mali možnosť sledovať našu slnečnú sústavu, planéty i súhvezdia priamo v " teréne" . Dozvedeli sa veľa zaujímavého o vesmíre a jeho skúmaní. Bolo to skvelé ukončenie tematického celku VESMÍR. 

planetariumtitulna

Fotoalbum

11
Nov

Knižničný Vševedko 2019

V stredu, 6. novembra 2019 sa v Kysuckej knižnici v Čadci uskutočnilo krajské kolo Knižného Vševedka 2019. Najlepší vševedkovia knižníc zo Žiliny, Martina, Dolného Kubína, Liptovského Mikuláša a domácej Čadce si v kysuckom detskom rozprávkovom kráľovstve zmerali úroveň svojich knižných vedomostí.

Po spočítaní všetkých bodov, odborná porota zložená z pani knihovníčok, oblečených v slávnostných rúchach kysuckého rozprávkového kráľovstva, vyhlásila najlepších troch tohtoročných vševedkov. Titul knižného vševedka aj vicevševedka pre rok 2019 ostáva v Čadci. Z liptovskej knižnice sa najlepšie umiestnila Michaela Jusková zo 4.E na 4. mieste.

knizvsevedtitul

Fotoalbum

11
Nov

Zlatý drak 2019 priletel aj k nám

Malí umelci z 3.B Monika Hricová, Sofia Puklová, Bianka Pukajová a zo 4.B Gabriel Bartoš, Kristína Silleová, Martin Zuskin, Melisa Sliacka, Jasmína Zubajová sa zapojili do piateho ročníka Medzinárodnej detskej výtvarnej súťaže. V silnej konkurencii 800 prác z piatich krajín: Rusko, Maďarsko, Poľsko, Česko a Slovensko, zvíťazili v kategórii kolektívnych prác ZŠ a MŠ.

K tomuto výnimočnému úspechu im srdečne blahoželáme.

titulnazlatydrak

Fotoalbum

08
Nov

Tajomstvá mikrosveta - Týždeň vedy a techniky

Dňa 7.11.2019 sa trieda 5.B rozhodla objaviť mikrosvet pod drobnohľadom mikroskopov. Žiaci absolvovali edukačnú prednášku TAJOMSTVÁ MIKROSVETA, ktorá bola realizovaná v TÝŽDNI VEDY A TECHNIKY. Táto prednáška prebehla v nádherných priestoroch Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši. Bolo skvelé vidieť, ako sa z malých piatačikov stali výskumníci, ktorí bádali, pozorovali a robili si zápisky. Touto cestou sa chceme poďakovať za skvelú akciu a výborný odborný prístup lektorov, ktorí dokázali žiakom odpovedať na ich zvedavé otázky.

titulnatajmikros

Fotoalbum

06
Nov

Medzinárodný deň stromov

20.10. majú sviatok naše stromy. Teší nás, že ich ešte máme, lebo sú nevyhnutné pre život. Pripomínať deťom ich dôležitosť je nevyhnutnosťou, preto sme sa rozhodli poprepájať túto tému na viacerých vyučovacích predmetoch. Výsledok práce našich žiakov, interaktívna výstava, sa nachádza do 15.11. na prvom poschodí. Srdečne na ňu všetkých pozývame.

titulnamedzidenstromov

Fotoalbum

06
Nov

Bratislava

24.10. sa žiaci 9.,8. a 7. ročníka zo ZŠ Bystrická cesta a ZŠ Dončova, ako jediných škôl z Ružomberka, zúčastnili veľmi zaujímavého výletu v Bratislave. Okrem návštevy Bratislavských pamiatok počas krásneho slnečného dňa, sa žiaci vo večerných hodinách zúčastnili zápasu Európskej ligy UEFA medzi Slovanom Bratislava a anglickým klubom Wolverhampton Wandererers. 20 000 detí z celého Slovenska na novom štadióne Tehelného poľa spravilo neuveriteľnú atmosféru. Počas zápasu sa spievalo, fandilo, tancovalo, ale nadväzovali sa aj nové priateľstvá. Pod pedagogickým dozorom pánov učiteľov Tadeáša Lacka, Tomáša Pažítku a pani učiteľky Mariany Hankovej mali deti možnosť zažiť atmosféru najväčšieho európskeho futbalu, ktorú si sami vytvorili. A aj keď sa žiaci  vrátili až v neskorých  nočných hodinách, únava po celom dni určite stála za to.

titulnabratislava

Fotoalbum

06
Nov

Každým slovom krok k umeniu

Vyhodnotenie súťaže Každým slovom krok k umeniu

Už šiesty rok sa konala okresná súťaž Každým slovom krok k umeniu. Nezaháľali sme a zapojili sme sa do tejto súťaže. Zo školského kola sme poslali do troch kategórií najúspešnejšie práce žiakov. V okresnom kole bolo odbornou porotou hodnotených 55 prác v troch kategóriách a zapojilo sa 10 základných škôl okresu Ružomberok.

