Čo nás čaká

Hurá prázdniny !!!


slunicko1

ChildrenBleskovka...

oznamprazdniny


13
May

Zelený EKO týždeň

Na ZŠ Bystrická sme si užívali Zelený EKO týždeň. Celý týždeň sa uskutočňovali rôzne akcie a eko- aktivity. Počas tohto obdobia (na chodbách školy a vo vestibule na Bystrickej a Dončovej) mali možnosť žiaci a tiež ich rodičia zhliadnuť výstavu žiackych projektov a výtvarných prác so „zeleným“ zameraním. Žiaci vyrobili krásne Ekoplagáty, na ktoré využili aj separovaný materiál.  Prostredníctvom plagátov priblížili problematiku separovania, tiež sa zamerali na to, ako správne separovať alebo aký je rozdiel medzi čistým a znečisteným prostredím. Žiaci  mali možnosť vidieť modelovú situáciu znečisteného podvodného sveta. Na výstave bolo možné zablúdiť do Ekokrajinky alebo do Ekolesa. Celú výstavu strážili plastový panáčik Plastáčik a papierový robot Papierko. 
Celý týždeň nám niečo nové prinášali tematicky zamerané rozhlasové relácie.
IMG_6833


Fotoalbum 

10
May

Vlakom do múzeí a galérií

Aj v tomto školskom roku sme využili možnosť cestovať „Vlakom do múzeí a galérií“ a s triedami 5.A, 6.B a 8.A sme sa vydali v posledný aprílový deň objavovať krásy našej prírody do Tatier. Navštívili sme Múzeum TANAPu v Tatranskej Lomnici, ktoré patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá svojho druhu na Slovensku.  V malej kinosále sme mali možnosť vidieť film o krásach tunajšej fauny a flóry,  oboznámili sme sa s charakterom tatranskej prírody, s jej ochranouvlak, s dejinami sprístupňovania Tatier a prezreli sme si zaujímavú prírodovednú expozíciu. Spojili sme príjemné s užitočným a strávili nezabudnuteľný deň v podmanivom prostredí. Už teraz sa tešíme na ďalšie miesta, ktoré  budeme môcť spoznávať.

Exkurzia

06
May

Deň objatí

30. apríla sme sa všetci spoločne zasmiali v kine na animovanej rozprávke Krúdovci, my prváci sme  sa umelecky  ďalej vyžili aj v múzeu,  zahnali sme teplo výbornou zmrzlinou, a potom to prišlo. V meste sa rozdávali objatia zadarmo. Bol totiž Deň objatí. Každý kto chcel mohol „dostať“ objatie zadarmo.  Tak sme sa objímali a objímali. Ako sme boli informovaní objatia podporujú vyplavovanie dôležitého hormónu (oxytocínu), ktorý potláča pocity úzkosti, osamelosti, izolácie aj zlosti. Ak zotrváme v objatí určitý čas, zdvihne sa nám hladina ďalšieho hormónu (serotonínu), čím sa nám zlepší nálada a nadobudneme pocity šťastia. Objatie tiež posilňuje imunitný systém. Preto sme oslávili tento deň s objatiami, ktoré sme dostali a ktoré sme potom aj rozdávali.  Tak do objatia priatelia  :)
Objatie

02
May

Exkurzia v Slovenskej sporiteľni

Dňa 30. apríla 2013 sa žiaci 9. B v rámci občianskej náuky čitateľskej a finančnej gramotnosti zúčastnili exkurzie v Slovenskej sporiteľni v Ružomberku. Žiaci sa oboznámili o kreditných a debetných kartách, úveroch, osobných účtoch, bankových produktoch pre mladých a pod.  Mnohým žiakom sa povolanie bankového pracovníka zapáčila a v budúcnosti by radi pracovali v tejto alebo podobnej inštitúcii.
MONEY

02
May

Biologická olympiáda

Dňa 16.apríla 2013 sa uskutočnilo obvodné kolo biologickej olympiády - kategória E. Našu školu reprezentovala Zuzana Gállyová ( 6.D ), ktorá obsadila krásne 2. miesto a postupuje tak do krajského kola.

Srdečne blahoželáme!

diplom_Gal

26
Apr

Letný prázdninový tábor

Naša  ZŠ usporiada aj tento rok v dňoch 2. 7. - 12. 7. 2013 LETNÝ PRÁZDNINOVÝ TÁBOR na alokovanom pracovisku Dončova 4.
Cena: 3€ / deň ( stravná jednotka, vstupy, materiál ).
Bližšie informácie a prihlášky u triednych učiteľov.

