Upútavka

V stredu 20. novembra 2019 sa uskutoční

testovanie žiakov 5. ročníka ZŠ

(T5 2019).

Bleskovka

V stredu 20.11.2019 sa na Bystrickej ceste uskutočnia konzultačné hodiny

v čase od 15.30 do 17.00hod.

27
May

Od mlieka k plastu

Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších zložiek plnohodnotnej ľudskej výživy. V spolupráci s učiteľkami chémie sme pripravili ochutnávku mlieka a mliečnych výrobkov pre našich žiakov j zaujímavé pokusy, ktoré poukázali a vyzdvihli vlastnosti mlieka a inšpirovali žiakov k tomu, aby mlieko zaradili do každodennej súčasti života.

mlie

Fotoalbum

24
May

Čerstvé hlavičky

Milí rodičia a priatelia školy,
25.apríla 2019 odštartoval projekt „ Čerstvé hlavičky“ , ktorého cieľom je podporiť zdravé stravovanie a zvýšenie konzumácie čerstvého ovocia a zeleniny na základných školách. Naša škola je už do tohto projektu zaregistrovaná a môžete za ňu hlasovať v termíne od 25. 4 do 5. 6. 2019. Zahlasovať môžete registráciou pokladničného bloku z nákupu v predajni Kaufland na webovej stránke www. cerstvehlavicky.sk. Pri registrácii si treba vyhľadať našu školu. Jeden pokladničný blok sa rovná jeden hlas a za deň môžete hlasovať viac krát. Prípadne môžete pokladničné bločky dať vášmu dieťaťu a zaregistrujeme ich sami. Žiaci našej školy môžu vyhrať čerstvé ovocie alebo zeleninu počas celého školského roka 2019/20.

7nTDlOrzd0Q

Hlasujte za našu školu
(klikni)

23
May

Keramika pre deti – tvorivá dielňa

Žiaci 2.E a 3.G z Dončovej sa 07.05.2019 zúčastnili tvorivej dielne s pánom Marekom Novotňákom. Cieľom bolo zvyšovať kreativitu a zručnosť detí, a tiež aj prehlbovať ich záujem o tvorivú činnosť. Deti sa tak zábavnou formou dozvedeli základné informácie o keramike, o práci s hlinou, o výrobných postupoch a priamo pod svojimi rukami videli výsledky svojej práce. Vyrábali 3D postavičky podľa vlastnej fantázie. Pod prstami sa im menila hlina na strašidielka, vodníkov, šašov, zvieratká… Najskôr si vytvarovali guľu, do ktorej následne urobili otvor (ako keby vznikla miska). Postavičky museli byť vo vnútri duté, aby nepopraskali, keď budú schnúť približne dva týždne. Keby sme hlinu dali vypáliť do špeciálnej pece, nemuseli by byť duté. Vzniknuté diela sme uložili do pripravenej nádoby, kde musia „odpočívať“ približne dva týždne. Potom ich ešte domaľujeme a nalakujeme. Svojimi výtvormi môžeme obdarovať svojich blízkych.

6

Fotoalbum

23
May

Futbalmania

Vo štvrtok 16. mája 2019 v rámci projektu Futbalmania navštívili pracovisko Dončova ružomberskí futbalisti. Medzi žiakov 1.D, 2.D, 3.D, 3.G a 4. zavítali futbalisti Dalibor Takáč a Matúš Kmeť, ako aj mládežnícki tréneri Róbert Hazucha a Ambróz Zuzák. Deti na úvod kládli otázky hráčom, nasledovala súťaž o sladkú odmenu, v ktorej si lepšie počínal tím Dalibora Takáča a na záver prišla na rad autogramiáda. Rozlúčili sme sa spoločnou fotografiou a pozvaním žiakov na ich posledný domáci zápas s Dunajskou Stredou.

https://www.mfkruzomberok.sk/clanek.asp?id=5721

fuman

Fotoalbum

23
May

Majstrovstvá Slovenska v gymnastickom štvorboji dievčat a chlapcov základných škôl 2019

Naši žiaci z gymnastického krúžku sa zúčastnili po prvýkrát na Majstrovstvách Slovenska v Gymnastickom štvorboji v Dubnici nad Váhom v dňoch 14.05.2019 - dievčatá a 15.05.2019 - chlapci. Konkurencia bola veľká od okresného, cez krajské kolo až po majstrovstvá Slovenska. Teší nás, že sa dostali až tak ďaleko. Žiaci súperili so žiakmi z gymnastických oddielov, klubov, škôl zameraných na gymnastiku. Majstrovstvá boli v Základnej škole P. Demitru pod záštitou ministerstva školstva. Reprezentantom našej školy srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov v ďalších súťažiach.

