Projekt nadaní

Na našej škole nájdete okrem klasických tried, aj triedy pre mimoriadne nadané deti. Ide o Projekt alternatívnej starostlivosti o nadané deti PhDr. J.Laznibatovej, CSc.

Prijatie dieťaťa

Po zvážení intelektových schopností dieťaťa rodičmi a pedagógmi predškolského zariadenia, sa informujte o prijatí Vášho dieťaťa do Triedy pre deti so všeobecným intelektovým nadaním na ZŠ Bystrická cesta 14, Ružomberok.

DonovaTriedy pre mimoriadne nadané deti, ide o
Projekt alternatívnej starostlivosti o nadané deti

PhDr. J.Laznibatovej, CSc.

Na škole sú do Projektu zapojené triedy 1. až 9. ročníka.

Začiatok vyučovania: 6,00 hod. – 7,30 hod.
Koniec vyučovania: 11,30 hod. – 17,00 hod.

1.E   Mgr. Sleziaková Viera
2.E   Mgr. Matúšová Ingrid
3.E   PaedDr. Fileková Zuzana
4.E   PaedDr. Panisová Martina
5.E
Mgr. Horváthová Zavadská Jana
6.E
Mgr. Krasuľová Lenka
7.E
Mgr. Babicová Daniela
8.E   Mgr. Jankovičová Darinka
9.E   Mgr. Hedviga Demková

Podľa autorky projektu APROGEN Jolany Laznibatovej intelektovo nadané deti si vyžadujú špeciálny prístup. „Potrebujú inú metodiku učenia a popri vzdelávaní viac pozornosti treba venovať ich výchove. Čím vyššie nadanie dieťa má, tým viac potrebuje podporu a starostlivosť, aby sme ich lepšie pripravili do života," zdôrazňuje Laznibatová. Intelektové schopnosti idú totiž často ruka v ruke s problémami emocionálnymi alebo sociálnymi. Presadzujú seba, bývajú egocentrické, hyperaktívne a niekedy trpia poruchami osobnosti. Preto niektoré napriek svojmu intelektu nedokážu zvládnuť ani základné pravidlá správania sa v škole.
          Na druhej strane, ak rozumovo talentované dieťa nenájde v okolí pochopenie, ak je potláčané, môže sa jeho vývoj otočiť opačným smerom - psychika sa bráni a dieťa akoby sa vrátilo o pár rokov späť. Prejavia sa napríklad problémy so zadrhávaním reči, stane sa z neho akoby svoj mladší súrodenec.

Ako sa učia nadané deti:

• sú náročnejšie na vzdelávanie, potrebujú neustály prísun informácií a podnetov
  • bývajú nekonformné, nerešpektujú autority, môžu byť konfliktné
  • majú náročnejšie učivo, špeciálne osnovy
  • využíva sa pre ne iná metodika učenia
  • majú menej spolužiakov v triede, čo umožňuje individuálny prístup učiteľov
  • od pedagógov, ale aj od rodičov potrebujú nie autoritársky, ale viac partnerský prístup
  • priamo v škole im venujú špeciálnu psychologickú starostlivosť
  • intelektovo nadané deti môžu získať kontinuálne vzdelávanie a výchovu po maturitu

Základné znaky:

1.  menší počet žiakov
2. prítomnosť 2 učiteliek na 1 triedu