25
Apr

VYHODNOTENIE FOTOGRAFICKEJ SÚŤAŽE

V súťaži fotografií s názvom “ KRÁSA PRÍRODY OKOLO NÁS“ odvzdávame na konci ZELENÉHO TÝŽDŇA diplomy všetkých zúčastnených a touto cestou ďakujeme za príspevky žiakom aj rodičom. Všetky fotografie si môžete pozrieť na stránke školy a posúďte sami - dá sa z tejto krásy vybrať tá naj ..... fotka? A tu sú údaje od autorov.

 

kategória: žiak

Kategória: rodič

Jakub Kukliš.

Názov fotografie: "makové pole" v Ludrovej
autor: Andrea Sliacka
trieda: 3.B

Peter Krett

Nazov fotografie: Tatry naše malebné
Trieda: 1.A (Sophie Krettová)

Dorotka Kubáňová,

Názov fotografie: zima 2013

Trieda: 3.E,

Iveta Antolová 

názov fotografie: Slniečka :)

trieda: 2.E (Barborka Antolová)

FILIP KUBÁŇ

Názov fotografie: február 2013

trieda: 7.D

Albín Antol

názov fotografie : Na Šípe

trieda: 4.E (Matúš Antol )

Dominika Ladňáková 

Názov fotografie: šútovské vodopády 
trieda: 5.B

 

MATÚŠ ANTOL

názov fotografie:  stromy okolo nás

trieda: 4.E

 

BARBORKA ANTOLOVÁ

názov fotografie: sila prírody

trieda: 2.E

 

Anna Beňová

názov fotografie: Zelená krása

trieda :9.A

 

Fotoalbum

25
Apr

Kráľ detských čitateľov - Romana Moravčíková!

Dňa 23. apríla 2013 sa v Mestskej knižnici konal V. ročník literárno-vedomostnej súťaže Kráľ detských čitateľov. Žiaci prvého a druhého stupňa základných škôl si prišli „zmerať sily“ v troch kolách. Prvé kolo odštartoval vedomostný test pripravený na základe tém zo zoznamu prečítaných kníh. V druhom kole čakal na žiakov vedomostný kvíz zo života a diela spisovateľov (K. Bendová, M. Hlušíková, R. Dahl) a témy z nášho mesta a knižnice. Tretia disciplína bola zameraná  na propagáciu obľúbenej knihy v ľubovoľnej forme (výtvarná, textová, hudobná, divadelná).
king_01_clip1

Našu školu reprezentovali štyri žiačky: Kristína Konderíková (8.A), Romana Moravčíková (8.A), Nikola Resutíková (7.E) a Zuzana Lipničanová (7.E).

V tomto roku sa našim žiačkam podarilo uspieť hneď v dvoch kategóriách. Špeciálnu cenu získala Nikola Resutíková za výbornú propagáciu obľúbenej knihy. A to najdôležitejšie na záver – Kráľom detských čitateľov 2013 sa stala ROMANA MORAVČÍKOVÁ, ktorá si prvenstvo obhájila aj v minulom roku.

GRATULUJEME a všetkých dievčatám ďakujeme za reprezentáciu našej školy.
Diplom_moravkova


FOTOALBUM

25
Apr

Obvodné kolo Hviezdoslavov Kubín

Dňa 11. a 12. apríla 2013 sa uskutočnilo v Centre voľného času Elán v Ružomberku obvodné kolo súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy 59. ročníka Hviezdoslavov Kubín. Zúčastnili sa na ňom aj naše žiačky – Eva Machová (9.B), Karolína Marčeková (9.F), Mária Šefránková (6.B) a Nikola Resutíková (7.E).

V II. kategórii – poézia sa z počtu 79 účastníkov umiestnila na krásnom 2. mieste naša žiačka Nikola Resutíková (7.E).

Gratulujeme!
22
Apr

Divy liptova

Dňa 19. apríla 2013 sa uskutočnila v Liptovskom múzeu v Ružomberku vernisáž a slávnostné odovzdávanie vecných cien a diplomov 7. ročníka regionálnej súťaže prehliadky výtvarných prác, detí a mládeže LIPTOV 2013. Do súťaže sa zapojila aj naša ZŠ. Z 332 prác porota v zložení: doc. akad. mal. Pavol Rusko, Art. D; PaedDr. akad. mal. Marta Bošelová; Mgr. Jurij Backov vybrala tie najlepšie a medzi nimi nechýbali ani naše práce.