Bystrická cesta: Adam Antol, Filip Klačko, Tomáš Ján Reisinger, Erik Štork, Patrik Weidlich

Tréner: Mgr. Martin Tabak

Dončova: Dominika Pažítková, Alžbeta Svrčanová, Michaela Hricová, Nela Saláková, Michaela Jusková

 

Tréner: PaedDr. Mariana Hanková

 

https://blog.i-dca.sk/majstrovstva-slovenska-v-gymnastickom-stvorboji-2019/

G8

Fotoalbum

16
May

LETNÉ POBYTOVÉ TÁBORY

V rámci zapojenia našej školy v projekte IT Akadémia majú žiaci II. stupňa možnosť zúčastniť sa bezplatne niektorého z ponúknutých pobytových letných táborov zameraných na prírodné vedy, informatiku a robotiku. Bližšie informácie, podmienky a tiež prihlášku nájdete na stránke: http://itakademia.sk/letne-pobytove-tabory/ alebo u pani učiteľky Štefánekovej.

16
May

Druhé miesto v okresnej výtvarnej súťaži

Okresné riaditeľstvo HaZZ  v Ružomberku a CVČ  ELÁN – oddelenie techniky a prírodovedy v Ružomberku aj v šk. roku 2018/2019 vyhlásili okresnú výtvarnú súťaž ku Dňu hasičov. Do súťaže sa prihlásilo 217 prác, z toho 118 bolo v prvej kategórii. Našej žiačke z 1.B triedy Dorotke Kubačkovej sa podarilo v kategórii žiakov z prvého až štvrtého ročníka získať krásne druhé miesto. Srdečne jej blahoželáme a ďakujeme za úžasnú reprezentáciu.

hasi

Fotoalbum

16
May

IT AKADÉMIA – VZDELÁVANIE PRE 21.STOROČIE

Našej škole , ktorá je zapojená do národného projektu IT Akadémia  , sa podarilo získať  IT Science Lab. Ten obsahuje viaceré moderné technologické vybavenie. Národný projekt IT Akadémia má zlepšiť vzdelávanie v oblasti informatiky a prírodných vied. Má vytvoriť efektívny model vzdelávania a prípravy mladých ľudí pre aktuálne i perspektívne potreby vedomostnej spoločnosti . Na hodinách chémie a fyziky sa nám už podarilo „prebudiť“  niektoré zariadenia. Žiakov práca s týmto moderným vybavením oslovila a motivovala .  Veríme , že si nájdu touto cestou pozitívny vzťah k prírodovedným predmetom.

itlab

Fotoalbum

13
May

Sme tretí v kraji...

Naši chlapci úspešne reprezentovali našu školu na krajskom kole vo volejbale. Po ťažkých bojoch naši chlapci na turnaji obsadili krásne 3. miesto. Našim reprezentantom ďakujeme a gratulujeme.

voleje

13
May

29. ročník Slávika Slovenska 2019

Dňa 7. mája 2019 sa v Kine Kultúra v Ružomberku uskutočnilo okresné kolo 29. ročníka celoslovenskej speváckej súťaže detí a mládeže v interpretácii ľudovej piesne Slávik Slovenska 2019, na ktorom sa predstavilo 35 finalistov. Žiaci našej školy Sofia Pajunková v prvej kategórii obsadila 1. miesto a bude nás reprezentovať na krajskej súťaži v Žiline. Rafael Loncko obsadil v druhej kategórii 3.miesto

slv

slk2

10
May

FINÁLOVÝ TURNAJ MINIBASKETSHOW 2018/2019

Päť úspešných postupujúcich družstiev z regionálnych kôl po celom Slovensku si zmeralo sily vo vzájomných zápasoch počas finálového turnaja projektu SBA Minibasketshow v školskom roku 2018/2019. 

Športová hala extraligového klubu BK Inter Bratislava, ktorá nesie nový názov Eurovia Aréna, sa stala dejiskom zaujímavého doobedia plného radosti, fandenia, športu, stala sa symbolom zdravého životného štýlu, ktorý by sme radi videli u väčšiny našich detí. 

Tento ročník projektu bol určený žiakom a žiačkam základných škôl s rokom narodenia 2009 a mladších. Piatich regionálnych kôl, ktoré sa postupne konali v Bratislave, Seredi, Žiari nad Hronom, Poprade a Ružomberku sa zúčastnilo a do minibasketbalového šialenstva sa zapojilo takmer 700 chlapcov a dievčat z celého Slovenska.  