Darilo sa nám a dôkazom sú ocenenia.

I. kategória

3. miesto: Marko Ďaďo zo 4.E

II. kategória
1. miesto: David Klačko z 5.D

titulnakskku2

III. kategória
1. miesto: Sebastián Gerec z 8.E

titulnakskku1


Víťazom srdečne blahoželáme a dúfame, že naši mladí autori neprestanú písať, ale budú naďalej rozvíjať svoj talent.


04
Nov

Október - mesiac úcty k starším

Každoročne v mesiaci október, keď príroda naberá krásu jesene, prejavujeme všetci svoju pozornosť a úctu našim starým rodičom, babičkám, deduškom. Skôr narodeným, ktorých vlasy sú postriebrené šedinami a ich konanie obohatené veľkými životnými múdrosťami. Aj naši žiaci prvého stupňa pozvali svojich starkých do svojich tried, aby ich poctili svojou návštevou a prečítali im zo svojich obľúbených kníh a porozprávali o svojich spomienkach, keď oni sedeli v školských laviciach. Boli pre nich nefalšovaným obohatením, zdrojom tradície a skúseností.

Ďakujeme za Vašu návštevu!

titulnaomukst

Fotoalbum

04
Nov

Medzinárodný deň školských knižníc 2019

Aj tento rok sme sa zapojili do Medzinárodného dňa školských knižníc. Tohoročná téma Medzinárodného dňa školských knižníc bola „Inšpirujúci žiaci, tvorivá myseľ: 145. výročie narodenia Jozefa Gregora Tajovského“.

Žiaci 1. a 2. ročníka výtvarne stvárnili príbeh s názvom Prvé hodinky na základe vypočutej ukážky.

Žiaci 3. a 4. ročníka urobili osnovu diela a oboznámili sa so životom J. G. Tajovského.

Pri tejto príležitosti si deviataci pripravili prezentáciu, v ktorej ostatných žiakov oboznámili so životom a tvorbou Jozefa Gregora Tajovského. Na základe vypočutého vybraní žiaci zastupovali svoju triedu v kvíze o živote a tvorbe tohto spisovateľa. Víťazom sa stala 6.E, ktorej srdečne blahoželáme.

Po prezentácii sa žiaci 2. stupňa venovali divadelným hrám J. G. Tajovského a rozboru jeho diela.

titulnadenkniz

Fotoalbum

22
Oct

Druháci v Galérii Ľudovíta Fullu

16.10. 2019 druháci navštívili Galériu Ľudovíta Fullu, aby v nej školský vzdelávací program napĺňali netradične. Žiaci pri stretnutí s originálom umeleckého diela si rozširovali vedomosti z matematiky, slovenského jazyka, prvouky a výtvarnej výchovy. Projektové vyučovanie podporilo rozvoj kreativity, priestorového vnímania prispelo k budovaniu vzťahu k umeniu. Žiaci spoznali život a dielo Ľudovíta Fullu, oboznámili sa s jeho domovom. Poprechádzali sa po všetkých miestnostiach v jeho byte. Videli, ako diela umelca inšpirovali mladých tvorcov, ktorí vytvárali mediálnu hru. Hľadali piktogramy. Vďaka galerijnému pedagógovi Jozefovi Matuškovi a jeho ochote odpovedať na zvedavé otázky, druháci spoznali knihy, ktoré ilustroval Ľudovít Fulla, zistili, kde sa nachádza najstarší aj najmladší obraz, ktorý je vystavený v galérii.

titulnadruhacifulla

Fotoalbum

18
Oct

Šarkaniáda na Bystrickej

V stredu, 16. 10. 2019 sa na ZŠ Bystrickej konala pekná akcia s názvom Šarkaniáda. Deti zo všetkých oddelení ŠKD si priniesli svojich šarkanov a spoločne sa preháňali krížom-krážom po školskom dvore. Počasie nám prialo, preto farebné šarkany lietali krásne vysoko. Na konci akcie deti dostali diplomy, ktoré si mohli vyfarbiť podľa vlastných predstáv.

titulnasarkaniada

Fotoalbum

Učiteľ ské

Kto je online

We have 23 guests online