                     1. Kategória ( 6 - 8 rokov )

1. miesto: Natália Valachová 3.B - Bystrická cesta
2. miesto: Veronika Mišátová 3.B- Bystrická cesta

                     2. Kategória ( 9- 12 rokov)

2. miesto: Anna Gállyová 3. D - Dončova

Víťazkám srdečne blahoželáme!!!

Ostatných pozývame na vernisáž, ktorá sa v Liptovskom múzeu koná do 31. mája 2013. 
Na vernisáži sú vystavené aj úspešné práce ďalších našich žiakov:
                      Dávid Omasta 1.C

                      Kolektívna práca 1.A

                      Martin Kalina 2.A

                      Bronislava Slimáková 3.B

                      Tamara Herbstová 3.B 

P1020612

FOTOALBUM

18
Apr

Slávik 2013

Dňa 17.4. 2013 sa v školskej knižnici na Dončovej ulici uskutočnilo školské kolo speváckej súťaže Slávik 2013. Spomedzi 34 súťažiacich porota vybrala nasledovných víťazov:
 
slavik1
         1. kategória - 1. až 3. ročník 
2. miesto - Saskia Borovská 2.B
                Zuzana Duffková 3.E                 
3. miesto - Desiree Plávková 1.E
 
        2. kategória - 4. až 6. ročník
1.miesto - Adela Almašiová 4.E
2. miesto - Daniel Filek 5.E
3. miesto - Zuzana Gállyová 6.D
 
       3. kategória - 7. až 9. ročník
1. miesto -  Soňa Slimáková 9.A
2. miesto -  Ester Bobulová 9.D
3. miesto - Miroslava Demková 8.E
 
Srdečne blahoželáme 
Slavik_2013
17
Apr

Fotosúťaž

U nás, na ZŠ Bystrická, budúci týždeň budeme mať akciu s názvom Zelený týždeň
(Viac informácií na stránke ŽŠR). V rámci neho vyhlasujeme mini - súťaž pre žiakov našej školy a ich rodičov!

Žiacka školská rada vyhlasuje fotosúťaž s názvom

"Krása prírody okolo nás"


trvá od stredy 17.4.2013 do pondelka 22.4.2013

fotky zasielajte na emailovú adresu:

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

 IPhoto_Icon

FOTOALBUM                                                               

        
Podmienky súťaže sú jednoduché:

- každý žiak sa môže zúčastniť len s jednou fotografiou (za rodinu max 2 fotky – 1 fotka žiak+ 1 fotka rodič)

- fotku treba riadne označiť

  • názov fotografie
  • meno priezvisko autora fotky
  • trieda
  • kategória rodič/ kategória žiak

Výber tých najkrajších fotografií bude zverejnený na stránke školy a samozrejme tí najlepší z vás budú ocenení diplomom. Výsledky budete vidieť na stránke školy už budúcu stredu. Tešíme sa na Vaše príspevky.

Žiacka školská rada

17
Apr

Deň narcisov

Deň narcisov bol v tomto roku síce neprívetivý svojím počasím, ale ako po všetky minulé roky - bol to deň plný pozitívnych emócií, zážitkov a udalostí.

„Prijmite v piatok kvietok nádeje ...“- tak znelo posolstvo, prostredníctvom ktorého sa Liga proti rakovine prihovárala verejnosti s prosbou o podporu Dňa narcisov. V piatok, 12. apríla 2013, sa v uliciach miest a obcí Slovenska uskutočnil už sedemnásty ročník tejto verejno-prospešnej finančnej zbierky, ktorá prebieha len jeden deň v roku.

Do tohto  projektu sa zapája naša škola už 14.-krát. V tomto ročníku sa v ňom angažovalo 25 žiakov a 2 koordinátorky (Mgr. Zdenka Ružičková, Mgr. Alžbeta Valihorová). „Dušou“ tohto projektu v našej škole je Mgr. Zdenka Ružičková a v predošlom ročníku sa jej tímu podarilo vyzbierať rekordných 2 124 €.

Aby  ľudia, ktorým diagnostikovali rakovinu, mali väčšie šance, je potrebné o tejto chorobe nielen rozprávať, ale aj niečo spraviť. Minimum  je pripnúť si žltý narcis, ktorý sa stal kvetom  symbolizujúcim samotnú zbierku, ale i morálnu pomoc a spolupatričnosť s tými, ktorí s týmto ochorením bojujú.