Záverečné poradie na stupňoch víťazov:

  1. 1.miesto. ZŠ J. Fándlyho – Sereď
  2. 2.miesto: ZŠ Bystrická – Ružomberok
  3. 3.miesto: ZŠ Bystrická – Banská Bystrica                                                          

Naša škola opakovane získala pohár a strieborné medaily za 2. miesto. Len jeden jediný bod chýbal nášmu kolektívu k víťazstvu v zápase proti Seredi. Tá však nastúpila, na rozdiel od našej školy, s väčším počtom chlapcov ako dievčat.

Dievčatá a chlapci, ktorí reprezentovali našu školu v Bratislave, majú nezabudnuteľné športové zážitky zo zápasov v turnaji. Určite si uchovajú aj emócie a poznania z prehliadky starého mesta, kde podľa reakcií žiakov mala najväčší úspech socha legendárneho Čumila.

Súpiska nášho družstva:

Praženicová Petrana

Šušová Ema

Kuracinová Natália

Dobáková Zorka

Grejtáková Lenka

Horváthová Lucia

Škutová Paulína

Chovanová Laura

Lauková Diana

Cibík Matúš

Švichký Tomáš

Domiter Nikolas

Chocheľ Marcel

Vozník Šimon

Horváth Jakub

Kuracina Martin

Hoferica Norbert


Tréneri: Bieliková Iveta

            Šaffo Ladislav

            Tabak Martin

Dúfame, že z našich malých športovcov nevyprchá elán a športové nadšenie a budú sa naďalej venovať športu i reprezentovať našu školu.

baskt

Fotoalbum

02
May

Krajské kolo v gymnastickom štvorboji ZŠ

Žiakom Základnej školy Bystrická cesta sa podarilo zvíťaziť v krajskom kole G4. Dňa 30.04.2019 sa umiestnili na krásnom 1.mieste. Postupujú na školské majstrovstvá Slovenska v gymnastickom štvorboji žiačok a žiakov základných škôl v školskom roku 2018/2019. Na ich výsledky sme veľmi hrdí a tešíme sa celoslovenskú súťaž konanú v dňoch 14. a 15.05.2019 v Dubnici nad Váhom. Všetkým žiakom blahoželáme.

Bystrická cesta - chlapci C skupina:

Adam Antol, Filip Klačko, Tomáš Ján Reisinger, Erik Štork, Patrik Weidlich                                      

Tréner: Mgr. Martin Tabak

Dončova - dievčatá A skupina:

Dominika Pažítková, Alžbeta Svrčanová, Michaela Hricová, Nela Saláková, Michaela Jusková

Tréner: PaedDr. Mariana Hanková

Majstrovstvá Slovenska sa uskutočnia 14.05. dievčatá a 15.05.2019 chlapci v Dubnici nad Váhom. Všetkým držíme palce Wink

gzm

Fotoalbum

02
May

MEDZNÍKY DRUHEJ SVETOVEJ VOJNY

17.4. 2019 sa na ružomberskej radnici uskutočnil vedomostný kvíz s názvom „Medzníky druhej svetovej vojny“. Organizovali ho Oblastná organizácia Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov, Mesto Ružomberok a Komisia školstva. Zameranie kvízu bolo na bitky počas 2. svetovej vojny, Slovensko a 2. svetová vojna a holokaust. Víťazom sa stali naši žiaci – Boric Babic a Tomáš Klučka, ktorí postúpili na oblastné kolo do Banskej Bystrice. Za úspešnú reprezentáciu školy im patrí vďaka a prajeme im veľa úspechov aj v ďalšom kole.

medy

02
May

MATEMATICKÉ SÚŤAŽE

Aj v tomto školskom roku sme sa úspešne zapojili do matematických súťaží. Tu sú výsledky:

Pytagoriáda – okresné kolo:

5. ročník – Richard Jusko – 3. miesto , úspešní riešitelia: Michal Lazík (4), Adam Pongrácz, Karolína Budveselová, Magdaléna Manťová, Gréta Matejová, Silvia Javorková

7. ročník – Alexandra Kotlínová – 2. miesto

8. ročník – Dorota Jankovičová – 3. miesto

Matematická olympiáda – okresné kolo

5. ročník – Sofia Penjaková – 4. miesto, úspešní riešitelia: Michal Lazík, Laura Marenčíková

7. ročník – Damián Karniš – 2. miesto

Blahoželáme!

diplas
02
May

BIOLOGICKÁ OLYMPIÁDA

V okresnom kole biologickej olympiády sa súťažilo v botanike a zoológii  (v CVČ Elán), teoreticko – praktickej časti a projekte (na ZŠ Zarevúca a ZŠ Klačno).