ďakujeme všetkým, ktorí do tejto zbierky prispeli a slávnostne oznamujeme, že výťažok z tohto ročníka bol 1 648,55 €.
daffodil-info1

12
Apr

Dravce

Dňa 11. apríla 2013 sa deti 3.A triedy zúčastnili na tvorivých dielňach v Galérii Ľ. Fullu v Ružomberku. Pod vedením pani Androvičovej deti vyrobili vtáka Orla skalného v 3D forme. Bol to veľmi pekný umelecký zážitok.

Deti 3. A triedy

Na_stranku

FOTOALBUM

11
Apr

Noví čitatelia

Marec je mesiac knihy, to vieme všetci, avšak málokto vie, že aj naši prváci sa pri tejto príležitosti stali čitateľmi Mestskej knižnice v Ružomberku. Žiaci sa dozvedeli veľa zaujímavostí o knižnici a hrdo si domov odniesli nie len Čitateľské preukazy, ale aj prvú požičanú knihu.

Prajeme novým čitateľom, aby s radosťou, ktorú prežívali v tento deň, čítali všetky knihy, a tak spoznávali múdrosť ukrytú v slovách.

Na_vonok

Fotoalbum

11
Apr

Voda bez hraníc

22.3. je svetový deň vody, pri tejto príležitosti   Vodárenská spoločnosť Ružomberok, a.s. v spolupráci so Slovenským vodohospodárskym podnikom, š. p. Žilina a MONDI SCP a.s. vyhlásili výtvarnú súťaž pre žiakov základných škôl okresu Ružomberok na tému Voda bez hraníc. Do tejto súťaže sme poslali 10 prác žiakov našej školy. V prvej kategórii získala druhé miesto Nikola Ištoková z 1.A triedy, ktorej srdečne blahoželáme.
Fotografie z ocenenia najlepších prác , ako aj prácu našej Nikolky si môžete pozrieť tu.
foto_odkazyIMG_6673

Fotoalbum

09
Apr

Interaktívna putovná výstava

„ Energia 3. tisícročia“

Dňa 5. apríla 2013 sa žiaci 5.A triedy zúčastnili veľmi zaujímavej a poučnej interaktívnej putovnej výstavy s názvom „ Energia 3. tisícročia“ na Strednej priemyselnej škole elektrotechnickej v Trnave.

Súčasťou výstavy boli originálne interaktívne exponáty: parný stroj, Stirlingov motor, veterná a fotovoltaická elektráreň, uhoľná baňa, auto na vodík... Žiaci si bicyklovaním na hybridnom bicykli vyskúšali, koľko energie stojí rozžiariť žiarovku. Na zmenšenom modeli úsporného bytu vypátrali miesta, kde všade sa dá s energiou šetriť.

Výstava umožnila žiakom pochopiť dôležitosť a nevyhnutnosť úspor energie a jej cieľom bolo, aby si žiaci uvedomili, že možnosť ako šetriť energiu a ako zmenšiť svoju ekologickú stopu je v rukách každého jednotlivca. Žiaci sa naučili, čo je tepelná a elektrická energia, aký je jej životný cyklus, ako jej využívanie ovplyvňuje životné prostredie, ako šetriť energiou, ako náš životný štýl vplýva na spotrebu a využívanie energie.

Výstava sa nám veľmi páčila a všetkým tvorcom a organizátorom výstavy ďakujeme.

Vstava

Fotoalbum


03
Apr

„NESTAŇME SA HLUPÁKMI“

Posledný deň pred prázdninami vyvrcholil maratón podujatí spojených s marcom- mesiacom  

knihy.“ Projekty o knihách vznikali vo všetkých triedach v priebehu celého mesiaca a podrobnosti

o nich nájdete v tabuľke. Koordinátorkami akcií boli tieto pani učiteľky:


PaedDr. Eva Nováková 1. stupeň  Bystrická cesta

Mgr. Zuzana Salvová  2.stupeň Bystrická cesta

PaedDr. Zuzana Fileková 1. stupeň  Dončova

Mgr. Hedviga Demková - 2. stupeň  Dončova


Slávnostné vyhodnotenie prebiehalo v telocvičniach na Bystrickej aj Dončovej a začínalo slovami:
 