Teoreticko-praktická časť:

Kategória C (žiaci 8.-9. Ročníka) – úspešní riešitelia: Dorota Jankovičová, Samuel Michlík, Paulína Podobová

Kategória D (žiaci 6.-7. Ročníka) – Tatiana Prílepková – 3. miesto , úspešní riešitelia: Nina Janovcová, Liliana Legerská, Desiree Julia Ault


Botanika: Ingrid Oravcová – 1. miesto, Dorota Hanulová

– 2. miesto, Valentina Rassu – 3. miesto


Zoológia:  Tomáš Hradský – 3. miesto


Projekt:  téma Vermikompostovanie - Gréta Matejová – 1. Miesto

Všetkým blahoželáme a botaničkám držíme palce v krajskom kole!

Bio

02
May

NETRADIČNÁ HODINA BIOLÓGIE

Hodina biológie sa nemusí vždy vyučovať len tradičnými metódami. Žiaci 5.E triedy si vyskúšali vyučovanie biológie iným spôsobom – neučili sa v triede, ale priamo v areáli Hrabova. Témou bolo poznávanie rastlín a živočíchov v Hrabovskej priehrade a v jej okolí. Žiaci v skupinách zistili a zhromaždili informácie o danej lokalite, zdokumentovali priame pozorovanie fotografiami a videom. Prečo práve Hrabovo? Táto nádrž poskytuje rekreačné využitie pre jej návštevníkov, no hlavne je to vodný biotop pre živočíchy. Každoročne sa stavajú fóliové zábrany, ktoré usmerňujú pohyb žiab do tzv. žabochodov. Žiaci vybavení vedierkom, rukavicami a sáčkami, pomohli prenášať obojživelníky (konkrétne ropuchu bradavičnatú) cez cestu do vodnej nádrže. Okrem toho pozbierali aspoň časť odpadov, ktoré tam zanechali nezodpovední turisti. Požadovaným výstupom z tejto hodiny bolo zhotovenie plagátu (alebo prezentácie) a odprezentovanie pred spolužiakmi.

priro
Fotoalbum

30
Apr

Deň Zeme v ŠKD

V mesiaci apríl prežili deti spolu s pani vychovávateľkami krásne slnečné popoludnie, kde s radosťou pomáhali tým, že poupratovali a vyčistili školský dvor od odpadkov a nečistôt.

dzy

Fotoalbum

30
Apr

Shakespear's memorial

Vo štvrtok 25.4.2019 sa žiaci 5. - 9. ročníka zúčastnili na pilotnom ročníku súťaže Shakespear's memorial, ktorá vznikla na počesť významného anglického dramatika Williama Shakespeara. Žiaci ochotne súťažili v prednese poézie alebo prózy a podaril sa im nemalý úspech.

Kategória 5. - 6. ročník 
Nella Žúborová

Kategória 7., 8. - 9. ročník

Tobiáš Fidrik - 3. miesto
Samuel Michlík

Karin Petráková - 2. miesto

Víťazom srdečne blahoželáme a ďakujeme za vynikajúcu reprezentáciu našej školy. Ostatných povzbudzujeme k čítaniu a k samoštúdiu cudzojazyčnej literatúry. Budúci rok budú môcť opäť skúsiť šťastie!


shk

Fotoalbum

26
Apr

AKO SPRÁVNE TRIEDIŤ ODPAD

V utorok 16.4. si deti 1. stupňa doslova vychutnali zábavno - edukatívne predstavenie AKO SPRÁVNE TRIEDIŤ ODPAD s rozprávkovými postavičkami známej hereckej dvojice Tárajko a Popletajka z Rozprávkova. Zaujímavý bol aj nafukovací 3 metrový maskot - medveď a profesionálny triedič odpadu - veverička.
Počas predstavenia deti zažili množstvo zábavy, so zvieratkami vyčistili les a pritom si spolu zaspievali a zatancovali. Aj tí najmenší pochopili, čo máme robiť, ako to máme robiť a prečo to máme robiť, aby sa nám všetkým na našej planéte Zem dobre žilo.

separ
Fotoalbum

25
Apr

Vzácna návšteva z Čiech

Dňa 25.4.2019 sme privítali na elokovanom pracovisku na Dončovej ulici prodekanku Mgr. Danielu Vrabcovú, Ph.D. z Univerzity v Hradci Králové a vedúcu katedry špeciálnej pedagogiky a logopédie Mgr. Zuzanu Truhlářovú, Ph.D., ktoré sa zaujímali o výchovno - vzdelávací proces na našej škole, jeho inovatívne formy a o alternatívne vzdelávanie žiakov so všeobecným intelektovým nadaním. Bol to prvý krok pre našu ďalšiu spolupácu.

navsteva

Fotoalbum

24
Apr

Biblická olympiáda

12. apríla 2019 sa v EZŠ v Liptovskom Mikuláši uskutočnilo seniorátne kolo Biblickej olympiády Liptovsko-oravského seniorátu. Našu školu reprezentovali Ninka Obtulovičová z 5.E triedy, ktorá skončila na krásnom 3. mieste a Dianka Brtáňová z 3.D, ktorej sa podarilo umiestniť na 7. mieste. Obom dievčatám blahoželáme a ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.

str3

str2

17
Apr

OŽaZ trochu inak

Vďaka študentom Strednej zdravotnej školy Márie Terézie Schérerovej, ktorý nám pre siedme ročníky zdravotnú prípravu spestrili aj predviedli bol to nevšedný zážitok. Naši žiaci sa dozvedeli, ako odborne poskytnúť prvú pomoc pri šoku, protišokové opatrenia, ako znehybniť otvorenú zlomeninu. Čo robiť pri masívnych krvácaniach z tepny. Správnu masáž srdca aj umelé dýchanie si mohli vyskúšať vlastnými rukami. Dúfame, že tieto poznatky nebudú musieť použiť v praxi.

ozas

Fotoalbum

17
Apr

Deň Zeme

15.4.2019 prišli žiaci do školy v modrom a zelenom oblečení, aby spoločnými silami vytvorili NAŠU ZEM. Cieľom bolo uvedomiť si, že zatiaľ je ešte modro-zelená, ale či taká ostane, je len na nás. Od nás záleží, čo s ňou urobíme, ako sa postavíme k problémom znečisťovania a k jej ochrane.


DSC_0184_1

IMG_0141

12
Apr

Beseda so strážcom Národného parku Veľká Fatra

V utorok, 9.4.k nám do školského  klubu zavítal pán Gejdoš. Poučil nás o tom ako sa zachovať keď nájdeme zranené zviera alebo opustené mláďa. Priblížil nám prácu strážcov parku - sledujú hniezdiace dravce, pozorujú pohyb zverí,  chránia ju pred pytliakmi. Zranené zviera, vtáka ošetrujú v záchrannej stanici v Zázrivej. Pozreli sme si videá z pozorovania medveďa, nočné zábery pohybu vlka a rysa pred fotopascou. Príroda Veľkej Fatre je krásna a divoká, máme byť na čo hrdí a je potrebné chrániť si tento poklad okolo nášho mesta.

ps2

Ps1
12
Apr

Deň narcisov

Dňa 11. 4. 2019 ulice miest a obcí v jediný deň v roku zaplavili žlté narcisy. Každý, kto si narcis pripol na svoj odev, týmto gestom vyjadril podporu a spolupatričnosť s tými, ktorí bojujú s rakovinou. Deň narcisov je jedinečná verejno-prospešná zbierka Ligy proti rakovine a tento rok sa konala už po už 23-krát. Vhodením dobrovoľného príspevku do pokladničky dobrovoľníkov z našej školy ľudia pomohli vyzbierať finančné prostriedky na konkrétnu praktickú pomoc onkologickým pacientom a ich rodinám na celom Slovensku. Žiakom našej školy sa podarila vyzbierať 1285.08 eur.

nar2

Fotoalbum

12
Apr

Okresné kolo v gymnastickom štvorboji žiakov a žiačok ZŠ

Dňa 11.04.2019 sa uskutočnilo okresné kolo v gymnastickom štvorboji na Základnej škole Zarevúca. Celkovo sa zúčastnilo deväť základných škôl – 135 žiakov. Súťažili na štyroch stanovištiach (akroba, výskok na švédsku debnu kat. A/preskok cez kozu kat. B, C, zostava na lavičke/beh, šplh chlapci, hrazda). Žiaci boli zadelení do troch kategórií (A – 1., 2., 3.ročník, B – 4., 5., 6.ročník, C – 7., 8., 9.ročník). Základná škola Bystrická cesta dosiahla nasledovné umiestnenia:

Bystrická cesta: 1. miesto chlapci C kategória

                           2. miesto dievčatá C kategória

                           3. miesto chlapci B kategória

Tréner: Mgr. Martin Tabak

 

Dončova: 1. miesto dievčatá A kategória

Tréner: PaedDr. Mariana Hanková

 Všetkým žiakom blahoželáme. Tí, ktorí sa umiestnili na prvých miestach postupujú do krajského kola.


gzym

Fotoalbum

Učiteľ ské

Kto je online

We have 207 guests online