Dnes uzatvárame CELOŠKOLSKÝ PROJEKT marec mesiac knihy  s názvom
 

„nestaňme sa hlupákmi“
 

pretože ako povedal známy pedagóg Jan Amos Komenský:

„Nemilovať knihu, znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom.“
 

 Žiaci predstavili či odprezentovali svoje projekty, pozreli si pripravené divadelné predstavenia. Každá trieda dostala za svoju námahu kľúč od zázračnej truhlice, ktorá skrývala milé prekvapenie pre všetkých. Tiež sme poďakovali našim pánom učiteľom a pani učiteľkám za ich snahu pri našej výchove a vzdelávaní a na záver sme na Bystrickej pobavili na „super klipe“v podaní našich deviatakov.

 

 Žiacka školská rada

Kniha

FOTOALBUM

03
Apr

Oznam ŠKD

Dňa 5.4.2013 bude z technických príčin prevádzka ŠKD na Dončovej do 13.30 hod. a na Bystrickej ceste do 14.00 hod.

Vedúca ŠKD

27
Mar

Noc s knihou - spanie v škole

V piatok si to užili 5.D, 9.F a Žiacka školská rada z Dončovej. Začínali o 18:00 a absolvovali literárne súťaže, kvízy, vžili sa do rozprávkových postáv, súťažili v skupinách, hrali sa spoločenské hry, (pozreli si tiež film), zatancovali si na super diskotéke a hlavne ČÍTALI. Táto noc bola plná zážitkov. Podelia sa aj s vami o tieto zážitky prostredníctvom fotografií.

noc_v_kole

FOTOGALÉRIA

27
Mar

Anglické riekanky a básne

V okresnej súťaži v prednese anglických riekaniek a básní pre deti - Carrol´s Wonderland, sa umiestnil na 2. mieste Marián Janovec zo 4. E.
Blahoželáme
riekanky
27
Mar

Tvorivé dielne v ŠKD

27. marca sa celým ŠKD na Bystrickej ceste a na Dončovej niesla veľkonočná nálada. V ŠKD sa konali tvorivé dielne. Deti vyrábali košíčky, zdobili netradičné vajíčka, zhotovovali zajačikov. 

Ako sa nám to podarilo?? Pozrite si fotoalbum.

Tvorive

Fotoalbum

25
Mar

Čo vieš o hviezdach

Dňa 22.3.2013 sa na elokovanom pracovisku ZŠ Bystrická cesta - ul. Dončova v Ružomberku uskutočnilo okresné kolo súťaže Čo vieš o hviezdach. Zúčastnili sa jej aj naše žiačky deviateho ročníka: Rebeka Dudová, Zuzana Grenčíková a Soňa Slimáková. Súťažiaci si mohli preveriť svoje vedomosti z oblasti tajuplného a zároveň čarovného vesmíru. 

3065484148_782cbe0689_oo_vie_o_hviezdach

Fotogaléria

25
Mar

Deň vody

Náš „Modrý deň“ (Deň vody) sa uskutočnil dňa 22.3. 2012. V tento deň sa žiaci obliekli do modrej farby a v rozhlasovej relácii žiackej školskej rady sme si pripomenuli vzácnosť tejto životodarnej tekutiny. Tu je krátka ukážka z tejto relácie:

Človek sa s vodou stretáva od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života. Voda nás teda sprevádza počas celého života, hoci si to ani neuvedomujeme. Považujeme ju za samozrejmosť a spravidla jej nevenujeme veľkú pozornosť. Bez pochýb je voda najdôležitejšou zlúčeninou na zemskom povrchu. Pokrýva asi 70 % povrchu, dávajúc planéte nádhernú modrú farbu, ktorú vídame na fotografiách z vesmíru.....

De_vody

FOTOGALÉRIA

22
Mar

Obvodné kolo chemickej olympiády

Dňa  15. marca 2013 sme sa zúčastnili obvodného kola chemickej olympiády žiačka Ester Bobulová získala krásne 2. miesto.

                                 Gratulujeme
diplom

 

21
Mar

Oznam ŠKD

Dňa 27.3.2013 v čase od 13.30 do 15.00 hod. sa uskutočnia v ŠKD na Bystrickej ceste a na Dončovej TVORIVÉ DIELNE na tému ,, Netradičné vajíčko,,. Deti zo ŠKD majú možnosť vyrobiť si  rôzne vajíčka na Veľkú noc. Podmienkou zúčastnenia tvorivých dielní je doniesť si vyfúknuté vajíčko.